50 miljonu eiro atmazgāšanas lietā figurē arī «ABLV Bank» darbinieki

Fiļa

Lietā par 50 miljonu eiro atmazgāšanu figurē astoņas personas, tai skaitā likvidējamās “ABLV Bank” darbinieki. Vairākas no šīm personām tika aizturētas. Savukārt divām prokuratūra vēlētos piemērot apcietinājumu, zināms LTV.

Prokuratūra, izmeklējot 59 miljonu eiro atmazgāšanu, izņēma “milzīgu apjomu materiālu”.

Procesā ir astoņas personas, kurām ir tiesības uz aizstāvību, arī bankas darbinieki. Vairākas no šīm personām tika aizturētas. Savukārt divām personām prokuratūra vēlētos piemērot apcietinājumu.

Lietā figurē divas valstis – Baltkrievija un Latvija.

Šie notikumi neietekmēs Latvijas finanšu sistēmas starptautisko novērtējumu. “Moneyval” ziņojums jau ir publicēts, balsojums par novērtējumu – februārī.  

 Otrdien, 28. janvārī, “ABLV Bank” galvenajā ēkā Rīgā notika procesuālās darbības, un tikai ap pulksten 23 ēku pameta liela daļa tiesībsargājošos iestāžu darbinieku.

Tomēr arī pēc tam ēkas logos gaismas turpināja degt. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā komentārus par šiem notikumiem nesniedza, norādot, ka darbības veiktas prokuratūras uzdevumā. Tikmēr prokuratūras pārstāve Laura Majevska atklāja, ka kratīšanās izņemts liels apjoms materiālu.

“Šobrīd notiek darbs ar materiāliem, kas izņemti šajās kratīšanās. Ir izņemts milzīgs apjoms materiālu, un prokurors kopā ar izmeklētājiem šobrīd strādā pie lietas.

Šobrīd procesā kopumā ir astoņas personas, kurām ir tiesības uz aizstāvību, tostarp arī bankas darbinieki,” informēja Majevska.

Bankā kratīšanas laikā atradās arī viena no tās likvidatorēm – Vineta Čukste-Jurjeva. Viņa norādīja, ka plašākus komentārus par notiekošo nevarot sniegt, jo parakstījusies par informācijas neizpaušanu.

“Es neko nedrīkstu stāstīt. [..] Visi likvidatori ir bankā. Aizturēts nav neviens,” stāstīja likvidatore.

Tikmēr “ABLV Bank” komunikācijas departamenta vadītājs Jānis Bunte uzsvēra – banka sadarbojas ar tiesībsargājošajām iestādēm.

“Vēlos norādīt, ka sabiedrība vienmēr ir apliecinājusi savu vēlmi sadarboties ar visām institūcijām un vienmēr to ir darījusi, jo mūsu interesēs ir, lai notiktu rūpīgas pārbaudes gan par kreditoriem, gan par bankas darbību. Mēs esam ieinteresēti, lai kreditoru pārbaudes notiktu rūpīgi. Tādēļ ir piesaistīts auditors, kurš veica neatkarīgas kreditoru pārbaudes,” klāstīja Bunte.

Prokuratūras pārstāve Laura Majevska Latvijas Radio norādīja, ka vēl joprojām lietā figurē divas valstis – Baltkrievija un Latvija.

Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece Ilze Znotiņa, lūgta komentēt, kā notiekošais varētu ietekmēt Latvijas finanšu sistēmas starptautisko novērtējumu, norādīja, ka šis gadījums nekādu ietekmi uz “Moneyval” ziņojumu neatstās, jo visi procesi jau ir pabeigti un “Moneyval” ziņojums jau ir publicēts.

22. janvārī “Moneyval” novērtēja Latvijas progresu, atzīstot uzlabojumus 11 rekomendāciju izpildē, bet atstāj uzraudzības statusu Latvijai. Latvijas efektivitāti jeb likumu piemērošanu cīņā pret naudas atmazgāšanu gan vēl vērtēs FATF (Finanšu darījumu darba grupa), gala lēmumu pieņemot februāra beigās.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijā Latvijas Radio paskaidroja, ka trešdien banku uzraugs nekādu jaunāku informāciju par situāciju ”ABLV Bank” nesniegs. Otrdien komisijas pārstāve Dace Jansone medijiem norādīja, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), ievērojot izmeklēšanas intereses, nevar sniegt plašākus komentārus. Taču tā ir informēta par tiesībsargājošo iestāžu darbībām.

Apjomīgajā “ABLV Bank” vismaz 50 miljonu eiro atmazgāšanas lietā vienam no aizdomās turētajiem tiesa piemērojusi apcietinājumu. Neviens no procesā iesaistītajiem neatklāja apcietinātā identitāti, taču TV3 ziņām zināms, ka tas ir Andris Putniņš.

Putniņš ir jurists, kas ilgstoši konsultējis uzņēmējus no Baltkrievijas. Viņš ir pirmais no kopumā četriem aizturētajiem kriminālprocesā, kura dēļ vakar notika kratīšanas likvidējamajā “ABLV Bankā”.

“Šī persona atzīta par aizdomās turēto pēc krimināllikuma 195. panta trešās daļas, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā, ko izdarīja organizētā grupā,” trešdien norādīja prokurors Dainis Šteinbergs.

Kopumā aizdomas krīt uz 8 personām, starp kuriem ir arī bijušie “ABLV Bankas” darbinieki.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook , Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: lsm.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar