Pavļuts rosina sašaurināt to cilvēku loku, kuriem pienākas valsts finansēta veselības aprūpe vai noteikt papildu nodokļus

Trešdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē tika atbalstīts Daniela Pavļuta (A/PAR) vadītās Veselības ministrijas (VM) priekšlikums attiekties no pamata veselības apdrošināšanas groza, tādējādi sašaurinot personu loku, kam pienākas valsts finansētā veselības aprūpe.

Kā skaidroja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), patlaban Veselības aprūpes finansēšanas likumā (VAFL) ir divu “grozu” veselības apdrošināšanas princips. Viens no tiem ir veselības aprūpes minimums jeb “pamata grozs”, kas ir paredzēts Latvijas pilsoņiem, nepilsoņiem, ārzemniekiem ar pastāvīgo uzturēšanās atļauju u.c., kuri nav sociāli apdrošināti, savukārt otrs – valsts obligātā veselības apdrošināšana jeb “pilnais grozs” personām, kuras veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas vispārējā režīmā un personām, kuras ir sociāli mazāk aizsargātas, (bērni, pensionāri, bezdarbnieki, u.c.).

Pēc politiķa paustā, to spēkā stāšanās kārtējo reizi ir atlikta līdz šī gada beigām ar uzdevumu valdībai atnest formulējumu, likuma grozījumu, kas nostiprinātu likumā vienu valsts budžeta finansētu vispārējās veselības apdrošināšanas aprūpes grozu.

Pavļuta vērtējumā, būtu jāsašaurina to cilvēku loks, kuriem pienākas valsts finansēta veselības aprūpe, jo patlaban visi iedzīvotāji tādu saņem.

Vienlaikus Latvijā ir arī cilvēki, kuri faktiski Latvijā nedzīvo, taču vasarā, atvaļinājumā atgriežas valstī un izmanto valsts veselības aprūpes sistēmu. Piemēram, pērn 1100 personas (pilsoņi, nepilsoņi) izmantoja valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, kurām deklarētā adrese ir ārpus Latvijas.

“Būtu skaidri jādefinē, kurai valsts piederīgo grupai pienākas un kurai nepienākas valsts finansēta veselības aprūpe.

Risinājums ir pateikt, ka veselības aprūpe Latvijā tiek finansēta deklarētiem iedzīvotājiem. Tas ir būtiski, jo deklarētie iedzīvotāji patiesībā nodokļu izpratnē ir arī nodokļu rezidenti, bet mums nav rīku veselības aprūpē, kas mudinātu cilvēkus izdeklarēties,” sacīja Pavļuts.

Vienlaikus viņš piebilda, ka neatkarīgi no alternatīvas neatliekamā medicīniskā palīdzība tiktu nodrošināta visiem.

Kā otrs risinājums ir noteikt papildu nodokļus, proti, neaplikto grupu aplikšana ar sociālo iemaksu vai veselības nodokli, taču tas neiet kopā ar valdības uzstādījumu necelt nodokļus, kā arī neatšķiras no divu grozu principa.

Līdz ar to VM rosina atteikties no pamata veselības apdrošināšanas groza, atceļot divu grozu sistēmu un nosakot, ka Latvijā veselības aprūpe pienākas faktiski deklarētiem valsts iedzīvotājiem un īpaši noteiktām grupām, sākot ar bērniem un beidzot ar bēgļiem.

Deputāti atbalstīja VM priekšlikumu, atzīstot, ka daudzviet pasaulē tiek virzīts prom no šāda veida grozu apdrošināšanas sistēmām, un arī Latvijai vajadzētu tam tuvoties.

Plānots, ka nākamajā trešdienā, 20.septembrī, VM priekšlikumu varētu virzīt kā konkrētu komisijas likumprojektu.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: nra.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


7
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Ja tā padomā
Ja tā padomā

Baigais jau nu veselības ministrs smiekli nāk. Izglītības sarakstā neviena vārda par medicīnu, tādiem vadot ministriju nav brīnums ka nekas labs nenotiek. Viņa piemēru ņemot, visās valsts iestādēs ir jāatceļ atbilstošas augstākās izglītības prasība jo ja šamais var strādāt tik augstā amatā mierīgi bez tās kapec pārējiem prasīt?!

Lāsma Bindere
Lāsma Bindere

Šī ziņa, kas pārpublicēta no LETA, ir nekorekta un vēlāk arī precizēta. Saitē VM priekšlikums, kas rosina atcelt “divus grozus”, kas atņemtu veselības aprūpi simtiem tūkstošiem cilvēku. https://www.vm.gov.lv/lv/jaunums/vm-rosina-nepielaut-veselibas-aprupes-pakalpojumu-divu-grozu-speka-stasanos-kas-ierobezotu-veselibas-aprupes-pieejamibu

Specpoliklīnika
Specpoliklīnika

Pareiz! Valsts medicīna tikai pašiem dakterīšiem un ģimenes locekļiem, brīvā laikā vēl ierēdnīšiem un deputātiem. Nu vairāk jau nekas te nepaliek. Kam laiks par ārstēšanos domāt- jāstrādā taču.

Anda
Anda

Papļūts aktīvs palicis , jūtams vēlēšanu tuvums , štrunts par vakcīnu miljoniem !

lauķis
lauķis

Protams jāredz aprēķini un plānotie ieguvumi, bet dziļas aizdomas ir par to, ka tā jau sarežģītā un neefektīvā administrēšana un tās izdevumi (onlainā noskaidrot kurš ir kurš visās ārstniecības vietās) būs lielāki par finansiāliem ieguvumiem. Apsveicam ārstus ar sociālā taisnīguma sargsuņu lomu, laikam jau nav kur ministrprat likt laiku.

Kurrwa!
Kurrwa!

Papļūts pirms vēlēšanām pamodās. Daunis.

ērce
ērce

Es rosinu ievest bagātnieku nodokli.