Staķis atkāpjas no Rīgas mēra amata

Mārtiņš Staķis

Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis nolēmis atkāpties no amata, norādīts politiķa paziņojumā.

Lēmums saistīts ar disciplinārlietas ierosināšanu pret Rīgas domes Satiksmes departamenta amatpersonām, kā dēļ radies konflikts starp lielākajiem koalīcijas partneriem – “Jauno Vienotību” un “Par!/Progresīvie”, kas vēršoties plašumā un koalīcijā ietilpstošās deputātu grupas “Kods Rīgai” ieskatā draud ar koalīcijas sabrukumu.

Staķis norādīja, ka kopš Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām 2020. gadā kviņš strādājis, lai Latvijas galvaspilsētā ieviestu modernas, ilgtspējīgas pārmaiņas un labākās pārvaldības prakses.

Viens no galvenajiem principiem Staķim ir bijusi godīga pārvaldība, kas izpaužas kā atklāti konkursi, profesionāļi kapitālsabiedrību vadībā, nulles tolerance pret izšķērdību, korupciju vai politiskajiem ielikteņiem. “Šo principu arī esmu ievērojis, nododot izvērtēšanai informāciju par naudas izšķērdēšanu Rīgas domes Satiksmes departamentā, kā arī laikus par to informējot par satiksmes jomu atbildīgās Rīgas domes amatpersonas,” norādīja Staķis.

Staķis uzskata, ka tā vietā, lai veicinātu Satiksmes departamentā jau konstatēto pārkāpumu izmeklēšanu un novērstu tos, par jomu atbildīgie politiķi izvēlējās darīt visu, lai pārkāpumi tiktu “paslaucīti zem tepiķa”, un darbinieku atbildības izmeklēšana Staķa ieskatā tikusi traucēta, novilcināta, sabotēta. “Mani bijušie kolēģi izvēlējās nodevību – nevis pret mani, bet pret principiem, kas mums kādreiz bija kopīgi,” atzīmēja Staķis.

Tāpat Staķis norādīja, ka ir centies Rīgas domi vadīt kā vienotu veselumu, kas “nav sadalīts politisko frakciju kontrolētās karalistēs, kurās katrs var saimniekot kā vēlas, un nevienam citam nav ļauts uzdot liekus jautājumus – pat ne tad, ja ir atklāta līdzekļu izšķērdēšana vai citi pārkāpumi”. Politķis atzīmēja, ka pret šo tendenci cīnījies jau kopš pirmās darba dienas un līdz šim veiksmīgi “par spīti atsevišķu koalīcijas politiķu neapmierinātībai ar to, ka viņiem nav tiesību dot tiešus uzdevumus konkrētām kapitālsabiedrībām, un pašvaldības administrācijas vadošos amatos bez konkursiem vai sarunātos konkursos iecelt sev pietuvinātus cilvēkus”.

Staķis uzskata, ka patlaban Rīgas domes vairākums – viņa bijušie kolēģi Vilnis Ķirsis (“Jaunā Vienotība”), Edvards Ratnieks (Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība) un Linda Ozola (deputātu bloks “Kods Rīgai”) kopā ar līdzšinējām opozīcijas frakcijām “Saskaņa”, “Gods kalpot Rīgai” un “Latvijas attīstībai” – ir izvēlējušies citu pilsētas attīstības ceļu, ko pierāda arī pagājušās nedēļas balsojumi Rīgas domē.

“Ir jau atklāti izgaismojies Ķirša un Ratnieka veidots vairākums, kuru aktīvi atbalsta arī līdzšinējā opozīcija – “Saskaņa”, “Gods kalpot Rīgai” un “Latvijas attīstībai”. Līdz ar to mana kā Rīgas domes priekšsēdētāja un Rīgas domes vairākuma viedokļi par turpmāko pilsētas attīstības virzienu ir kļuvuši radikāli atšķirīgi. Izskan aizvien uzstājīgāki aicinājumi pilsētas saimniecību sadalīt partiju kontrolētās “lēņu muižās”, un izbeigt gandrīz trīs gadus ilgušo godprātīgas pārvaldības “eksperimentu”. Tas notiek ar ceļu un būvniecības karteļu un azartspēļu lobija atbalstu,” teikts Staķa paziņojumā.

Līdz ar to Staķis ieskatā nav iespējams produktīvs darbs rīdzinieku labā apstākļos, kad “uz papīra” pašvaldībā ir viena koalīcija, bet realitātē lēmumus pieņem pavisam cits vairākums. Tāpēc Staķis nolēmis atkāpties no Rīgas domes priekšsēdētāja amata.

Viņš paziņojumā paudis pārliecību, ka Rīgas domes tā dēvētā “pārmaiņu koalīcija” varēja nostrādāt līdz vēlēšanām, ja kolēģi būtu turējušies pie principiem, par kuriem līdz šim iestājušies kopīgi – “godīga pārvaldība un pašvaldības kā viena veseluma darbs rīdzinieku labā, nevis šos principus nodevuši īstermiņa izdevīguma vai slēptu interešu vārdā”. 

Vienlaikus Staķis atgādināja esošais Rīgas domes sasaukums ir rīcībspējīgs, un var turpināt darbu, vienojoties par jaunu vadību un sadarbības nosacījumiem. 

“Ārkārtas vēlēšanas, par ko notiek spekulācijas, paildzinātu nestabilitāti, tāpēc būtu nevēlams risinājums. Mana frakcija ir atvērta jaunām koalīcijas sarunām, vienlaikus ar saviem nosacījumiem, par kuriem informēsim pēc frakcijas sēdes. Esam gatavi turpināt godprātīgu darbu – gan pašvaldības vadībā, gan opozīcijā,” atzīmēja Staķis.

Politiķis arī pateicās par līdzšinējo sadarbību Rīgas domes darbiniekiem, kuri strādā, lai Rīgu veidotu kā zaļu, eiropeisku, godīgi pārvaldītu, investīcijām atvērtu un sociāli iejūtīgu pilsētu.

Kā zināms, Saistībā ar disciplinārlietas ierosināšanu pret Satiksmes departamenta amatpersonām radies konflikts starp lielākajiem koalīcijas partneriem – “Jauno Vienotību” un “Par!/Progresīvie”, kas vēršoties plašumā un koalīcijā ietilpstošās deputātu grupas “Kods Rīgai” (KR) ieskatā draudot ar koalīcijas sabrukumu.

Balstoties uz trauksmes cēlēja ziņojumu par iespējamiem pārkāpumiem ceļu remontu organizēšanā, uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku no amata atstādināts Rīgas domes (RD) Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods un Satiksmes infrastruktūras pārvaldes priekšnieks Andrejs Urtāns.

Domes frakcija “Par!/Progresīvie” uzskata, ka iespējamo 7 miljonu eiro izsaimniekošanu Satiksmes departamentā ir jāturpina vērtēt Rīgas izpilddirektoram. “Jaunās Vienotības” frakcijas trešdienas dienas priekšlikums par īpašās komisijas veidošanu esot nācis kā nesaskaņots pārsteigums. “Jaunā Vienotība” savukārt uzver, ka pārkāpumus viņi vēlas izmeklēt ar visu iespējamo rūpību, un “Progresīvajiem/Par!” pārmet cieņpilnas komunikācijas trūkumu.

Avots: Latvijas radio

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


6
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Treknais Martins
Treknais Martins

Viss shtokos. Nekad neesmu zadzis un nezagshu, chigaana godavaards, lienu atpakalj skapii… ;-)

Pateicīgā latvāņu tauta
Pateicīgā latvāņu tauta

Varbūt levits lai iet uz domi? Viņš tak strādāt gribēja. Varbūt dot iespēju birokrātam pamēģināt. Vēl tak mūžā nevienu dienu nav strādājis. Tā i paies tas mūžs

Shalom pinto
Shalom pinto

Pinto jau kravājot čemodānus. Ēbreji te esot bijuši pirms latviešiem. Latviešu nācija jau tik pirms 150 gadiem dzima. Tā ka viņai ir vēsturiskas tiesības

krievu cūkas
krievu cūkas

Kur krievs, tur šmuce. No demokratijas tie vergi neko nesaprot.

Putjins
Putjins

Mana rietumu banka vairs ilgi malā nesēdēs. Ja neņems valdībā progresīvos, tad sūtīšu uz latkrieviju vāgneru

sābris
sābris

JV atkal būs balta un pūkaina ar albīnu ķirsi uz tās.