Ne tikai aktrises mēdz pārdomāt – mēneša laikā mandātu nolikuši vismaz 12 pašvaldību deputāti

Rēzija Kalniņa

Nav pagājis mēnesis kopš jauno pašvaldību pirmās domes sēdes, taču vairāki ievēlētie deputāti no amata jau atteikušies. Jau rakstījām par aktrises Rēzijas Kalniņas atteikšanos no deputātes mandāta pašā pirmajā Mārupes novada pašvaldības domes sēdē. Desmit gadījumos domēs ievēlētie deputāti izvēlējušies vadīt pagastu pārvaldes vai pašvaldības uzņēmumus, ko likums neļauj apvienot ar deputāta amatu.

Rēzija Kalniņa startēja Mārupes novada domes vēlēšanās no Nacionālās apvienības saraksta. Viņai plusiņu ievilka 171 vēlētājs, kas ļāva no 12. vietas sarakstā pakāpties uz trešo un iekļūt domē. Tomēr aktrise pārdomāja un iesniedza iesniegumu par pilnvaru nolikšanu.

Atteikšanos skaidro ar atskārsmi par laika trūkumu

Kalniņa savu piepešo pārdomāšanu skaidro ar pēkšņu atskārsmi, ka deputāta darbam tomēr nespēs veltīt pietiekami daudz laika.

“Pamatdarbs man ir būt aktrisei. Pamatdarbs man ir vadīt “Oratorio” kā dibinātājai.

Ne Centrālā vēlēšanu komisija, ne par pašvaldībām atbildīgā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija neapkopo informāciju par deputātu skaitu, kas mandātus nolikuši, taču no publiski pieejamās informācijas iespējams saskaitīt 12 šādus gadījumus.

Žēlojas par likuma netaisnību

Lielākoties deputāti mandātus nolikuši tāpēc, ka izvēlējušies par labu kādam citam amatam, kuru likums ar deputāta amatu apvienot neļauj. Piemēram, Balvu novada domē ievēlētais Andris Mežals mandātu nolicis, lai turpinātu vadīt Šķilbēnu pagasta pārvaldi. Kandidējot vēlēšanās, viņš domājis, ka likums varētu tikt mainīts.

“Īsti godīgi nav. Skolu direktori var būt gan deputāti, gan skolas direktori. Skolas direktors arī ir izpildvara. Bet tāda tā likumdošana ir un tā tas ir,” spriež Mežals.

Vēl mandātus nolikuši divi Madonas domē ievēlēti deputāti Vilnis Špats un Tālis Salenieks, lai vadītu attiecīgi Cesvaines un Lubānas apvienotās pārvaldes.

“Jautāsiet, tad kāda velna pēc es vispār gāju uz vēlēšanām?” vaicā Salenieks. “Pirmkārt, uz vēlēšanām ejot, mēs neviens nezinām, vai mūs ievēlēs vai neievēlēs. Otrkārt, startējot vēlēšanās, uzrakstam programmu un mērķus, ko mēs gribam īstenot. Manuprāt, šādā veidā ir vieglāk īstenot un sasniegt mērķus, kurus gribam īstenot savā administratīvajā teritorijā.”

Nav jēgas tērēt laiku

Savukārt Saldus novadā mandātus nolikuši trīs no 15 deputātiem – Krista Vīndedze un Ginta Andersone no Latvijas Zaļās partijas un Ilze Kļava no Nacionālās apvienības. Visos gadījumos deputātes ieņēmušas amatus pašvaldībā, ko ar deputāta darbu apvienot nevar. Piemēram, Kļava deputāta amata vietā izvēlējusies turpināt vadīt Saldus pagasta pārvaldi.

“Mums ar Māri Zustu, domes priekšsēdētāju, ir laba sadarbība, bet, atklāti sakot, viņš pateica, ka viņam viss patīk, ko es daru, bet es neesmu viņa komandas cilvēks. Tā viņš man vēstīja. Līdz ar to es domāju, ka man nav jēgas tērēt laiku pie deputātu galda, ja es īsti neesmu tas īstais komandas cilvēks. Bet visnotaļ viņš ir atbalstošs visām darbībām, ko es piedāvāju,” stāsta Kļava.

Neuzskata, ka būtu pievīluši vēlētājus

Aptaujātie mandātus nolikušie deputāti neuzskata, ka šādā veidā maldinājuši vēlētājus. Viņi norāda, ka programmas varēšot īstenot arī citos amatos pašvaldībā. Arī Rēzija Kalniņa stāsta, ka par programmas ieviešanu joprojām ir atbildīga.

Uz jautājumu, vai nav piemānīti vēlētāji, kas par viņu balsoja, aktrise Kalniņa atbild: “Domāju, ka būtu jau svarīgi, lai mēs vēlam nevis par konkrētiem cilvēkiem, bet par programmu, kādu piedāvā. Pēc tam ir jāskatās, lai šī programma tiktu realizēta. Tā joprojām ir mana un mūsu saraksta atbildība, lai kultūrvide Mārupē attīstītos.”

Amatu apvienošanas ierobežojumu dēļ deputātu amatus pametuši arī Māris Mielavs Jelgavas pilsētā, Mārtiņš Grundmanis Dienvidkurzemes novadā, Sandra Ķisele Bauskas novadā un Jānis Ščerbickis Jēkabpilī. Savukārt Ventspils pilsētas domē ievēlētā Igeta Gredzene atteikšanos no mandāta pamatojusi ar dzīvesvietas maiņu.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Stienis
Stienis

Bezatbildība un tukšas atrunas. Ko jūs nezinājāt? Ka būs jāstrādā?

deputāts
deputāts

A to neviens neteica. Teica tikai, ka varēs algu saņemt.