ASV ģenerālis Hodžess: Lietuvai jāspēj pašai aizstāvēties vismaz divas nedēļas; NATO 5.pants nav automātisks

Bens Hodžess

NATO 5. panta garantijas nav automātiskas – tas tiek aktivizēts, ņemot vērā politisko gribu, un Krievijas uzbrukuma gadījumā Lietuvai ir jābūt gatavai pašai aizstāvēties vismaz divas nedēļas, brīdina atvaļinātais ASV armijas ģenerālleitnants Bens Hodžess, kurš savulaik bija komandieris ASV armijas vienībām Eiropā.

Hodžess piektdien Lietuvas Seimā notiekošajā Viļņas drošības forumā uzsvēra, ka 

NATO līguma 5.pants, kas noteic, ka uzbrukums vienai dalībvalstij ir uzbrukums aliansei kopumā, tomēr nav automātisks, jo tā īstenošanai nepieciešama politiskā griba.

Kā norādīja atvaļinātais ģenerālleitnants, tas nozīmē, ka Lietuvai ir jābūt gatavai aizstāvēties, līdz ierodas papildspēki.

“Nezinu, vai visi izprot 5. pantu. Tā nav automātiska lieta. Tas ir politisks lēmums. Iespējams, ka pēc Krievijas uzbrukuma NATO dalībvalstij būs pārtraukums, varbūt pat divas nedēļas. Varētu paiet divas nedēļas, līdz papildspēki nonāk Lietuvā,” preses konferencē Viļņas drošības forumā teica Hodžess.

“Tātad, ja jūs domātu, kā aizstāvēties, jūs domātu par universālu aizsardzību – vai sliktākajā scenārijā lietuvieši ir gatavi gaidīt papildspēkus?” viņš retoriski vaicāja.

“Jābūt gataviem izturēt vismaz divas nedēļas”

Ģenerālis atzīmēja, ka Lietuvai jābūt gatavai cīnīties ar ienaidnieku saviem spēkiem. Pēc viņa teiktā, Lietuvas Bruņotos spēkus stiprina valstī izvietotā vācu brigāde un amerikāņu bataljona kaujas grupa.

“Jābūt gataviem izturēt vismaz divas nedēļas, līdz ierodas papildspēki. Tā ir arī daļa NATO doktrīnas – strauja papildspēku ierašanās. Bet tās divas nedēļas – neesmu drošs, vai visi saprot, ko tas nozīmē. Jūs nestāvēsiet pie robežas ar milzīgu zīmi, kurā teikts, ka mēs aizsardzībai tērējam 3% no IKP. Tas neapturēs nevienu Krievijas transportlīdzekli,” saka Hodžess.

“Svarīgi ir tas, vai jūs esat gatavi,” viņš piebilda.

Ģenerālis arī uzsvēra sabiedrības sagatavotības nozīmi. Pēc viņa teiktā, Lietuvai būtu jāpievērš lielāka uzmanība ne tikai civilajai drošībai, bet arī civilo mācību norisei.

Pretraķešu aizsardzība ir nepietiekama

“Sabiedriskajā aizsardzībā Lietuvai jāiekļauj ne vien bunkuru celtniecība, pazemes slēpņu infrastruktūra, bet arī civilās aizsardzības mācības. Vai Viļņā, Kauņā, Klaipēdā, mazākās pilsētās ir notikusi gatavošanās tam, ja trāpītu Krievijas raķetes?” viņš vaicā.

Hodžess norāda, ka Lietuvai nav pietiekamu spēju aizsargāties pret raķešu uzbrukumiem, tāpēc viņš mudina Viļņu lūgt NATO rīkot pretgaisa aizsardzības mācības Baltijas reģionā.

“Ja Krievija pieņems šo šausmīgo lēmumu – uzbrukt NATO valstij – tas nozīmē, ka viņi būs pieņēmuši lēmumu izšaut raķetes pret Eiropas iedzīvotājiem un infrastruktūru. Vai mums ir pietiekama pretraķešu aizsardzība? Es domāju, ka ne. Lietuvai, Latvijai un Igaunijai nav jāsteidzas ar daudzu sistēmu iegādi – to vienkārši nevar atļauties, jo tās ir ļoti dārgas,” saka ģenerālis.

“Taču Lietuvai vajadzētu prasīt, lai NATO rīko gaisa un pretraķešu aizsardzības mācības un atrastu nepilnības. Mums gadiem nav notikušas lielas starptautiskas pretraķešu aizsardzības mācības. Un es domāju, ka Lietuvai šajā gadījumā būtu jāpasaka, ka vajadzēs aizsargāt infrastruktūru,” viņš secina.

Avots: TV3

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


10
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Pabira
Pabira

Nezin, kā tur ir, bet arvien vairāk izskatās, ka tā saucamie Rietumu uzmetīs Ukrainu. Un var gadīties tā, ka tad Rietumiem nebūs tikai viena slāvu problēma Krievijas personā, bet vēl viena – Ukrainas personā, jo tādas uzmešanas neaizmirst un nepiedod. Ukraiņu nacionālisti ir šerpi diezgan un nekur nepazudīs. Latvju bāleliņiem vajadzētu kaut ko no šī mācīties un beidzot saprast, ko viņi var un ko nevar atļauties, ko ir vērts un ko nav vērts darīt.

Jautri
Jautri

Kamēr musināja bakstīt krievu lāci migā ar degošu pagali, tikmēr Nato 5. pants bija akmenī cirsts. Nu un mūsējie pavilkās un sacentās krievu lāča tracināšanā. Tagad, kad lācis izlīdis no migas un rēc pa visu mežu, izrādās, ka pants nav automātisks un Nato padomās vai ir izdevīgi vai nav, nu kādas divas nedēļas domās un kaut ko jau izdomās. Varbūt ies palīgā, varbūt neies. Ja būs cerības sadot lācim pa zobiem tad varbūt ies, ja ne, tad norakstīs zaudējumos un morāli atbalstīs aizbēgušās valdības uz ASV un Lielbritāniju. Nato valstis neieguldīsies peļņu nenesošos pasākumos. Kamēr bija pārliecība, ka Ukraina var… lasīt vēl »

gripeni
gripeni

Akmenī iecirsts bija apdraudējuma vektors. Vai par 3 % ir nopirkti Taurus, helikopteri, krasta aizsardzības baterijas, 24 gripeni ar visām raķetēm un zenītraķetes, daudzi un dažādi droņi u. c. noderīgas lietas, kā to parāda agresorvalsts prakse pie Avdijivkas, Bahmutas un Hersonas, tas gan ir jautājums. Jo skaidrs, ka ja nāks tad būs tāpat kā somiem Ziemas karā — kur tik daudz apglabās. Turklāt noteikti būs jāvērs pretuzbrukums pret Maskaviju un Pēterburgu, lai ir skiadrāks par tām divām nedēļām.

dīvāna pilots
dīvāna pilots

Šis raksts ir iespēja, spējīgajiem izdarīt secinājumus un rīkoties savas valsts labā, bailīgajiem turpināt baidītīes un krievijas propagandas tekstiņu pavairotājiem turpināt strādāt krievijas labā. Viss kā parasti. Protams, kvalitatīva komunikācija no LV puses mazinātu bailīgo skaitu un,varbūt, palielinātu darītāju rindas.

Jeblonskis
Jeblonskis

Kaukādu pantiņu skaitīšana izmaksā tos 2% no IKP?
Vai mums to vajag?

divi un tā ir partnerība
divi un tā ir partnerība

Pilnīgi pietiek ar Stambulas vairogu un tamponu automātu Padomju vertikālei Vienotībā te pavisam citas intereses un te nevajag šausmināt ar divam nedēļām.

Jaltas konference 2.0
Jaltas konference 2.0

Kāds te tiešām tic ka NATO vai amerikāņi nāks un lies savas asinis par Baltijas valstīm? Vajag izdarīt secinājumus no Ukrainas, nevis kurināt karu. Ukrainā tieši tāpat, runāja kā NATO palīdzēs, kā sakaus krievu, runāja cik krievam slikti atpalikuši ieroči, aizliedza krievu valodu, pārsauca ielas, jauca pieminekļus. Vārdu sakot notika viss tas kas notiek šodien Latvijā. Šodien mēs redzam, ka NATO nav ieroču ko piegādāt, simtiem tūkstošu ukraiņu vīriešu krituši ja ne jau pāri miljonam. Miljoni ukraiņu aizbēguši uz Eiropu un Krieviju (~16-17 miljoni, kopš 2014. gada kopējais aptuvenais zaudētais iedzīvotāju skaits). Infrastruktūra izpostīta, ražošana izpostīta. Visu laiku jātur izstiepta… lasīt vēl »

Real warfare
Real warfare

Pilnīgi piekrītu. Pie kam tas iebrukums ir tādas kā sekas tām slāvu RZBORKĀM, kas sākās jau 2014. gadā un pat agrāk. Nu, nevajag tur bāzties….

Real warfare
Real warfare

Redz, 2 nedēļas vajadzīgas, lai lēnā garā apdomātu, ko darīt, ko ne. Nu, analizēt, izvērtēt, izteikt nosodījumu, veikt monitoringu…pakasīt kuli galu galā.

Jeblonskis
Jeblonskis

Lādiņu skaitīšana aizņēma 2 gadus.
Skaitija, skaitija, saskaitija, pārskaitija un izrādās ka ir vel miljoni ko iedot ukraiņiem.
Bet pirms 2 gadiem nebija…