KPV LV un JKP lielais pļurkt – OIK neatcels, tas nemaz neesot svarīgi

Ralfs Nemiro

Svarīgāk par obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atcelšanu ir samazināt elektrības rēķinus, otrdien pēc valdības sēdes žurnālistiem norādīja ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV).

Saeima iepriekš uzdeva Ekonomikas ministrijai (EM) izvērtēt iespējas atcelt OIK no šā gada 31.marta, tomēr, pamatojoties uz ministrijas sniegto informāciju, ka OIK straujai atcelšanai būs smagas ekonomiskās sekas, valdība lēma nevirzīt priekšlikumu par OIK atcelšanu Saeimas noteiktajā termiņā. Valdība par attiecīgo lēmumu informēs Saeimas Tautsaimniecības komisiju, kurai tiks iesniegts EM sagatavotais informatīvais ziņojums.

Nemiro uzsvēra, ka, strauji atceļot OIK, ne tikai var iestāties tiesiskās sekas, bet virkne elektrostaciju pārstās strādāt, celsies elektroenerģijas un arī siltumenerģijas cenas, kā arī netiks sasniegti valsts nospraustie “zaļie” mērķi, kas paredz atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanu.

Turklāt, ja Latvija neizpildīs “zaļos” mērķus, Eiropas Komisija pret valsti varēs sākt pārkāpuma procedūru, liekot maksāt soda naudu līdz brīdim, kad “zaļie” mērķi tiks sasniegti.

Līdz ar to Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) uzdeva EM līdz 31.maijam sagatavot vīziju par atbalstu “zaļajai” enerģijai, bet pēc tās izskatīšanas Saeimā ministrija gatavos attiecīgus grozījumus normatīvos, lai piedāvāts izmaiņas stātos spēkā. Nemiro gan neprognozēja, kad tas varētu notikt, bet pauda cerību, ka iedzīvotāji izmaiņas elektrības rēķinos varētu sajust 2020.gadā.

“EM divu mēnešu laikā izstrādās priekšlikumus, kā samazināt elektrības rēķinus un nepalielinātos siltumenerģijas tarifs. OIK atcelšana nav tik būtiska, cik samazināt elektrības rēķinus,” pauda ekonomikas ministrs.

Nemiro atzina, ka OIK elektrības rēķinā ir tikai neliela daļa, tāpēc EM vērtēs lielākās komponentes elektrības rēķinos, proti, elektrības sadales un pārvades pakalpojumu cenas. “Lai mazinātu elektrības rēķinus, redzu iespēju strādāt pie šī, bet patlaban šos jautājumus vēl neesmu vērtējis, tāpēc par tiem tiks domāts,” pauda ministrs.

Vaicāts, vai ar šīs dienas lēmumu Nemiro pārstāvētais politiskais spēks “KPV LV” nav pievīlis vēlētājus, kuriem tika uzsvērts, ka OIK ir prettiesisks un to ir iespējams ātri atcelt, ministrs uzsvēra, ka “KPV LV” priekšvēlēšanu laikā “nāca ar šādu uzstādījumu un pievērsa sabiedrības uzmanību tam, cik uzpūsta ir šī sistēma”.

“Iepriekš šī sistēma netika risināta, bet tagad mums ir iespējams šim jautājumam pieskarties. Mēs neprasījām premjeram gadus [OIK jautājuma risināšanai], bet gan divus mēnešus. Šis jautājums tiks sakārtots īsā termiņā,” uzsvēra Nemiro.

Iepriekš EM piedāvāja valdībai lemt par grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot no tā izņemt OIK publiskā tirgotāja jēdzienus, kā arī svītrot tiesību normas, kas nosaka valsts atbalstu obligātā iepirkuma mehānisma ietvaros. Tādējādi elektroenerģijas galalietotāji vairs nesegtu izmaksas par atbalstu, kas sniegts saskaņā ar minētajām tiesību normām.

Otrdien EM informēja valdību, ka viens no riskiem šādiem likuma grozījumiem ir iespējamās tiesvedības. “Saistībā ar valsts atbalstu ir paredzami tiesvedības riski par investīciju aizsardzību, kā arī Satversmes tiesā. Minētos tiesvedības riskus var būtiski samazināt, paredzot kompensācijas mehānismus, ilgāku pārejas periodu vai konstatējot tādus būtiskus apstākļus, kas ir par pamatu šādu risinājumu ieviešanai,” pauda ministrijā.

Tāpat EM piedāvātais risinājums vērtējams ar augstu risku šajās tiesvedībās zaudēt, tādējādi radot papildu zaudējumus valsts budžetā turpmākajos gados miljarda eiro apmērā.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


11
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Aivars
Aivars

Reāls apčakars! Visus viņus padzīt. Tam remiro jāatkāpjas ja nevar izpildīt udevumu

haris
haris

Kad vienreiz tiks apturēta tautas apzagšana !

Jonis
Jonis

Tā ir valsts nozagšana- kāpēc neviens par to nerunā. PAŠI PIEŅEM LIKUMUS ,UN PAŠI ” LIKUMĪGI”ZOG.

tas pats
tas pats

Atkal balsošu par Saskaņu un Zariņu!

Deveraux
Deveraux

Interesanti, kurā vietā tekstā kāds no JKP “pļurkst”?

Lamata
Lamata

Vislielākie pļurkstētāji pirms vēlēšanām bija JKP, solot tieši no 2019.g. tos 500 EUR neapliekamo minimumu, 500 EUR minimālo algu un 200 EUR minimālo pensiju. Un piebalsoja KPLV par OIK atcelšanu. Tas ierakstīts protokolā , ko atbildēja G.Eglītis priekšvēlēšanu laikā.

Espats
Espats

Tir ir rakstīts “pļurkt”, kas sarunvalodā apzīmē neveiksmi, caurkrišanu un caureju.
Pļurkst, savukārt, ir muldēšana

Kristaps Ziemelis
Kristaps Ziemelis

Katrs, kurš nobalsoja par šīm partijām, var droši sevi uzskatīt par intelektuāli apdalītu.

Juris
Juris

Un par ko ,Jūsu prāt, vajadzēja balsot. Sper vaļā, nepūdē muti.

Lamata
Lamata

Ja redzi, ka tevi vienkārši muļķo, nebalso vispār. Ja nav smadzeņu, izpildi savu “Pilsoņa pienākumu”, un priecājies par savu viedumu, turpinot slavēt vienīgo partiju, par kuru balsoji.

Juris
Juris

Nu jau mauj veco blēžu stabulē. Jo mazāk piedalās vēlēšanās, jo vieglāk īsteno zaģļu partijām turpināt valsts izzagšanu un iedzīvotāju dīrāšanu.