Satraucoši skaitļi: jauniešu skaits Latvijā 10 gadu laikā sarucis gandrīz divas reizes

jaunieši

Latvijā šā gada sākumā dzīvoja 122 000 jauniešu jeb iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 24 gadiem, kas ir gandrīz divas reiz mazāk nekā 2009.gadā, kad Latvijā bija 238 000 jauniešu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

“Jauniešu skaits Latvijā samazinās straujāk nekā iedzīvotāju skaits, tāpēc būtiski sarūk viņu īpatsvars iedzīvotāju kopskaitā. Ja 2009.gadā jauniešu bija 11%, tad 2019.gadā vairs tikai 6,4% no visiem Latvijas iedzīvotājiem, un tas ir otrais zemākais rādītājs Eiropas Savienībā,” sacīja statistikas pārvaldes Sociālās statistikas departamenta direktores vietniece Baiba Zukula.

Apkopotie dati liecina, ka jauniešu īpatsvars reģionos atšķiras – nedaudz lielāks kā vidēji Latvijā tas ir Kurzemē (7,2%), Vidzemē (7,1%), Zemgalē (6,7%) un Latgalē (6,6%), savukārt Pierīgā un Rīgā tas ir mazāks nekā vidēji valstī – attiecīgi 6% un 5,8%.

No republikas pilsētām lielākais jauniešu īpatsvars ir Liepājā (6,9%), bet mazākais – Jūrmalā (5,3%).

Savukārt novados lielākā jauniešu proporcija ir Jaunpiebalgas (9%), Rugāju (8,9%), Riebiņu (8,7%), Vārkavas (8,7%), Brocēnu (8,3%) un Naukšēnu (8,3%) novados.

Statistikas pārvaldē arī atzīmēja, ka, pieaugot mātes vidējam vecumam, jauniešu vidū dzimstības rādītāji samazinās – šobrīd dzimst vidēji 48 bērni uz 1000 jaunietēm, kas ir trīs reizes mazāk nekā 80.gados. Jauniešiem lielākoties bērni dzimst ārpus laulības (63,5%).

Tāpat statistikas pārvaldē norāda, ka, sasniedzot pilngadību, jaunieši, jo īpaši jaunie vīrieši, nesteidzas pamest vecāku mājas. 2019.gada sākumā 83,7% jauno vīriešu un 73% jauno sieviešu dzīvoja kopā ar vecākiem. Vienlaikus 2,9% vīriešu un 7,4% sieviešu bija precējušies, kamēr 6,9% vīriešu un 20,4% sieviešu norādīja, ka dzīvo vienā mājsaimniecībā ar partneri vai laulāto.

2018.gadā 59,9% jauniešu mācījās vai studēja, tostarp 14,5% mācījās vispārizglītojošajās skolās, 11% – profesionālās izglītības iestādēs, bet 34,3% studēja koledžās un augstskolās.

Latvijā pērn 47,8% no visiem jauniešiem strādāja, 6,5% bija bezdarbnieki (meklēja darbu un bija gatavi to uzsākt tuvāko divu nedēļu laikā), bet 45,7% bija ekonomiski neaktīvi. Katrs ceturtais nodarbinātais apvienoja darbu ar mācībām. Savukārt ekonomiski neaktīvo skaitā 87,1% jauniešu turpināja mācības. No visiem nodarbinātajiem jauniešiem 30% strādāja tirdzniecības, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu jomās.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook , Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
māsa
māsa

Un ka var nemanīt šuplinskas īpašo ieguldījumu? Puse viņas pnākaums un bēgs vairāk no tā spkainā… pie tādām skolām un augstskolām… te nu nav un nebūs ko darīt nevienam

Kristaps Ziemelis
Kristaps Ziemelis

Nevajag satraukties. Satraukums viens pats ir neproduktīvs un pat kaitīgs😁

Piekrītu
Piekrītu

Nevajag gan. Cik tautas nav izzudušas. Un nekas. Zemeslode griežas. Vai ikdienā pamanām, ka Līvu praktiski vairs nav.
Mulsina tikai tās patriotiskās runas par Latviešu tautu, kultūru utt. Darbi ir pilnīgi pretēji.
Interesanti, kas mūsu tautas paliekas asimilēs. Krievi paši izmirst. Līdz Ķīnai patālu, bet vēlme varētu būt. Skaidrs tikai, ka laba vieta uz zemeslodes tukša nepaliks.