Prokuratūra ASV vēstniekam atskaitījusies par krimināllietas izmeklēšanu

Jānis Maizītis

Lai gan saskaņā ar likumu prokuroram par krimināllietas virzību pirmstiesas izmeklēšanas laikā nav jāsniedz informācija ar lietu nesaistītām personām, Ģenerālprokuratūra bijušo ASV vēstnieku Latvijā Braienu Karlsonu salīdzinoši detalizēti informējusi par krimināllietu, kas ierosināta par ASV uzņēmuma «Procter&Gamble» meitas firmas apkrāpšanu.

Ģenerālprokurora Jāņa Maizīša 2003. gada rudenī parakstītajā vēstulē, kas nonākusi aģentūras LETA rīcībā, vēstnieks iepazīstināts arī ar plānotajiem operatīvajiem pasākumiem un prokuratūras dotajiem uzdevumiem policijai.

Ģenerālprokuratūras Preses centrā skaidroja, ka prokuratūrai jāinformē ārvalstu vēstniecības, ja šīs valsts pilsoņi nonākuši saskarsmē ar prokuratūru vai policiju. «ASV vēstniecība nav vienīgā, kurai tiek sniegta informācija, ja tiek skartas konkrētās valsts pilsoņu personiskās vai ekonomiskās intereses,» norāda prokuratūra.

Komentējot sniegtās informācijas apjomu, prokuratūra uzsver, ka par to lemj procesa virzītājs, kā to paredz Kriminālprocesa kodeksa (KPK) 130. pants. Šis pants nosaka aizliegumu izpaust pirmstiesas izmeklēšanas datus, atklātībai tos drīkst nodot tikai ar izziņas iestādes priekšnieka vai prokurora atļauju un tādā apjomā, kādā viņi to atzīst par iespējamu.

Savukārt kāds advokāts, kurš iepriekš strādājis arī prokuratūrā, sacīja, ka prokuroram par lietas virzību «nevienam nav jāatskaitās», jo saskaņā ar likumu viņš ir neatkarīgs un, izmeklējot lietas, nedrīkst pakļauties nekādai ietekmei. Oficiāla informācijas sniegšana augstām amatpersonām varot notikt «uz savstarpējo labo attiecību pamata», taču nevienā likumā neesot noteikts, ka tas jādara obligāti un pēc amatpersonu pieprasījuma.

Prokuratūras likuma 6. panta 5. daļa nosaka, ka prokuroram ir tiesības nesniegt ziņas par pārbaužu vai izmeklēšanas materiāliem, kas atrodas prokuratūras lietvedībā.

Ārlietu ministrijā skaidroja, ka informācijas apmaiņa starp vēstniecībām un valsts iestādēm ir normāla un regulāra parādība, jo nereti Latvijā pārstāvētie uzņēmumi vēršas vēstniecībās pēc konsultācijas vai palīdzības. Līdzīgi notiekot arī Latvijas vēstniecībās ārvalstīs.

Neizdevās gūt apstiprinājumu, ka vēstniecība no «Procter&Gamble» būtu saņēmusi oficiālu lūgumu palīdzēt, uzņēmums no komentāriem atturas. Maizīša vēstule liecina, ka informācija vēstniekam sniegta, pamatojoties uz viņu abu tikšanās laikā panāktu vienošanos.

Ģenerālprokuratūras partneris ASV gan ir Federālais izmeklēšanas birojs (FIB), ar ko notiek regulāra informācijas apmaiņa. ASV pārstāvji, neoficiāli skaidrojot vēstniecības interesi par šo lietu, norāda uz «Procter&Gamble» problēmām sadarboties ar Latvijas tiesībsargiem. Savukārt mūsu valsts tiesībsargājošajās institūcijās neoficiāli atzīst, ka pastiprināta ASV interese par šo lietu izjusta jau kopš tās sākuma.

SIA «Procter&Gamble Marketing Latvia» tiesībsargājošajās iestādēs vērsās, uzskatot, ka tikusi apkrāpta darījumos ar nu jau maksātnespējīgo AS «Balodis Printing» un ar to saistītajām firmām.

Ģenerālprokurors vēstulē norāda, ka apstiprinājušās uzņēmuma aizdomas, ka par trim darījumiem tai prasīts samaksāt divkārši, kā arī nepamatoti pieprasīts samaksāt 18% pievienotās vērtības nodokli (PVN) par eksporta pakalpojumiem. Prokurors apstiprina uzņēmuma aizdomas, ka transporta un tipogrāfijas pakalpojumu sniedzēji uzņēmumi «Ocdēma», «Lartis», «AID», «Ada M» un «Lonara» ir fiktīvi.

Maizītis vēstniekam sniedz informāciju par izziņas gaitu ierosinātajā krimināllietā un rezultātiem pārbaudē par «Balodis Printing» amatpersonu iespējamo nelikumīgo rīcību nodokļu jomā. Vēstulē ģenerālprokurors norāda, ka Rīgas Galvenās policijas pārvaldes Ekonomikas policijas biroja darbinieki «veikuši svarīgas un darbietilpīgas izmeklēšanas darbības» — ir saņemtas un analizētas atbildes uz tiesiskās palīdzības lūgumiem no Lietuvas, Igaunijas un Muitas galvenās pārvaldes. Lietā veiktas arī ķīmiskās un trasoloģiskās ekspertīzes. Pārbaudēs tiesībsargi guvuši apstiprinājumu «Procter&Gamble» iesniegumā norādītajām ziņām. Maizītis uzsvēris, ka tiesībsargājošās iestādes saistībā ar šo krimināllietu meklē kādu bijušo «Procter&Gamble Marketing Latvia» darbinieci.

Vēstulē Karlsons iepazīstināts arī ar plānotajiem operatīvajiem pasākumiem un prokuratūras dotajiem uzdevumiem policijai, kā arī atklāts, ka ierosināta dienesta izmeklēšana pret Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvaldes inspektori par nelikumīgu rīcību, nepamatoti novilcinot «Procter&Gamble Marketing Latvia» sūdzību izskatīšanu. Vēstules nobeigumā Maizītis norāda: «Vienlaicīgi informēju, ka minētās krimināllietas un materiāla par «Balodis Printing» uzraudzība arī turpmāk atradīsies manā personīgā kontrolē.»

Prokuratūrā aģentūra LETA uzzināja, ka divas pret «Balodis Printing» ierosinātās krimināllietas jau ir nodotas izskatīšanai tiesā, bet divas citas krimināllietas, arī par krāpšanu, patlaban ir apturētas, jo aizdomās turētās personas atrodas nezināmā prombūtnē.

ASV koncerns «Procter&Gamble» ierindojas 17. vietā «Financial Times» veidotajā pasaules simt lielāko kompāniju sarakstā.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar