Pēc teju 14 gadus ilgas tiesāšanās digitālās televīzijas krimināllietā attaisno visus apsūdzētos

Jurģis Liepnieks

Rīgas apgabaltiesa šodien, 12.jūlijā, apelācijas kārtībā no jauna pabeidzot skatīt tā dēvēto digitālās televīzijas krimināllietu, lēma visas apsūdzētās personas attaisnot.

Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģija – tiesas sēdes priekšsēdētāja tiesnese Aina Nicmane, tiesneses Iveta Brimerberga un Daiga Kalniņa norādīja, ka attaisnojoša sprieduma taisīšanas pamats ir Kriminālprocesa likuma 519.panta 1.punkts, proti, tiesa nekonstatēja apsūdzēto izdarītajos nodarījumos noziedzīga nodarījuma sastāvu.

Tiesa plašākus komentārus sniegs pēc pilna sprieduma sagatavošanas, kas sākotnēji paredzēta 26.jūlijā, bet lietas apjoma un juridiskās sarežģītības dēļ šis datums var mainīties. Šodienas spriedumu vēl varēs pārsūdzēt kasācijas kārtībā.

Kā zināms, lietā tika apsūdzēti Andrejs Ēķis, Jurģis Liepnieks, Jānis Loze, Harijs Krongorns, Gints Bandēns, Guntars Spunde, Māris Pauders, Mārtiņš Kvēps, Jānis Svārpstons, Jānis Zips, Juris Ulmanis, Ināra Rudaka, Alfrēds Janevics, Jānis Plūme un Uldis Kokins.

Digitālās televīzijas krimināllieta ir saistīta ar “Digitālā Latvijas radio un televīzijas centra” (DLRTC) un “Kempmayer Media Limited” meitasfirmas “Kempmayer Media Latvia” vienošanos, kas paredzēja vairākos posmos ieviest digitālo televīziju un Latvijā nogādāt dažādu specifisku aparatūru digitālajai apraidei. Projekta kopējās izmaksas iepriekš lēstas daudzos desmitos miljonu latu.

2019.gada vasarā apelācijas instances tiesa lietā par vainīgām atzina virkni personu.

Reālu ieslodzījumu apgabaltiesas tiesneši piesprieda bijušajām “Kempmayer Media Latvia” (“Kempmayer”) amatpersonām. Bijušajam “Kempmayer” valdes loceklim Svārpstonam tiesa piesprieda divus gadus un deviņus mēnešus ilgu cietumsodu, kā arī naudas sodu 22 790 eiro apmērā, Zabeckim – divus gadus un deviņus mēnešus ilgu cietumsodu, bet bijušajam “Kempmayer” valdes loceklim Zipam tika noteikta brīvības atņemšana uz vienu gadu un deviņiem mēnešiem, kā arī naudas sods 22 790 eiro apmērā.

Kādreizējam DLRTC ģenerāldirektoram Spundem tika noteikts deviņus mēnešus ilgs cietumsods un naudas sods 26 230 eiro apmērā. Savukārt juristam Lozem tiesa piesprieda gada un deviņu mēnešu cietumsodu un naudas sodu 33 540 eiro apmērā.

Polittehnologam Liepniekam apgabaltiesa iepriekš piesprieda 67 080 eiro naudas sodu, bet bijušajam telekanāla “LNT” īpašniekam Ēķim apelācijas instances tiesa piesprieda 40 850 eiro naudas sodu.

Vienlaikus apelācijas instances tiesa iepriekš attaisnoja pirmās instances tiesā notiesāto bijušo Nacionālā teātra direktoru Ojāru Rubeni. Rīgas apgabaltiesas tiesneši attaisnoja arī bijušo “Latvijas Valsts radio un televīzijas centra” (LVRTC) valsts pilnvarnieku Didzi Jonovu, biznesa konsultantu Valdi Purvinski un LVRTC valsts pilnvarnieku Adrianu Boldanu. Pirmās instances tiesa katram no viņiem bija piespriedusi naudas sodu 18 000 eiro apmērā.

Savukārt Augstākā tiesa (AT) atcēla apelācijas instances spriedumu un lieta vēlreiz bija nonākusi Rīgas apgabaltiesā.

AT atcēla spriedumu par visu apsūdzēto atzīšanu par vainīgiem, bet atstāja spēkā sprieduma daļu par iepriekš attaisnotajām personām.

AT konstatēja, ka apelācijas instances tiesa, sniedzot jaunu noziedzīgā nodarījuma aprakstu un būtiski grozot krāpšanas rezultātā iegūto finanšu līdzekļu apmēru, nebija norādījusi pierādījumus, uz kuriem pamatoti tiesas secinājumi, kā arī nebija izklāstījusi motīvus, kāpēc tiek noraidīti citi pierādījumi.

AT norādīja, ka mantiskam zaudējumam kā krāpšanas sastāva pazīmei ir būtiska nozīme krimināltiesisko attiecību taisnīgā noregulējumā, tādējādi tā apmērs ir jāizvērtē un atzinums jāpamato ar likumu un novērtētiem pierādījumiem.

Ņemot vērā, ka tiesai no jauna jālemj par noziedzīgā nodarījuma rezultātā izkrāptās naudas apmēru, izlemjams arī jautājums par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, norādīja AT.

Tāpat AT konstatēja, ka apelācijas instances tiesa nav ņēmusi vērā Kriminālprocesa likumā veiktos grozījumus, un līdz ar to nav ievērojusi Eiropas Cilvēktiesību tiesas un Satversmes tiesas nolēmumos izteiktās atziņas par nepieciešamību kriminālprocesā aizskartajam mantas īpašniekam, kura mantai uzlikts arests, nodrošināt iespēju efektīvi aizstāvēt savas tiesības.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: db.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


6
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
sveicienskariņam nariņam...
sveicienskariņam nariņam...

Viņus attaisnoja sakarā ar to ka viņi slēpās un maskējās, organizēti vairākās organizētās grupās un citos noziedzīgos veidojumos strukturāli veidojot noziedzīgu organizāciju ( apvienību ) , būdami tās dalībnieki , savā starpā bija vienojušies par to, ka legalizēs noziedzīgi iegūtus līdzekļus lielā apmērā un to realizēja, rezultātā ievērojamu kaitējumu nodarīja Latvijas valstij, tautai un visai sabiedrī ai kopumā kā parazīti, kā genocīdā pret tautu, ieviešot maksas televīziju, izdarīja sevišķi smagus noziegumus pret valsti, ar to nodarīja smagas sekas , būtisku kaitējumu lielā apmērā, vairāk kā 10 moljonu euro apmērā un vēl vairāk, kopā ar oligarhiem Aināru Šleseru kuršs vadīja jūrmalas… lasīt vēl »

drika
drika

Bezkompromisa tiesiskums bordānismā – vai kāds drīkstēja iedomāties citu rezultātu?

Volodja
Volodja

Šī lieta, Magoņa lieta un visas iepriekšējās, nākošās lietas, pierāda tikai vienu, kam ir nauda tas pasūta mūziku.

Stienis
Stienis

Es redzu, ka šīs lietas pierāda tikai tiesībaizsardzības iestāžu nekompetenci, neprofesionālismu un pilnīgu trulumu.

neviens
neviens

un tagad gaidīsim, kad iepriekš notiesātie pieprasīs kompensāciju par morālajiem un materiālajiem zaudējumiem, kas radušies šīs apmelošanas pēc un nākamā tiesa piespriedīs apmaksāt kompensāciju no nodokļu maksātāju naudas, nevis vainīgo kabatas…
es labi atceros, kā par neatļautu žurnālistes sarunu noklausīšanos KNABists Ilmārs Bode tika pagodināts ar vesela departamenta vadītāja beņķi Latvijas gāzē, kur pat alga krietni lielāka, kā šis varēja dabūt savā KNABī pat kopā ar visām noklausāmajām haltūriņām…

korupcija Saeimā gadiem pārauga terorism
korupcija Saeimā gadiem pārauga terorism

Latvijas valsts valdības, Saeimas deputāti organizētajā noziedzībā un teroristu tīklā , korupcijā iesaistīja tiesu , KNAB , VID un Tiesībsarga iestāžu vadītājus, VP un Ministriju valsts amatpersonas visos līmeņos, par ko liecina Ventspils klāsteris…, digitālgeitas afēras un Latvijas valsts slepenā pārvēršana par kodolieroču ražožanas vietu, paskataties ar ko nodarbojas oligarhes Kristiānas Lībanes brālis Valdis Lībans gados jauns miljonārs bez reāli ieguldīta darba sākumā miljonu latu iegūšanai ….. pieprasu viņu visu nulles deklarāciju …, tauta lūdzu atbalstiet un beidzot esiet aktīva…