Zemas algas, pārslodze un briesmīgi darba apstākļi – Rīgā trūkst teju 40% Valsts policijas darbinieku

Valsts policija

Rīgā trūkst teju 40% Valsts policijas darbinieku, dienestā šobrīd ir vairāk nekā 1600 vakanču. Darbinieku trūkums ir jau vairākus gadus un ik gadu policijas darbu pamet vairāk cilvēku nekā to uzsāk.

Kā policija cer palielināt darbinieku skaitu un kādu risinājumu redz Iekšlietu ministrijā?

Zemas algas, daudz darba un slikti darba apstākļi. Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks neslēpj iemeslus darbinieku trūkumam: “Mēs nevaram prasīt no cilvēka ilgstoši spēt būt gaišam, pozitīvam, motivētam, ja viņa atalgojums ir zems, darba apstākļi dažviet ir briesmīgi, maigi izsakoties. Tad ir jābūt arī valstiski gribai šo labot.”

Šogad dienestu uzsākuši 150 kadeti, tas ir vairāk nekā iepriekšējos gados, bet tāpat par maz, lai nosegtu to darbinieku skaitu, kas šogad dienestu pārtrauc. Dienestu pamet arī darbinieki ar lielu pieredzi un īsi pirms pensijas vecuma.

“Apmēram puse ir tie, kas dodas izdienas pensijā. Tas ir izskaidrojams ar to, ka kolektīvs noveco, jāsaka tā. Ja palūkojamies 25 gadus atpakaļ, tad Valsts policijā bija 12 tūkstoši policistu, tas ir uz pusi vairāk nekā šobrīd. Būsim atklāti – viņiem tā starpība, ko viņš saņem aizejot pensijā vai turpinot, ir salīdzinoši niecīga atalgojumā. Un tie ir sagatavoti cilvēki, ar profesionālo pieredzi, izglītoti, viņi ir labākie policijas darba pārzinātāji,” stāsta Ruks.

Rīgā trūkst 40% darbinieku, kopā Latvijā teju 23 %. Reģionos iztrūkums ir mazāks. Šī statistika gan neesot pilnībā objektīva, jo neatspoguļo policijas reālās spējas. Policijā sākta reforma, kas samazinās vakanču skaitu. “Lai arī mums šobrīd ir 1600 pāri vakances, mēs plānojam viņas mazināt par apmēram 1000 vakancēm. Jo mēs arī šobrīd redzam, ka nav reāli viņas aizpildīt, būsim reālisti,” vērtē Ruks.

VP Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Juris Jančevskis spriež: “Ņemot vērā šo darbinieku trūkumu un salīdzinot to ar konstatēto pārkāpumu skaitu ceļu satiksmē, tomēr viņš ir pietiekami liels. Redzam, ka ar esošo kapacitāti spējam pietiekoši lielā skaitā gan aizturēt, gan fiksēt pārkāpējus.”

Plānots panākt darba optimizāciju. Viens cilvēks spēs ne tikai reaģēt uz izsaukumu, bet pieņemt arī cilvēku liecības un uzsākt izmeklēšanas procesu pats, negaidot, kad ieradīsies cits, uz to tiesīgs kolēģis. Kā norāda Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs: “Rezultātā būs iespējams vieniem un tiem pašiem cilvēkiem reaģēt uz plašāku notikumu skaitu.”

Tas gan prasīs papildu apmācību, ilgākas studijas. Policijā apzinās, ka tikai šādi visas problēmas neatrisinās. Gluži vienkārši – nepieciešama nauda.

“Nav viena laba atbilde uz šo jautājumu. Tas ir apstākļu kopums. Mēs šeit runājam par darba vidi, par iecirkņiem, kuros darbinieki var uzturēties drošos apstākļos sev, par atbilstošu atlīdzību, par motivējošu izglītības sistēmu. Šis ir tas apstākļu kopums,” uzsver Trofimovs.

Valsts policijas budžets pagājušajā gadā bijis 168 miljoni eiro, policijā uzskata, ka to ne tikai būtu jāpalielina, bet palielinājumu policija jau pati nopelnījusi. Ruks skaidro: “Mēs operējam ar diezgan lielām policijas darba iemaksām, ko veido soda naudās iekasētās summas, tas ir ap 20 miljoniem, un pēdējos gados mums vēl ir papildu šie noziedzīgi iegūtie līdzekļi, ko tiesa ir atzinusi par noziedzīgi iegūtiem. Un pagājušajā gadā tie bija, pēc valsts kases datiem, 64 miljoni, pēc mūsu vēl pat mazliet vairāk.” Par algu apjomu Ruks stāsta: “Zemākajam līmenim ir 730 [eiro], arī 100 eiro nebūs tas atrisinājums. Bet arī 100 eiro prasīs 13 miljonus, priekš tiem 6 tūkstošiem, kas ir nodarbināti.”

Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs sagaida, ka jaunās valdības deklarācijā parādīsies vēlme palielināt investīcijas iekšējās drošības stiprināšanai.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


11
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Valmieras puikas
Valmieras puikas

Rīgas menti pārstrādājušies noteikti.
Uz izsaukumiem vairs nebrauc, saka rakstiet iesniegumu – izskatīsim.

LIEMENIS
LIEMENIS

ĪSTENĪBĀ TĀ NAV. RĪGAS MILIČI BRAUC UZ IZSAUKUMIEM, KUR SPĪD KUKULĪTIS UN LAIKS VIŅIEM AIZŅEMTS, JO JĀATSMĒRĒJAS PAR NOZIEDZĪGI NODARĪTO. TAD TIEK IESAISTĪTI KOLĒĢI MILIČI, KURI SACER DIEVĪGAS LIECĪBAS. KĀ UTAINO KARAVĪRS. viņi savējos nepamet.

līšana irsā
līšana irsā

Tā notiek, kad visiem lien irsā, skrien vilcienam papriekšu. Kad paši pirmie izpilda visas Eiropas regulas, kuras pat beigās netiek pieņemtas un vecajā Eiropā neviens pat nedomā sākt pildīt. Kad notiek mēteļa malu un piedurkņu bučošana visādiem eirokomisāriem. Kad pēc katrām vēlēšanām pirmais valdības lēmums ir palielināt sev algas. Kad ārlietu ministrs ir tik nekompetents, ka pilnīgi neko nedara lai novērstu karu starp divām valstīm ar diplomātiskām metodēm, tur vajadzēja runāt runāt un runāt ar visām pusēm, bet nē, tam jau nepietika prāta, tā vietā paziņoja ka viena puse ir sajukusi prātā. Tā rezultātā valsts no sava budžeta uzdāvināja 300… lasīt vēl »

Valsts stratēģija 2050
Valsts stratēģija 2050

Valstij vajag māksliniekus un kosmosa pētniekus nevis policistus. Tāpēc bioloģijas fakultātes ēka tika nodota mākslas akadēmijai un Cēsīs uzbūvēts kosmosa izziņas centrs

Milicija
Milicija

Ukrainai vajag 300 000 000, nevis kaut kādiem sūda policistiem , muļķīši , kas vēl tur strādā , toties premjeram 52% algas pieaugums !

levita pautlaizis kariņš
levita pautlaizis kariņš

Nu netaisīsim tak no latvānijas kaut kādu policejisku valsti. Ziemeļu izrēla būs aitī galvaspilsēta

LIEMENIS
LIEMENIS

SLAVA UKRAINAI!
Taisnība, ka īstenībā mums nav policisti. Mams ir miliči policistu formas tērpos, kuri īstenībā līdzinās piektajai kolonnai.

Policists
Policists

Nemurgo

ministriem josta nevelkas
ministriem josta nevelkas

ministru algās un laikam 300 miljonus aizsūtīja Ukrainai, pieļauju, ka vismaz puse skaidrā naudā atnāca atpakaļ. Tagad jāvelk jostas. Drīz jau ar jostām nepietiks, vajadzēs korsetes.

Derdz
Derdz

Ja josta savelkas, tad kāpēc domājat, ka amatu uzdevumu apvienošana ilgtermiņa ko atrisinās, un ja josta vēl savilksies, tad priekšnieks būs par visiem un visu spēs

šķērsām viss
šķērsām viss

Neparastas atklāsmes… Tikia Kariņa valdība var paaufstināt algas ierēdņiem, nevius polincistiem ar ko būtu jašāk. Negrama saprāta. Cita gan lieta, ka policistu izglītība būtiski uzlabojama un mejau medicības blakus papildus apmācīšana par policistiem, no kuriem neviens nevar nokārtot venoto juristu eksāmenu ir tas ko vajag. tas RSU produkts par apsargiem varētu piestra’dāt slimnīcās un būt saistīti ar neatliekamo palīdzību, bet citādi policisti tomēr ir daudz noietnāk jāmāca un ne jau pensionāru izlasei ar savu dzīves stāstu burbulēšanu