Valsts paslepus atdevusi iedzīvotāju veselības datus privātfirmai

medicīnas datiem

Šokējošu atklājumu savā Facebook lapā publicējis Oskars Polmanis – izrādās, šogad izveidota datu bāze, kurā vienu pēc otra pievieno dažādu poliklīniku (arī Rīgas 1.slimnīcas) un medicīnas iestāžu diagnostikas un laboratorisko izmeklējumu rezultātus. Savā dziļākajā būtībā tas nebūtu nekas slikts, ja vien šīs datu bāzes uzturētājs nebūtu kāda 2006.gadā dibināta SIA ar 3000 EUR pamatkapitālu, pārdomās dalās Polmanis.

“Ko paredz šī sistēma? Ielogojoties caur i-banku, jebkurš pacients var tikt pie saviem vēsturiskajiem izmeklējumiem kopš laikiem, kad tie tiek digitalizēti. Es sarakstā atradu izmeklējumu no 2004.gada.

Tik tālu viss ir jauki! Lai šo vēsturisko izmeklējumu apskatītu, ir konkrēta apskatīšanās maksa: EUR 2,99!

Tagad visi atcerēsimies, ka par katru izmeklējumu, īpaši, ja to esat veikuši pašrocīgi, neizstāvot visas ārstu rindas, par to maksājot pavisam konkrētus cipariņus. Jā, arī šādi izmeklējumi šajā datu bāzē ir atrodami. (Saraksts ar iestādēm, kas ir pievienotas šai sistēmai: https://datamed.lv/lv/klienti.html)

Kur tad ir problēma? Problēma ir tāda, ka visi medicīniskie izmeklējumi ir sensitīva un īpaši glabājama informācija. Šobrīd sanāk, ka šī sensitīvā informācija ir pieejama kādai Jūrmalā reģistrētai firmai, kura brīvi var aplūkot, kādus izmeklējumus esat veicis un vai kaut kas interesants ir atklāts. Jautājums ir, vai nododot analīzes uz jebko, esat parakstījies, ka piekrītat, ka šādi tiks darīts? Es personīgi neesmu piekritis.

Sazvanījos ar iestādi, kur ir veikts skaitliski visvairāk izmeklējumu – E.Gulbja laboratorija. Teicu, ka neesmu mierā ar šo situāciju. Sekas bija tādas, ka viņi manuāli atvienoja manus datus no ieraudzīšanas šajā datu bāzē. (Pēc ieraksta publicēšanas vēlreiz gāju pārliecināties, vai tiešām vairs nav pieejami, diemžēl, joprojām ir pieejami)

Kas mani satrauc šajā stāstā? Tas, ka neliels uzņēmums, iespējams, bez nopietnām sekām, tiek klāt teju visu Latvijas iedzīvotāju medicīniskajiem datiem. Tas nozīmē, ka kāds gudrs čalis var izdomāt: paskatīsimies, vai deputātam X nav kāda interesanta kaite? O, ir! Pārdodam Lato Lapsam vai kādai citai jaukai izdevniecībai? Vai varbūt pašantažējam deputātu, ja negrib, lai to visu uzzina citi. Jā, piekrītu, sazvērestības teorija, tomēr tīri tehniski tas ir iespējams.

Ja šādu datu bāzi uzturētu, piemēram, Veselības Inspekcija vai tml. kantoris, visdrīzāk es šos jautājumus neuzdotu. Lai cik ļoti nākas vilties dažādu valsts iestāžu darbā, tomēr tā būtu valsts datu bāze ar atbilstošiem normatīviem.

Bet tagad? Cik es atceros, ka ir ieguldīts daudz naudiņas tādā e-veselības sistēmā, bet šeku reku kādi gudri čalīši ir izdomājuši, ka var nopelnīt par vecu analīžu aplūkošanu. Cepums, protams, par ideju, tomēr kaut kas tajā visā nešķiet parāk labi”, savā Facebook lapā raksta Oskars Polmanis.

Un vēl kāda lieta, ko noteikti daudzi no mums nezina: “saskaņā ar Fizisko personu datu aizsardzības likumu kopijas, izrakstus un norakstus no savas pacienta ambulatorās kartes pacientam ne biežāk kā divas reizes gadā ir tiesības saņemt bez maksas. Citos gadījumos pacientam ir tiesības pieprasīt un saņemt izrakstus, norakstus un kopijas atbilstoši ārstniecības iestādē apstiprinātajam cenrādim.” Tā Oskars Polmanis.

medicīnas datus

Un kāds ir jūsu viedoklis? Rakstiet komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: Facebook/Oskars Polmanis

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


15
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Lība
Lība

Salauzu kāju. Uztaisīju rentgenu. Labi, ka var ielikt vienotā sistēmā – dakteris konsultācijā otrā pilsētas vai valsts malā tūlīt to redz. Bet tas, ka man pēc mēneša ir atkal jāmaksā, lai šos savus izmeklējumus redzētu, uzskatu, ka tas ir manu tiesību pārkāpums. Un otrs – rakstā pieminētais – šādas informācijas krāšana rada draudus pacientu drošībai. Neviens, par ko informācija ir šādi apkopota, tam ar savu parakstu nav devis piekrišanu. Reāli pārkāpumi. Atbildīgo – nav.

Andris Bērziņš:
Andris Bērziņš:

“Dzīvojot PSRS mēs visi bijām vienoti – vienoti pret sistēmu, šodien Latvijas iedzītāji ir ārkārtīgi sadrumstalojušies. Drīz mēs nebūsim vairs tauta, bet 1,5 miljons indivīdu, kas dzīvos pilnīgi atsevišķu, virtuālu dzīvi … Ar ko tad atšķirās sociālisms no kapitālisma? Sociālismā nekas nenotiek, bet katrai mazākajai brīvā gara izpausmei ir milzīga nozīme. Kas ir kapitālisms? Kapitālismā notiek viss, bet pēc būtības nekam nav nozīmes … Jo kapitālisms ir tāda viltīga sistēma, kas sadala cilvēkus šķirās un saka – katrs mēģina izdzīvot kā nu var! Tā ir nežēlīga sistēma, kurā vājākais tiek aizmests un stiprākais kļūst visuvarens. Kapitālismā kapitāls tiek iegūts tikai… lasīt vēl »

jo nekas nav jauns šai pasaulē ...
jo nekas nav jauns šai pasaulē ...

He, cilvēki ir pilnīgi pārliecināti, ka obligāti jāslimo ;) Baiļu un iebiedēšanas politika strādā pēc pilnas programmas ;) Retorisks jautājums – ja zāles tiek ražotas un mēs tās lietojam, lai paliktu veselāki, tad kāpēc mēs un, jo īpaši mūsu bērni, slimojam aizvien biežāk un smagāk? Tiesi tāpēc, ka veselību nevar nopirkt aptiekās un labu pašsajūtu negūst ārsta kabinetā!!!

eseja
eseja

Vienkārši nedodiet nekādas ziņas par sevi un saviem bērniem viņiem ! Vēlak tas tiks izmantots pret jums! Savāks visus datus vienā datubāzē un tad kāds ne pārāk gudrs, bet merkantils darbinieks par lielu naudi pārdos datus melnajiem transplantalogiem! Jo šiem jau adreses, darbavietas, asinsgrupas, slimības ar kādam cilveks slimo, būs zināmas! Hops, un pazūd bērns, vai pusaudzis, vai jauns, pilnīgi vesels vīrietis un nekad vairs netiek atrasts! Tikmēr kādā citā, visticamāk 1-aja pasaules valstī kāds bagats cilveks būs izglābis savējo, kuram slima sirds, citam noderēs nieres, jo rindas uz nierem ir mīīīlzīgas, vel kādam derēs acis, vēl citam aknas, kādam… lasīt vēl »

RASA
RASA

Klausījos diskusiju Rīga 24.Nav jau par ko brīnīties.Mēs dzīvojam Latvijā,tas nozīmē,viss ir atļauts.Valdības mājā katrs rūpējas par savu krēslu,par savām firmiņām,par saviem draugiem,radiem,paziņām.Jūs,visi pārējie,tak neko nesajēdzat!Tik un tā jūsu domas un vērtējumu neviens neuzklausīs,jo jūs neviens neko nesaprotat kā pareizi jādzīvo!Bravo veselības sargiem !Bravo visiem mīkstajos krēslos sēdošajiem!!!

MILDA BREIVA
MILDA BREIVA

Tie nevar būt latvieši. Latvietis nekad nebūs nodevējs par naudu. Tie ir jaukteņi ar latviešu uzvārdiem.

Interesanti
Interesanti

Aizdomīgi, ka Austrumu slimnīcas logo uz bildes :) kas tad ir īstie raksta autori?

!!!!!!
!!!!!!

kāda tam starpība?

Nē nē un vēlreiz NĒ
Nē nē un vēlreiz NĒ

Un kas ir SIA Datamed īpašnieki?

LV-0000
LV-0000

Rakstā jau minēts, ka mūsu pašu bāleliņi.

esss
esss

Belevics un dels

Nē nē un vēlreiz NĒ
Nē nē un vēlreiz NĒ

Jāceļ trobele! Kāpēc slepeni? Kāpēc privātie? Ja valsts to būtu ļāvusi darīt – jābūt vismaz informatīvai kampaņai, kas tas tāds ir! Es negribu, ka mani dati kaut kādai privātfirmai ir pārvaldīšanā. Žurnālisti, lūdzu sāciet rakt!!!!

Yes and No
Yes and No

Vai tiešām simnīcas izmanto tikai vienu datubāzi? Interesanti kas pārējās pārdesmit sistēmas uzrauga?

Jes
Jes

Lai ko teiktu, sistēma ir forša, es piem. dabūju savu VC4 rentgenu dažās minūtēs pēc taisīšanas jau redzamu datorā un pat telefonā, un tad arī aprakstu, nekur nebija jābrauc pakaļ vai jāmaksā. cerams, ka juridiski viss kārtībā tai firmai.

Agnese
Agnese

Jā, un sevišķi “forši” ir tad, kad vienreiz jau esi par izmeklējumu samaksājis, bet nu, ja gribi apskatīt rezultātus vēlreiz, tad arī jāmaksā vēlreiz :D…!!!