Ministrija koģenerācijas stacijās konstatē pārkāpumus; vaino uzņēmumu «Sadales tīkls»

Ašeradens

Pārbaudot 30 koģenerācijas elektrostacijas, Ekonomikas ministrija (EM) secinājusi, ka nav ievērotas prasības, kas jāizpilda, lai pieslēgtu elektrostacijas elektroenerģijas sadales tīklam. Ministrija notikušajā vaino uzņēmumu “Sadales tīkls”, informēja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (“Vienotība”), kurš aicina vērtēt uzņēmuma “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētāja Anda Pinkuļa atbilstību amatam.

Pārbaudes koģenerācijas stacijās veiktas pēc raidījumā “Nekā personīga” ziņotā, ka vairākās koģenerācijas stacijās atļauja elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā ir pagarināta, kaut stacijas nemaz nav pabeigtas. “Sadales tīkls” veiktā testa laikā koģenerācijas stacijās elektrību patiesībā ražojis pārvietojams ģenerators.

EM klātienē pārbaudījusi kopumā astoņas elektrostacijas un vēl 22 staciju dokumentāciju saistībā ar to pieslēgšanu sadales tīklam. Šajos gadījumos nav ievērota virkne prasību, kas jāizpilda, lai pieslēgtu stacijas elektroenerģijas tīklam, liecina EM informācija.

EM ziņojums liecina, ka astoņās elektrostacijās, kas pārbaudītas klātienē, ar tiesu izpildītāju palīdzību fiksēts faktiskais stāvokli saistībā ar koģenerācijas elektrostacijas esamību un tās darbību. Tāpat pārbaudīta AS “Sadales tīkls” rīcībā esošā dokumentācija par attiecīgajām elektrostacijām.

EM Kontroles grupa pārbaudīja uzņēmumus SIA “Briedis būve”, SIA “Madonas eko”, SIA “Tektus”, SIA “M parks”, SIA “E Strenči”, SIA “Elektro Rīdzene”, SIA “E Seda” un SIA “Rīgas Enerģija”.

“Notikušās pārbaudes apliecina, ka elektroenerģijas ražošana koģenerācijas elektrostacijās šobrīd nenotiek un pamatoti ticams, ka elektroenerģija tikusi ražota vienīgi uz 72 stundu pārbaudes laiku,” teikts EM ziņojumā.

Tādējādi regulējuma vai tā piemērošanas dēļ nav sasniegts 2012. gada noteikumos ietverto grozījumu mērķis nodrošināt, ka līdz noteiktajam termiņam koģenerācijas elektrostacija vai nu ir nodota ekspluatācijā, vai arī tā zaudē tiesības ražot elektroenerģiju obligātajā iepirkumā, teikts EM ziņojumā.

Ministrs preses konferencē paziņoja, ka EM ir maldināta par to, ka stacijas ir nodotas ekspluatācijā. Kā pierādījums tam, ka stacija nodota ekspluatācijā, kalpoja akts par elektrostacijas nodošanu ekspluatācijā. Tomēr šim aktam nav bijis pievienots būvvaldes akts par saistītās ēkas nodošanu ekspluatācijā.

Ašeradens uzskata, ka atbildība par noteikumu neievērošanu “pilnā mērā” ir jāuzņemas uzņēmumam “Sadales tīkls”, kam jāpārbauda tas, vai koģenerācijas stacijas spēj ražot elektrību. 

Ašeradens aicina “Latvenergo” padomi vērtēt tā meitas uzņēmuma AS “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētāja Anda Pinkuļa atbilstību amatam.

Ekonomikas ministrs aicina izvērtēt uzņēmuma “Sadales tīkls” vadītāja Anda Pinkuļa atbilstību amatam Māris Klūga “Manuprāt, akciju sabiedrībai “Sadales tīkls” ir pilnā mērā jāuzņemas atbildība par normatīvajos aktos noteiktās kārtības par pieslēgumiem elektroenerģijas sistēmai neievērošanu. Mēs redzam no šiem dokumentiem un notikumiem, ka tas nav viens atsevišķs vai viens, divi krāpšanās gadījumi, kuri tik lielā organizācijā varētu arī notikt. Mēs redzam, ka tā ir sistēmiska rīcība. Īpaši ņemot vērā to, ka šobrīd Latvijas iedzīvotājiem, Latvijas uzņēmumiem katram no sava rēķina šis ir jāapmaksā, es uzskatu, ka tas ir nepieņemami, un tādēļ aicinu [“Latvenergo”] padomi izvērtēt, vai Pinkuļa kungs var palikt amatā vai ne,” teica ministrs.


Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar