Uzņēmēji aicina nekavējoties ieviest obligātu dabaszinātņu eksāmenu skolās

tests

Vairāku uzņēmēju organizāciju pārstāvji vēstulē, kas adresēta valsts amatpersonām, aicina nekavējoši ieviest obligātu dabaszinātņu eksāmenu, informēja Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijā.

Vēstules autori norāda, ka uzņēmēji jau iepriekš aicinājuši valdību uzlabot dabaszinātņu izglītības kvalitāti, lai Latvijā varētu attīstīt zinātņietilpīgu, eksportspējīgu tautsaimniecību un veidot spriestspējīgu sabiedrību. Valdības vēlēšanu periodos ir paudušas izpratni un atbalstu, bet pēcvēlēšanu periodā paudušas bažas un ignorējušas briestošo problēmu.

Uzņēmēju organizāciju ieskatā, tādējādi Latvijā augstskolas absolvē tikai pāris fizikas skolotāji, vairāk nekā puse strādājošo ir pirmspensijas vecumā, fizikas eksāmenu kārto pusē vidējās izglītības iestāžu un ar labu rezultātu to nokārto 265 skolēni, kuriem jāaizpilda 3500 budžeta vietu augstskolās. Tāpat Latvija pašlaik ir pēdējā vietā Eiropas Savienībā dabaszinātnes un inženierzinātņu studējošo proporcijā.

Vēstulē pausts, ka šogad, sadarbojoties Latvijas Darba devēju konfederācijai (LDDK), Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerai (LTRK), Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijai, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijai, Latvijas Kokrūpniecības federācijai, Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijai, Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijai, Latvijas Universitātei, Rīgas Tehniskajai universitātei, Latvijas Fizikas skolotāju asociācijai, Augstākās izglītības padomei, Latvijas Zinātņu akadēmijai, ir panākts kompromiss ar Izglītības un zinātnes ministriju un Valsts Izglītības un satura centru par fizikas, ķīmijas, bioloģijas vai dabaszinātņu obligāta centralizēta eksāmena ieviešanu no 2025./2026.gada.

Ir izstrādātas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos par valsts vispārējās vidējās izglītības standartu un vispārējās vidējās izglītības programmu paraugiem, bet pašlaik to nekavējošu apstiprināšanu bremzē Finanšu ministrija (FM), paužot bažas un ignorējot katastrofālo situāciju, un bremzējot nekavējošu lēmuma pieņemšanu Ministru kabinetā, teikts vēstulē.

Vēstules autori skaidro, ka nodokļu ieņēmumus nerada FM amatpersonas un ierēdniecība, bet gan uzņēmēji, kas ir spējīgi radīt augstas pievienotas vērtības, starptautiski konkurētspējīgus produktus un pakalpojumus.

Uzņēmēju organizācijas aicina Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) personīgi uzņemties atbildību par šo noteikumu nekavējošu apstiprināšanu valdībā līdz šā gada 1.septembrim.

Vēstuli parakstījis LDDK prezidents Andris Bite, LTRK padomes priekšsēdētājs Aigars Rostovskis, Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Vitālijs Skrīvelis, Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss, Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Toms Grīnfelds un Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas valdes locekle Ligita Turnere.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


10
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Druka
Druka

Muižnieces prātiņā – kaut tūlīt, kad ir jāpziņo eksāmena rezultāti? Ierēdnīši IZM gatavi kaut pēc stundas palaist sertifikātu drukāšanas mašīnu

J2k
J2k

Vienkāršāk būtu, ja uzņēmēji novērtētu tos darbiniekus, kam ir tas pamat. Bet labāk jau ir pieprasīt no valsts, nevis motivēt ar algu lai cilvēks saprot, ka ar tādu zināšanu bagāžu ir izredzes iegūt labāku darbu. Ja jau jūs būtu uzņēmēji, nevis spekulanti, tad saprastu, ka pieprasījums rada piedāvājumu, nevis otrādāk.

Droši
Droši

tas ir kā- vēl par 30% samazināt grītības pakāpi? Lai visiem ir kaut kāds %? Vidusskolā jau nevar atstāt uz otro gaduy! Arī Tam Kungam vajag dazādus cilvēkus. Nu kam feministu sektantēm un atlaidīšu medniecem, influencerēm, soctīkl burbuļotājām vai žurnālistiem vispār vajag kaut ko? Ne mirkli taču nefilmē par ko purkšķ Tad jau drīz ierosinās alfabētu un reizrēķinu atreferēt deputātiņiem – un tā ir pilnīga necilvēcība! Deputātiem pilnīgi pietiek ar bērnudārza caurviju prasmēm muižnieces dzildomā un ierēdnītēm – pakaļskrējējām IZM , tur pat augstākā izglītība droši tiek gāzta tikai uz pamatskolas saprašanas limeniu. Par to ripo droši

konkurētNespēja
konkurētNespēja

Pie tiem uzņēmējiem noteikti ir arī mans darba devējs. Es ar izcilību mācījos dabaszinātnes it īpaši fiziku, ķīmiju, matemātiku, esmu viens no labākajiem darbiniekiem pēc paveiktā, bet saņemot algu tāds nejūtos. Visu laiku runā ka nav speciālistu, nemācās eksaktos priekšmetus, tad vajag arī attiecīgi maksāt speciālistiem, kas savā jaunībā ir mācījušies, lasījuši grāmtas, tad būs tie speciālisti. Savādāk tā interesanti sanāk, man čoms, mana vecuma, skolā dzēra, bastoja, tusējās, nē nu labi, kā cilvēks viņš ir sakarīgs, komunikabls strādā uzņēmumā par pārdevēju, runā ar klientiem, smērē cilvēkiem lietotas mašīnas. Saņem vēl bonusus, ja pārdod mašīnu līzingā. Viņam gan laiks brīvāks,… lasīt vēl »

hmm
hmm

Nu tad beidzot sākuši saprast problēmu. Bet kariņš jau ir filologs…

veselības ministrs daniēls
veselības ministrs daniēls

Obligāto eksi vaig par vakcināciju

Ai Ai
Ai Ai

Ministres ir Krievijas aģentes un viņu uzdevums iznīcināt LV ekonomiku. Tas ir SKAIDRI redzams viņu darbībā. Super hibrīduzbrukums mūsu valstij. Jāsoda un jāizsūta atpakaļ uz Krieviju, lai dzīvo tur. Par genocīdu gan pienākas bargāki sodi, bet nu visz ar kaut ko jāsāk!

Gada glezna
Gada glezna

Vispirms būtu jāsāk ar LU vadības nopēršanu.

Kā var sagatavot vidusskolas skolotāju (it kā vajadzētu zināt arī priekšmetu, ko pasniedz, ne tikai pedagoģisku muldēšanu) LU pedagoģijas fakultātē?

Tad jau drīz LU sāks apvienot veternārmedicīnas fakultāti ar cilvēku medicīnas fakultāti, un mediķus sagatavos pedagoģijas fakultātē, jo tak jāprot pedagoģiski pareizi slimniekam iestāstīt, ka viņu neārstēs, bet tikai izliksies, ka ārstē.

levitkucins
levitkucins

Priekš kam latišiem dabaszinātnes? Lai dejo

Nopietni
Nopietni

Interesanti vai uzņēmēji sāks maksāt arī nodokļus vai pārtrauks saņemt kovid kompensācijas, lai ir arī konkurētspējīgas algas fizikas skolotājiem un iekārtas un telpas praktikuma darbiem un nauda mājasdarbu labošanai. Šobrīd tā visa nav, un nav skolotāju.