Augstu amatu pametīs vēl viens ģenerālis

NBS

Amatu pamest nolēmis Aizsardzības ministrijas (AM) izpildsekretārs militāro spēju attīstības jautājumos brigādes ģenerālis Juris Kiukucāns. Militārpersona atvaļināsies, beidzoties profesionālā dienesta līguma termiņam un līdz ar aktīvajam dienestam noteiktā maksimālā vecuma sasniegšanu.

Līdz ar to aizsardzības nozarē paliek seši augstākā līmeņa virsnieki, kuri varētu kandidēt uz Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera amatu pēc tam, kad to būs pametis Raimonds Graube.

AM Preses nodaļā aģentūru LETA informēja, ka ceturtdien, 3.novembrī, ministrijā notiks Kiukucāna svinīgā atvaļināšanas ceremonija, kurā piedalīsies aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS), AM valsts sekretārs Jānis Garisons, NBS Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks atbalsta jautājumos brigādes ģenerālis Ivo Mogiļnijs un regulāro spēku vienību komandieri.

Kiukucāns bruņotajos spēkos dien kopš 1992.gada. Komandējošā sastāva virsnieka dienesta pieredzi viņš ieguvis, dienot Zemessardzes 54.bataljonā rotas komandiera amatā un vēlāk – Zemessardzes komandiera amatā. Starptautisku dienesta pieredzi Kiukucāns ieguvis, dienot Militārajā pārstāvniecībā NATO/ Eiropas Savienībā Briselē. Dienesta laikā viņš ir pildījis arī NBS Apvienotā štāba priekšnieka un NBS komandiera vietnieka pienākumus. Kopš 2013.gada janvāra Kiukucāns dienējis AM izpildsekretāra militāro spēju attīstības jautājumos amatā.

Kiukucāns ir saņēmis dažādus apbalvojumus, tostarp par nopelniem Latvijas valsts labā 2004.gadā viņš apbalvots ar Viestura ordeni.

Maksimālais vecums militārajā dienestā augstākajiem virsniekiem ir 60 gadu. Tajā pašā laikā saskaņā ar likumu personu NBS komandiera amatā apstiprina uz četriem gadiem – tātad, piemēram, 59 gadus vecs NBS komandiera kandidāts, pārkāpjot 60 gadu slieksni, amatu automātiski nezaudētu. AM gan iepriekš nenoliedza, ka atbilstoši citu NATO dalībvalstu praksei bruņoto spēku komandiera amatā tiek apstiprināti augstākie virsnieki, taču likumā nav skaidra aizlieguma uz šo amatu pretendēt arī vecākajiem virsniekiem. Līdz ar Kiukucāna aiziešanu no aktīvā dienesta NBS paliek seši augstākie virsnieki, kas varētu pretendēt uz NBS komandiera amatu.

Nacionālās drošības padome nesen pieņēma zināšanai Graubes iesniegumu Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, kurā NBS komandieris lūdz viņu atvaļināt no amata pirms pilnvaru termiņa beigām. Graubes pilnvaru termiņš beidzas 2018.gadā. Graubem nākamgad aprit 60 gadi, un viņš publiski paziņojis, ka esot vecākais NATO valstu komandieris.

NBS komandieri apstiprina amatā uz četriem gadiem un atbrīvo no amata Saeima pēc Valsts prezidenta priekšlikuma.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: LETA

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar