Latvija Zelenskim piešķir Viestura ordeni, bet Avenam atņem Triju zvaigžņu ordeni

Viestura ordenis
Viestura ordenis

Ordeņu kapituls ārkārtas sēdē pieņēma divus lēmumus – piešķirt Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim Viestura ordeņa pirmo šķiru, bet
Eiropas Savienības sankcijām pakļautajam Latvijas pilsonim, Krievijas miljardierim Pjotram Avenam atņemt Triju Zvaigžņu ordeni.

Ordeņu kapituls lēma piešķirt Zelenskim Viestura ordeņa pirmo šķiru par savas valsts un zemes nelokāmu aizsargāšanu.

Viestura ordenis – Latvijas valsts augstākais apbalvojums – piešķirts Ukrainas prezidentam, godinot Zelenska personisko drosmi un līderību cīņā par Eiropas kopējo vērtību aizsardzību, vadot visas ukraiņu tautas varonīgo cīņu pret Krievijas agresiju.

Ārkārtas sēdē Ordeņu kapituls arī pieņēma lēmumu arī par augstākā Latvijas valsts apbalvojuma Triju Zvaigžņu ordeņa atņemšanu Pjotram Avenam.

Ordeņu kapitula kanclere uzsvēra, ka ar Triju Zvaigžņu ordeni – visaugstāko valsts apbalvojumu – apbalvo par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā.

«Latvijas nacionālajās interesēs ir miers un drošība Eiropā. Krievijas karš pret Ukrainu ir starptautisko tiesību pārkāpums, noziegums pret ukraiņu tautu. Avens nav norobežojies no Putina režīma izraisītā kara. Tas nozīmē atbalstu Krievijas agresijai, kas nav savienojams ar augstāko Latvijas valsts apbalvojumu un apbalvotas personas statusu, to nevar atsvērt iepriekšējie personas nopelni,» pauda Ēlerte.

Partijas Konservatīvie (iepriekš – Jaunās konservatīvās partijas) valdes loceklis, Saeimas deputāts Juris Jurašs ir vērsies pie ģenerālprokurora Jura Stukāna ar lūgumu veikt pārbaudi saistībā ar Latvijas pilsonības piešķiršanu Vladimiram Putinam pietuvinātajam Krievijas miljardierim Avenam, aicinot vērtēt, vai ir pietiekams pamats pilsonības atņemšanai.

Kā informēja partijā, politiķis uzsvēra, ka pašlaik īpaši nozīmīgi ir nacionālās drošības jautājumi, tajā skaitā, saistībā ar nelikumīgu Latvija pilsonības iegūšanu personām, kuras ir nelojālas Latvijas valstij un sadarbojas ar Krievijas autoritārā režīma amatpersonām. Šādos apstākļos «nepieciešams veikt pārbaudi, lai noskaidrotu, kādas personas, izmantojot savus sakarus Latvijā, korupcijas ceļā vai citā pretlikumīgā veidā, ir saņēmušas Latvijas pilsonību», akcentēja Jurašs.

Partijas politiķis norādīja uz vairākiem faktiem, kas liecinot, ka pilsonības piešķiršanas procedūrā esot pieļauti pārkāpumi. Viņš arī lūdz Ģenerālprokuroru izvērtēt kriminālprocesa izbeigšanas pamatotību, kas tika ierosināts aizdomās par Latvijas amatpersonu kukuļošanu ar mērķi iegūt Latvijas pilsonību.

Kā zonāms, arī Tieslietu ministrija (TM) meklējot risinājumus, lai atņemtu Latvijas pilsonību Krievijas baņķierim, Alfa-Bank līdzīpašniekam Avenam, kura pārstāvētā banka iekļauta ASV sankciju sarakstā, atzina tieslietu ministrs Jānis Bordāns (K).

Arī iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP) ir solījusi interesēties par Avena Latvijas pilsonības juridiskajiem aspektiem.

TM vērtēšot, kā šajā jautājumā rīkoties, lai gan šis nav tik vienkāršs jautājums, lai uzreiz pilsonību varētu atņemt. «Tuvākajā laikā būs mūsu slēdziens par iespējamo ceļu, kādā veidā ierobežot Kremlim tiešā veidā pietuvinātu personu ieceļošanu Latvijā un kā risināt pilsonības jautājumu,» norādīja Bordāns.

Kā zināms, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 2020.gadā pratinājis Krievijas baņķieri Avenu aizdomās par iespējamu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) kādreizējā vadītāja kukuļošanu, taču pierādīta tā netika.

Kā vēstīja Nekā personīga, KNAB ierakstītās sarunās starp uzņēmēju un politiķi Edgaru Jaunupu (LA) un būvuzņēmēju Gunti Rāvi izskanējis mudinājums bijušajam PMLP priekšniekam «pirms Ziemassvētkiem iedot «desmitnieku»».

2019.gadā KNAB sāka kriminālprocesu aizdomās, ka PMLP toreizējam priekšniekam Vilnim Jēkabsonam maksāts 10 000 eiro kukulis par pielaidīgu attieksmi Latvijas pilsonības piešķiršanā Avenam.

Pilsonība Avenam pienācās, jo viņa priekšteči līdz 1941.gadam dzīvojuši Latvijā, taču bijis nepieciešams nokārtot latviešu valodas zināšanu pārbaudi. Kā liecina KNAB lēmums par nepietiekamu pierādījumu dēļ izbeigto kriminālprocesu, Avens PMLP 2015.gada novembrī esot licis latviešu valodas zināšanu eksāmenu un izkritis. Eksāmena komisija secinājusi, ka Avena valodas zināšanas ir nepietiekamas un latviski sniegtās atbildes pat nesaprotamas. Tikai dažus mēnešus vēlāk otrais pārbaudījums Avenam izrādījies veiksmīgs.

KNAB rīcībā bijuši ieraksti sarunām, kas notikušas starp Rāvi un Jaunupu, kurš mudinājis «iedot desmitnieku» PMLP vadītāja Jēkabsonam.

Saruna notikusi pēc tam, kad Avenam nav izdevies nokārtot pirmo pārbaudījumu.

«Teiksim tā. Nu, ja viss veiksmīgi noris. Nu, teiksim, viss veiksmīgi. Un ja viņam var iedot un Ziemassvētkiem. Viņš nav neko prasījis. (…) Uz Ziemassvētkiem. To desmitnieku iedot, tad viņam būtu. Tas vairāk būtu kā žests. Tas pat nav. Jo kā tu redzi, viņš neko neprasa. Bet es domāju, nu, nezinu. Bet tas ir forši. Ja nevar – nē. Nav jautājumu,» izteikusies viena no sarunu pusēm. «Jā, es sapratu. Es sapratu. Skaidrs. Skaidrs. Jautājumu, nav jautājumu!» atbildējis otrs. Sazvanīšanās notikusi arī Avena valodas pārbaudes dienā.

Rāvis, Jaunups un Jēkabsons kukuļošanas faktu noliedza. Uz pratināšanu kā liecinieks KNAB 2020.gada 2.jūlijā bija izsaukts arī Avens, kurš kukuļošanu neapstiprināja. Viņš liecībās atzinis, ka ticies ar Jaunupu, bet tikai lai runātu, kā basketbolam piesaistīt naudu no Krievijas. Citus pierādījumus KNAB iegūt neizdevās un procesu slēdza.

KNAB izmeklēšana atklāja, ka, piemēram, Avens netipiskā ātrumā ticis pie jaunas Latvijas pases un ID kartes: «[Pers.A] pasi un ID karti saņēma vienas stundas un 18 minūšu laikā pēc lēmuma pieņemšanas par [pers.A] atzīšanu par Latvijas Republikas pilsoni, kas nav samērojams ar PMLP izstrādāto personu apliecinošu dokumentu noformēšanas un izsniegšanas kārtībā paredzēto laiku.»

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


4
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Poņa
Poņa

Tas kapituls jau nozēlojams savā darbībā – sodala tos spaiņiem ordenīsus -te ZZS treknākajiem sponsoriem un Zemnieku saeimas īpašajiem censoņām eiropas naudas apgūšanā, te metās uz Kremļa lakstīgalām – un katram , Kas Kremī kaut kā izpaudies – dižmāsklai tiek, te politangažēti paklausīgiem žutrnālistiem, te pašizpausmes trimdas pašdarbniekiem… Īpašā izlase un nožēlojams rezultāts, kas ir pašsaprotami pēc sastava. Izrādās, ka politpaklausīgi pašizpaužas un ņem arī nost. Ne jau necienīgajiem, bet pēc partejiskās pārliecības un nacionālā principa. Vēl dziļā ierakties samazgās spēj tikai citas īpašas prezidenta harēma zvaigznes ar saviem bērnu darbāiekārtošanas biorojiem. Nožēlojami… bet ne jau pastalniekiem vispār to saprast

Ralfs
Ralfs

Par ko un kurš to ordeni viņam vispār piešķīra?

reņģe
reņģe

Nu kā, viens no eiropas koloniju vietvalžiem – ožamās sodas lietotājiem.Vai tad tas nav jāapbalvo?

ērce
ērce

Šis starpgadījums lieku reizi pierāda, ka Latvijas vadītāji par daudz brīvi mētājas ar Latvijas pilsonību un ar ordeņiem. Tas pamazina to vērtību.