Sankcijas pret Latvijas valsti

Magņitskis

Juris Paiders

Novembrī apritēja desmitā gadadiena kopš Sergeja Magņitska mīklainās nāves cietuma kamerā Maskavā. Kā šobrīd ir zināms, tad laikā, kad Sergejam Magņitskim saasinājās problēmas ar veselību, viņam laikus netika sniegta medicīniskā palīdzība, kas tad arī kļuva par viņa nāves cēloni.

Nav zināms, vai šāda rīcība bija mērķtiecīga, lai ar medicīniskās palīdzības nesniegšanu panāktu varai (vai kādai ietekmīgai personai) bīstama cilvēka apklusināšanu, vai arī tā bija Krievijai tik raksturīgā nevērība attiecībā pret ieslodzījumā esošām personām.

Par šo notikumu tiek izplatītas vairākas savstarpēji pilnīgi izslēdzošas versijas. Jaunākais pētījums par pretrunām Magņitska lietā tika publiskots 22. novembrī. Vācijas žurnāls Spiegel publicēja Benjamina Bideara pētnieciskās žurnālistikas darbu par pretrunām Krievijas investīciju fonda Hermitage Capital Management  vadītāja Bila Braudera liecībās un paziņojumos (Der Fall Magnitski. Wie wahr ist die Geschichte, auf der die US-Sanktionen gegen Russland beruhen?).

Līdz 2005. gadam Hermitage Capital Management vadītājs Bils Brauders bija kvēls Krievijas prezidenta Vladimira Putina atbalstītājs. Savulaik Hermitage Capital Management investīciju fonds ieviesa Krievijas apstākļiem inovatīvu metodi, kā spekulēt ar akcijām. Fonds iegādājās ievērojamas akciju paketes ietekmīgos Krievijas uzņēmumos – Sberbank, Gazprom utt., tad fonda vadība pasūtīja apkopot analītiskus materiālus par izšķērdīgiem attiecīgā uzņēmuma vadības iepirkumiem, pasūtījumiem ar aizdomīgi lielām izmaksām utt. Kad materiāli bija apkopoti, tika sākta publiska kampaņa par attiecīgā uzņēmuma vadībā valdošo korupciju. Tiklīdz uzņēmuma vadība sāka publiski solīt veikt reformas, atteikties no koruptīviem darījumiem un pēc šādiem paziņojumiem uzņēmumu akciju cenas sāka strauji kāpt, fonds akcijas pārdeva un akumulēja ievērojamu peļņu. Panākumi bija fantastiski.  Hermitage Capital Management pat ziņoja par 1500% investīciju pieaugumu dažu gadu laikā. Lai aizsargātu Hermitage Capital Management investoru pelņu no Krievijas nodokļiem, Braudera fonda uzņēmumu algoti juristi, starp kuriem bija arī nelaimīgais Sergejs Magņitskis, izstrādāja dažādas shēmas, ienākumus sadalot pa meitasuzņēmumiem un ar ārzonu (piemēram, Kipras) shēmu palīdzību minimizējot nodokļu nomaksu. Par vienu shēmu, kurā bija iesaistīts Kipras ārzonu uzņēmums, Krievijā tika uzsākta krimināllieta. Vienīgais aizdomās turamais bija Sergejs Magņitskis. Brauderam nokļūstot Kremļa nelabvēlībā, Magņitskis kļuva par galveno personu, uz kura liecību pamata varētu tikt izvirzītas apsūdzības pret Brauderu krimināllietās par izvairīšanos no nodokļiem. Kā norāda Spiegel, tas ir liels jautājums – kā interesēs bija apklusināt Sergeju Magņitski? Vai nodokļu shēmās iepītajiem Hermitage Capital Management investoriem un fonda vadībai, vai kaut kādiem Krievijas ierindas policistiem?

Brauderam par notiekošo ir pavisam cita versija. Krievijas plašumos uzplauka tīrradnis, nesavtīgs un naivs cīnītājs pret korupciju – Sergejs Magņitskis, kurš atrada pierādījumus simtiem miljonu dolāru lielai afērai, un Kremļa vara, nežēlīgi nogalinot, apklusināja šo bezbailīgo korupcijas pētnieku.

Lai nu kā, bet, kad Magņitska nāves apstākļus izskatīja Eiropas Cilvēktiesību tiesa, tā atzina, ka Magņitska arests bija pamatots, bet, nesniedzot ieslodzījuma vietā nepieciešamo medicīnisko palīdzību, Magņitska cilvēktiesības tika pārkāptas. Eiropas Cilvēktiesību tiesa nosprieda, ka Krievijas valdībai Sergeja Magņitska tuviniekiem ir jāsamaksā 34 tūkstošu eiro liela kompensācija.

Brauders Magņitska nāvi izmantoja plašā un izvērstā kampaņā pret Krieviju. Braudera zvaigžņu stunda pienāca brīdī, kad ASV administrācijai radās nepieciešamība pēc sviras, ar kuru ietekmēt Krieviju. 2012. gadā Magņitska lieta Braudera interpretācijā pārtapa par ASV likumu, ar kura palīdzību varēja noteikt ASV sankcijas pret jebkuru Krievijas amatpersonu vai uzņēmumu. ASV Kongress Magņitska likuma mērogu 2017. gadā paplašināja, atļaujot uz šā likuma pamata noteikt sankcijas pret jebkuras valsts amatpersonu vai uzņēmumu visā pasaulē.

Spiegel publicētā materiāla vēstījums ir nepārprotams aicinājums Vācijas valdībai neiesaistīties ASV administrācijas spēlītēs, kuras tiek piesegtas ar Magņitska vārdu.

Šonedēļ Magņitska likums tika izmantots, lai noteiktu sankcijas ne vien pret Aivaru Lembergu, bet pēc būtības – pret Latvijas valsti. Balstoties uz šo likumu, ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs 9. decembrī noteica sankcijas pret Ventspils brīvostas pārvaldi. Atgādināsim ikvienam: «Ventspils brīvostas pārvalde ir atvasināta publiska persona, kas veic Ventspils brīvostas pārvaldīšanu un darbojas publisko un privāto tiesību jomā, un tā atrodas Ministru kabineta pārraudzībā, kas tiek īstenota ar satiksmes ministra starpniecību.»

Nosakot sankcijas pret Ventspils brīvostas pārvaldi, Ministru kabinets un Satiksmes ministrija ir apsūdzēti korupcijas veicināšanā, jo, atbilstoši Ventspils brīvostas pārvaldes nolikumam, tieši Ministru kabinets un Satiksmes ministrija pārvalda šo visai tautai piederošo īpašumu.

Varbūt Latvijai ir pēdējais laiks pievienoties tiem Eiropas spēkiem, kas aicina aizliegt spēlītes ar amerikāņu ārpolitisko instrumentu, kas nosauktas nelaimīgā Sergeja Magņitska vārdā.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook ,Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: nra.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


14
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
VVF
VVF

Lembergs ar savu bandu nav “Latvijas valsts”.

Biruta
Biruta

Dolārs ir ASV nauda un tā savu valūtu aizstāv BET VISI GRIB BAGATINATIES ar dolāru. Viens Ventspilī nevar apstāties ar raušanā. BRĪDINĀJUMS CITIEM.
LAI NU KAS BET PAIDERAM JĀKLUSĒ.

Arķoms
Arķoms

“Sergeja Magņitska mīklainās nāves cietuma kamerā Maskavā.”
– – – – – – – – – – –
Tur nekas “mīklains” nebija. Izlasiet Braudera grāmatu, tur ir pastāstīts kā Pūķins ar saviem bendēm Magņitski nomocīja.

Anna
Anna

Kurā tiesā var apstrīdēt tādas sankcijas , dzīvojam taču demokrātiskā valstī , nevis Staļina diktatūrā ?

aaa
aaa

Es vēl aizvien nesaprotu kā Lembergu piešuva Magņitska sarakstam un kāpēc tas notiek tikai tagad? Kāds var paskaidrot?

Gārnis Piepiņš
Gārnis Piepiņš

Par to kaitējumu ko Latvijas ekonomikai ir nodarījis samodurs Lembergs, Klaipēdas mērs esot izteicies, ka viņam vajadzētu Lembergam uzcelt pieminekli.
Bet ja Juris Paiders nesacerētu tamlīdzīgus muļrakstiņus viņam jau sen būtu jāsāk domāt kā godīgi strādājot nopelnīt naudu. Un žurnālistika noteikti nebūtu tā sfēra no kuras viņam pietiktu iztikai

Johaidi
Johaidi

ASV Valsts kases departamenta Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) administrē un īsteno ekonomiskās un tirdzniecības sankcijas, kuru pamatā ir ASV ārpolitika un nacionālās drošības mērķi, pret mērķtiecīgām ārvalstīm un režīmiem, teroristiem, starptautiskajiem narkotisko vielu tirgotājiem, tiem, kas nodarbojas ar darbībām, kas saistītas ar masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanai un citiem draudiem Amerikas Savienoto Valstu nacionālajai drošībai, ārpolitikai vai ekonomikai. OFAC darbojas saskaņā ar prezidenta nacionālajām ārkārtas pilnvarām, kā arī pilnvarām, kuras piešķir īpaši tiesību akti, lai kontrolētu darījumus un iesaldētu aktīvus ASV jurisdikcijā. Daudzas sankcijas ir balstītas uz Apvienoto Nāciju Organizāciju un citām starptautiskām pilnvarām, ir daudzpusējas un ietver ciešu sadarbību… lasīt vēl »

izbrīns
izbrīns

Vai te rosās Lemberga sonderkomanda ?

Boja
Boja

un ko tagad? knariņam ar visu savu zonderkomandu tāpēc ir jālec Daugavā? Tās klimpas taču tik un tā peldēs pa virsu

Kristaps Ziemelis
Kristaps Ziemelis

Magnitska saraksts ir kā boksera tapšanas process… Sākumā sāpīgs un nepatīkams, bet adaptējoties tas var atnest laurus.

Lamata
Lamata

Kuram tas atnesīs laurus ? Tikai ne Latvijas valstij.

Rēķiniet
Rēķiniet

Ventspils ostas kravas jau aiziet uz Klaipēdu , kurš muļķis te kaut ko investēs !

Stienis
Stienis

Es reāli uzskatu, ka Bordāns šoreiz ir pārcenties, un man bail, ka šis balagāns izmaksās dārgāk nekā Lemberga ietekme uz procesiem mūsu valstī.

Lemberga laiks sen pagājis
Lemberga laiks sen pagājis

Tu gan esi padomisks zaķupastala!