KNAB šefs Jēkabs Straume ir visdāsnāk atalgotais “spēka struktūras” priekšnieks Latvijā

Jēkabs Straume

KNAB priekšnieks Jēkabs Straume ir Latvijā visdāsnāk atalgotais t.s. operatīvās darbības subjekta jeb iestādes, kura veic slepenās darbības, vadītājs ar vidējo atalgojumu pērn 7230 eiro mēnesī, vietnē Neatkariga.nra.lv raksta Uldis Dreiblats un Ritums Rozenbergs.

Nav zināms, cik labi ir apmaksāta pati operatīvā darbība – tas ir, informācijas slepena iegūšana izsekojot, maskēti novērojot, noklausoties telefona sarunas, slepeni iekļūstot telpās, ievietojot noklausīšanās ierīces telpās, u.tml. -, bet tās vadītāji Latvijā par atalgojumu, šķiet, sūdzēties nevar, liecina dažādos avotos atrodamā publiskā informācija, kas gan ir ļoti skopa.

Ar operatīvu darbību Latvijā drīkst nodarboties 11 iestādes, bet par šo iestāžu darba organizāciju (tātad arī par operatīvā darba organizāciju) ir atbildīgi to vadītāji.

Darbs nav vienkāršs

Ņemot vērā, ka viss, kas ir saistīts ar operatīvo darbību, ir ļoti, ļoti slepens, bet operatīvo darbinieku (tautas valodā – “operu”) identitātes ir valsts noslēpums, nav nekādu iespēju salīdzināt, cik efektīvi tiek veikts operatīvais darbs katrā no operatīvās darbības subjektiem.

Vienīgais, kas ir iespējams – var mēģināt salīdzināt šo iestāžu un dažu to struktūrvienību vadītāju atalgojumu. Arī tas nebūt nav vienkāršs uzdevums, jo, piemēram, ir zināmi Satversmes aizsardzības biroja, Valsts drošības dienesta, Militārās izlūkošanas un drošības dienesta priekšnieku vārdi (šobrīd attiecīgi – Egils Zviedris, Normunds Mežviets un Indulis Krēķis), bet viņu valsts amatpersonu deklarācijas netiek publiskotas.

Šo dienestu priekšnieki ir vienīgie, par kuriem ir zināms, ka viņi dienē šajās ar īpaši ekskluzīvām tiesībām apveltītajās drošības iestādēs – vēl ir zināms tikai VDD priekšnieka vietnieka Ērika Cinkusa vārds.

Cita starpā, iepriekš tomēr bija zināms vēl arī vismaz SAB direktora Jāņa Maizīša vietnieka Anda Freimaņa vārds un abu Drošības policijas priekšnieka vietnieku vārdi (Juris Leitietis un Ints Ulmanis).

Tikai dažas iestādes atklāj, kuras to struktūrvienības nodarbojas ar operatīvo darbību. Šajos gadījumos var salīdzināt arī šo struktūrvienību priekšnieku algas.

“Neizpaužams” amats un struktūrvienība

Lai gan ar mazākām pilnvarām apveltīta, krietni jaudīgāka nekā trijām iepriekšminētajām drošības iestādēm operatīvās darbības struktūrvienība ir Valsts policijai. Tās pašreizējais priekšnieks Armands Ruks pats iepriekš policijā ir ieņēmis “neizpaužamu amatu”, respektīvi, vadījis šo jaudīgo Valsts policijas operatīvās darbības struktūrvienību.

Kas tā ir par Valsts policijas struktūrvienību, kuras “neizpaužamu amatu” savulaik ir ieņēmis A. Ruks, nav zināms. Par tās lielumu var spriest tikai no A. Ruka intervijām presē 2021. gada janvārī, kad viņš jau bija kļuvis par Valsts policijas priekšnieku. “Dienests, kuru iepriekš vadīju, bija krietni lielāks nekā Kriminālizmeklēšanas pārvalde, tikai viņš bija slepens,” presē skaidroja A. Ruks. “Tās struktūrvienības, ko es vadīju iepriekšējā pieredzē, faktiski ir bijušas iesaistītas visu skaļāko un smagāko noziegumu atklāšanā un izmeklēšanā saistībā tieši ar to daļu, kas nav publiski atklājama,” presei atklāja tolaik vēl tikai nesen par Valsts policijas priekšnieku kļuvušais A. Ruks.

Valsts amatpersonas deklarācijas liecina, ka A. Ruks Valsts policijā algā 2021. gadā saņēmis 5500 eiro mēnesī, bet 2020. gadā – nezin kāpēc tikai 2436 eiro mēnesī.

Neapšaubāmi par operatīvo darbību Valsts policijā ir atbildīgs arī Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins. Viņa alga ir bijusi krietni lielāka nekā Valsts policijas priekšniekam, attiecīgi 2021. gadā – 5700 eiro mēnesī, 2020. gadā – 6125 eiro mēnesī, 2019. gadā – 6000 eiro mēnesī.

Spēja panākt lielākās algas

Publisku slavu iepriekš izpelnījušies Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) operatīvie darbinieki – gan rīkojot dažādus skaļus šovus, gan dažiem medijiem nopludinot operatīvi iegūto informāciju, gan piespēlējot “vajadzīgajam” politiskajam procesam, gan lielā skaitā pārceļoties politikā uz partiju ar pašreizējo nosaukumu “Konservatīvie” pēc viņiem netīkamu priekšnieku iecelšanas.

Nu jau uz otro termiņu apstiprinātais KNAB priekšnieks Jēkabs Straume ir mācējis ne tikai darīt galu šādām izdarībām, bet arī panākt vislielāko algas pieaugumu sev un citām augstākajām KNAB amatpersonām.

Vai no tā var izdarīt pieņēmumu, ka arī pašreizējie KNAB operatīvie darbinieki ir vislabāk atalgotie “operi” Latvijā? Atbildes nav.

Bet, lūk, KNAB priekšnieka J. Straumes atalgojums vidēji mēnesī:

2017. gadā – 1600 eiro;

2018. gadā – 4000 eiro;

2019. gadā – 5300 eiro;

2020. gadā – 5000 eiro;

2021. gadā – 7230 eiro.

Te vietā būtu atgādināt “Neatkarīgās” jau iepriekš izpētīto ģenerālprokurora Jura Stukāna un Augstākās tiesas priekšsēdētāja Aigara Strupiša atalgojumu mēnesī, jo abi ir augstākās amatpersonas, kuras Latvijā uzrauga operatīvo darbību. J. Stukāns 2021. gadā algā saņēmis vidēji 5900 eiro mēnesī, bet A. Strupišs – 6100 eiro mēnesī. Acīm redzams – lai sasniegtu KNAB priekšnieka atalgojuma līmeni, abiem jāstrādā cītīgāk.

Tāpat operatīvo darbību uzrauga arī Ģenerālprokuratūras Īpaši pilnvarotu prokuroru nodaļa, kuras virsprokurors Ingemārs Masaļskis 2021. un 2020. gadā mēnesī saņēmis ap 5000 eiro, un AT Krimināllietu departaments, kura priekšsēdētāja Anita Poļakova 2021. gadā saņēmusi vidēji 5500 eiro mēnesī (nav gan zināmi konkrētu AT tiesnešu vārdi, kuriem ir tiesības akceptēt operatīvo darbību).

Augstākais atklātības līmenis

Bet KNAB ir vienīgā iestāde, kura ne tikai atklāj par operatīvo darbu atbildīgās amatpersonas vārdu, bet pat biroja mājaslapā ir publicējusi šīs amatpersonas foto (protams, nav zināms, kā šīs personas izskatu var izmainīt grims, parūka, liekā bārda u.tml. maskēšanās atribūti).

Proti, tas ir KNAB priekšnieka vietnieks operatīvo darbību jautājumos Jānis Roze. Viņa atalgojums mēnesī pieaudzis šādi: 2019. gadā – 3400 eiro, 2020. gadā – 4000 eiro, 2021. gadā – 5500 eiro.

Cita starpā, arī citām KNAB augstākajām amatpersonām jau pērn ir panākts būtisks algu pieaugums. KNAB priekšnieka vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos Ineta Cīrule pērn saņēmusi 5700 eiro mēnesī, Kriminālprocesuālo izmeklēšanu pārvaldes priekšniece Anda Rumjanceva – 5000 eiro mēnesī, Politikas plānošanas un komunikācijas pārvaldes priekšniece Anna Aļošina – 4700 eiro mēnesī u.tml.

VID kaut ko atklāj, kaut ko slēpj

Valsts ieņēmumu dienestā ir divi operatīvās darbības subjekti – Iekšējās drošības pārvalde, kā arī Nodokļu un muitas policijas pārvalde.

VID Iekšējās drošības pārvaldes direktors Aigars Prusaks pērn mēnesī saņēmis 4900 eiro, bet Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš – 4800 eiro. Viņa vietniece Kristīne Brinkmane-Prusaka – 4000 eiro mēnesī.

Vairāku šo abu pārvalžu apakšstruktūrvienību (piemēram, Specializēto uzdevumu daļas, Taktisko uzdevumu daļas, Finanšu izlūkošanas daļas, Muitas lietu izlūkošanas daļas, Operatīvās darbības daļas u.c.) amatpersonu vārdi tomēr nav zināmi.

Pārējie subjekti

Operatīvās darbības subjekti Latvijā ir arī Valsts robežsardze, kuras priekšnieks ģenerālis Guntis Pujāts pērn saņēmis 4900 eiro mēnesī, bet, ja pieskaita arī algu Starptautiskajā migrācijas politikas attīstības centrā, tad 5200 eiro mēnesī; Iekšējās drošības birojs, kura priekšnieks Valters Mūrnieks 2021. gadā mēnesī vidēji saņēmis 4800 eiro; Ieslodzījuma vietu pārvalde, kuras priekšnieks Dmitrijs Kaļins pērn saņēmis 3900 eiro mēnesī; Militārā policija, kuras komandieris Tālis Majors pērn saņēmis 3700 eiro mēnesī.

Pilnai bildei par “spēka struktūru” priekšnieku algām vēl jāpiemin, ka Nacionālo bruņoto spēku komandieris (iznāk – Militārās policijas augstākais priekšnieks) ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš pērn mēnesī saņēmis 4800 eiro, kas uz vispārējā fona it kā būtu lielisks atalgojums, bet acīm redzami “nevelk”, salīdzinot to ar iepriekšminētajām “operu” priekšnieku algām, it īpaši, ja paskatās uz ģenerālleitnanta augstajām zīmotnēm un šīs pakāpes ģenerāļu statusu civilizētajā pasaulē.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Pārpublicēts no neatkariga.nra.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


16
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
fotogrāfe
fotogrāfe

Tad j
asalīdzina viņa fotogrāfijas 2017. un 2022.gadā.. un jāskatās, kur vaigi apaļāki

fotogr
fotogr

Tad jāsalīdzina

Tēlnieks
Tēlnieks

Ir pietiekami daudz pamatotu aizdomu par iespējamu otkatu plānošanu, bet nekas nenotiek, tātad par to atalgojumu būs jāinteresējas vai tas atbildīs darba rezultātam.

rollo
rollo

Piekrītu, ka KNĀBs ir bez knābja, neko nevar atklāt publisko iepirkumu korupcijā, lai gan ziņas par to ir visapkārt. KNĀBim vajadzētu savu “Ilzi Znotiņu” – cilvēku, kurš rīkojas, ir vērsts uz efektīvām pārmaiņām, nevis veģetē amatā un saņem algu.

Latvietis
Latvietis

Nezi cik neliešu no mūsu valdības fashistiskais kremlis ir nopircis personīgai lietošanai?

Nja
Nja

Vienmēr vajag atcerēties veco labo teicienu, ir kas saņem algu un ir kas nopelna algu.

Alga
Alga

Algu jautājums nav pamatos sakārtots, jo algai jābūt pielīdzinātai vadītās iestādes lielumam un darba apjomam + darba rezultātiem. Te Straume izčīkstējis sev lielāku algu , citi ar to nav nodarbojušies un te arī rezultāts. Kamēr nebūs vienota sistēma, tikmēr šādi kuriozi būs.

padumjais kažociņš
padumjais kažociņš

Neko viņš nav izčīkstējis. Rietumu banka māk argumentēt

ripa
ripa

tā nu tas gan nav- reālais spēks ietekmēt un mainīt visu Znotiņai ar tiem nieka 10 tkst cash te pavisam ir kaut kas cits. Te ta aldziņa tāda pavisam pašķidra pret dakterīšiemvai RSU rektoru

bondars
bondars

Vezjot že ļudjam

mūrnieks
mūrnieks

Kur ta Latvijas austrumu robežas caurumu piesedzēji un krievijas aģenti eklons un golubeva?

Latvijas naudas atmazgātāju asociācija
Latvijas naudas atmazgātāju asociācija

Augsta līmeņa speciālistiem jāsaņem augsts atalgojums, lai izslēgtu korupcija riskus. Izņemot to riebīgo Znotiņu un visu viņas kantori. Rimševics arī nebij pelnījis vairăk par miņimalku. Jānīts reirs i pelnījis 10 štukas un truksnis

Romiro
Romiro

Tad jau šī fona Peteris Apinis ir oligarhs.

levitkucins
levitkucins

Lab ka es savu miljon noslēp ofšoros

Latvietis
Latvietis

Jekelna uzvaras pieminekli pār ebrejiem neviens nojaukt negrasās. Tikai bļaustās ka nojauks. Tādiem un šitādiem kremlis acīmredzot aizliedzis nojaukt.

nacionālists vasja dzintars
nacionālists vasja dzintars

Pēc vēlēšanām nojauksim. Atvečaju