Nepārvēlētie deputāti saņems atlaišanas “sāpju naudu” – katrs apmēram 9000 eiro

13.Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš

Sākot darbu 14. Saeimai, neievēlētie, esošie šīs Saeimas deputāti saņems atlaišanas kompensāciju trīs mēnešalgu apmērā – katrs apmēram 9000 eiro.

Zināms, ka jaunajā Saeimā ievēlēti varētu būt vien 25 līdzšinējie deputāti. Arī ministri tiks pie kompensācijām – tās gan būs vienas mēnešalgas apmērā. Vismaz deviņu ministru kompensāciju kopējais apmērs ir vairāk nekā 44 500 eiro.

Vismaz deviņi esošie ministri krēslus atstās līdz ar jaunās valdības apstiprināšanu amatā.

Kā zināms, vēlētāju pietiekamu uzticību neieguva “Attīstībai/Par!” –politiskajam spēkam šobrīd ir četri ministri. Arī Jaunā konservatīvā partija, kurai šobrīd ir četri ministru krēsli, 14. Saeimā netika. Esošo finanšu ministru Jāni Reiru (“Jaunā Vienotība”) vēlētāji pietiekami daudz reižu svītroja no sarakstiem. Partija paziņoja, ka ministru portfeļus nedos politiķiem, kas parlamentā neiekļūs.

Par pārējo četru ministru, kā arī Ministru prezidenta turpmākajām darba attiecībām ar Valsts kanceleju vēl ir grūti spriest, jo šobrīd notiek valdības veidošanas sarunas. Kad ministri atstās savu amatu, viņiem mēneša laikā izmaksās atlaišanas pabalstu vienas mēnešalgas apmērā, skaidroja Ministru kabineta preses sekretārs Reinis Grāvītis.

“Pirmkārt, cilvēks, kas neturpinās darbu, raksta iesniegumu, ka viņš nebūs ne ministrs, ne Ministru prezidents, ne ministra padomnieks, ne arī Valsts prezidenta padomnieks, kādos jautājumos. Pamatojoties uz to skaidrs, ka šim cilvēkam pienākas atlaišanas pabalsts vienas mēnešalgas apmērā. Tie, kas būs vai nu ministri vai ministru padomnieki vai Valsts prezidenta padomnieki vai, piemēram, parlamentārie sekretāri – tādā gadījumā atlaišanas pabalsts izmaksāts netiek,” teica Grāvītis.

Ja ministri nav izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu, par to arī samaksās. Šobrīd Ministru prezidentam mēnešalga ir 5216 eiro, ministriem – 4952 eiro, bet parlamentārajam sekretāram – 3841 eiro.

Par deviņiem esošajiem ministriem kompensāciju kopējais apmērs ir vairāk nekā 44 500 eiro. Savukārt vismaz astoņi parlamentārie sekretāri arī beidz savas darba attiecības – tur šī pabalstu summa kopā veido teju 31 000 eiro.

Kopējā summa veidojas aptuveni 75 500 eiro.

Zināms, ka 13. Saeimā vismaz divas trešdaļas deputātu atstās savu amatu. Saeimā vēl nav saņemti oficiālie vēlēšanu rezultāti, tāpēc grūsti spriest, tieši cik deputātu darbu zaudēs. Parlamenta deputātiem atlaišanas pabalstu izmaksā triju mēnešalgu apmērā.

“Jāņem vērā, ka šis pabalsts visiem deputātiem nebūs vienāds. Pabalsta apmērs atšķirsies, jo arī algas ir atšķirīgas atkarībā no papildu pienākumiem, piemēram, deputāti strādā kādā komisijā vai frakcijā un viņam ir vadošs amats tur. Pabalsts tiem 13. Saeimas deputātiem, kuri nav kandidējuši 14. Saeimas vēlēšanās, vai kuru pārstāvētais saraksts nav iekļuvis parlamentā, tiks izmaksāts vienā maksājumā. Mazliet citādāk ir ar tiem deputātiem, kuriem vēl ir iespēja kļūt par 14. Saeimas deputātu, piemēram, stājoties to deputātu vietās, kas kļuvuši par ministriem – tad pabalsts tiks izmaksāts pa daļām, izmaksājot ne vairāk par vienas mēnešalgas apmēru mēnesī. Gadījumā, ja deputāts šajā trīs mēnešu periodā atkārtoti iegūst mandātu, pabalstu izmaksās tikai par to laiku, kad viņš nav bijis deputāta statusā,” skaidroja Saeimas sabiedrisko attiecību biroja vadītājs Juris Vīgulis.

Saeimas deputāta pamatalga šajā sasaukumā ir 2963 eiro pirms nodokļu nomaksas. Tas nozīmē, ka 14. Saeimā neiekļuvis deputāts saņems nepilnu 9000 eiro kompensāciju pirms nodokļu nomaksas. Taču ar papildu amatiem atalgojums var sasniegt atsevišķiem deputātiem vairāk nekā 3000 eiro pēc nodokļu nomaksas.

Šobrīd zināms, ka 75 pašreizējie deputāti nav ievēlēti 14. Saeimā.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


10
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
precīzais
precīzais

Bišku jau samelojās, bet tā nu viš i. Valsts un pašvaldību institūciju darbinieku atlīdzības likums nosaka atlaišanas pabalstu nepārvēlētiem deputātiem 3 mēnešalgu apmērā. Par papildus amatiem deputāti nesaņem mēnešalgu, bet piemaksu. Piemaksa nav mēnešalga. Tāpēc visi nepārvēlētie saņems vienādu summu – mēnešalgas apmērā. Bez nodokļiem tie ir 2100 eur. Bet es saprotu, kāpēc autori raksta pirms nodokļiem. Lai summa izskatītos lielāka, jo ja rakstīsi, ka saņems tikai 6000, tas izskatīsis sīkumaini.

Jevdokija
Jevdokija

Ka gan tie nepilnie 10 tkst (pirms nodokļiem!) ļaus atgūties konservatīvo blozgām? Kur tad šuplinska liksies ar ar revolucionārām idejām valsts graušanā? To vispērējo debilizāciju un padomju padomes pat Krievijā nepieņems, arī Baķka nelaidīs. Varbūt noder kādam revolucionāram režīmam Āfrikā? Vismaz kādas cilts līmenī? Tad tur par tulku multilingvisti petrāviču vajadzētu lidzpaņemt. Divi vienā iepakojumā un bantīti ar latgalisku akcentu varētu.

ērce
ērce

Neuzskatu, ka tas ir vajadzīgs.

kalašnikovs
kalašnikovs

Īsta nagleņu banda, jeb ņirgāšanās par tautu turpinās! Svoloči!

Latvietis
Latvietis

Ja tauta tos deputāteļus neievēlēja/padzina, tad neievēlētajiem/padzītiem pienākas kompensācija ne vairāk par trīs mēnešu iztikas minimumu.

Nāve 2
Nāve 2

Saņēmis 9 štukas, deputāts Laimiņš padomāja, ka ir liela varbūtība nodzerties, nošņaukties un šādā stāvoklī uzrauties uz apsarga dūri kādā bārā vai naktsklubā

stulbais bondars
stulbais bondars

Nu vismaz kau kas.

Daunis Pauļuts
Daunis Pauļuts

Es no ofisa vēl paņēmu papīru, ziepes, maskas, piltenes pa kādu štuku

Wsss
Wsss

Es vēl paķēru lieko toneri, vairākas papīra pakas, caurumduri un USB flešus

LTV
LTV

Pēdējā brīdī paķēru pagarinātāju un domes stāvvietu caurlaidi vismaz līdz gada beigām nemaksāšu