Indriksone atbildību par “Latvenergo” darījumu noveļ uz valsts sekretāru

Ilze Indriksone

Kapitāla daļu turētāja lēmumus valsts akciju sabiedrībā pieņem akciju turētājs Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs. Ministre kapitālsabiedrības jautājumos neiejaucoties – “Neatkarīgajai” atbild ekonomikas ministre Ilze Indriksone, digitālajā avīzē Neatkariga.lv raksta Ritums Rozenbergs.

No ministres atbildes izriet, ka šobrīd viskompetentākais par “Latvenergo” iespējamo Kaigu kūdras purva iegādi no SIA “Laflora” ir valsts sekretārs Edmunds Valantis. Valsts akciju sabiedrības “Latvenergo” simt miljonu eiro vērtā Kaigu purva vēja parka projekta iegāde esot vien uzņēmuma “operatīvā darbība”, kurā akcionārs neiejaucas – šādu skaidrojumu par bez publiskā iepirkuma procedūras organizēto darījumu saņēmām no “Latvenergo” akciju turētāja.

Pirms dažām dienām E. Valantim vaicājām, vai viņa rīcībā ir pilna informācija par iespējamo VAS “Latvenergo” darījumu saistībā ar SIA “Laflora” piedāvāto Kaigu purva vēja parka projekta iegādi; kad varētu notikt darījums; ko valsts un “Latvenergo” klienti iegūs no šī darījuma?

Saņēmām atbildi: “Kā jau iepriekš esam norādījuši, šī ir AS “Latvenergo” operatīvā darbība, par kuru atbildīga “Latvenergo” valde. Akcionārs neiejaucas operacionālajā darbībā. Attiecīgi aicinām Jūs ar šiem jautājumiem vērsties AS “Latvenergo”. Vienlaikus atgādinām, ka AS “Latvenergo” ir izveidota padome. Atbilstoši AS “Latvenergo” statūtiem, valdei ir nepieciešama padomes iepriekšēja piekrišana darījuma noslēgšanai statūtos atrunātajos gadījumos, ja darījuma summa pārsniedz statūtos noteikto slieksni darījumiem, kuru rezultātā paredzēts izlietot AS “Latvenergo” naudas līdzekļus. Līdz ar to par AS “Latvenergo” darījumiem aicinām vērsties pie uzņēmuma valdes vai padomes.”

No atbildes izriet, ka simt miljonu vērts valstij piederoša uzņēmuma darījums ir operatīvā darbība, par kuru atbild uzņēmuma valde. Šo atbildi salīdzinot ar no ministres saņemto atbildi, redzam, ka atbildīgās amatpersonas cenšas atkratīties no atbildības par ieplānoto apjomīgo darījumu.

“Neatkarīgā” otrdien vērsās pie ekonomikas ministres I. Indriksones. Viņai skaidrojām, ka mūsu un arī labas korporatīvās pārvaldības izpratnē uzņēmuma saimniekam ir jābūt lietas kursā par apjomīgiem darījumiem, par vajadzību pēc tiem un darījuma rentabilitāti.

Ja šāda informācija līdz saimniekam nenonāk, tad rodas jautājums par uzņēmuma pārvaldes atbildību, kā arī paša saimnieka atbildību pret uzņēmumu.

Ministrei vaicājām: kādēļ netiek pirkti jau strādājoši vēja parki, bet tikai projekts; kādēļ tiek pirkts projekts no viena iepriekš jau izvēlēta pretendenta, bet netiek rīkots publiskais iepirkums; vai viņas rīcībā ir pilna informācija par iespējamo VAS “Latvenergo” darījumu saistībā ar SIA “Laflora” piedāvāto Kaigu purva vēja parka projekta iegādi; kad varētu notikt darījums un ko valsts un “Latvenergo” klienti iegūs no šī darījuma?

Ministre ar padomnieces sabiedrisko attiecību jautājumos Vinetas Vilisteres-Lāces starpniecību atbildēja: “AS “Latvenergo” valsts kapitāla daļu (akciju) turētājs ir Ekonomikas ministrija. Atbilstoši normatīvajiem aktiem kapitāla daļu turētāja (akcionāra) lēmumus AS “Latvenergo” var pieņemt Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs vai valsts sekretāra norīkota ministrijas amatpersona. Šāda kārtība spēkā esošajos normatīvajos aktos ir noteikta, lai mazinātu nepamatotu politisko ietekmi uz valsts kapitālsabiedrību pārvaldību, nodrošinot, ka politiski netiek ietekmēta to saimnieciskā darbība. Ņemot vērā minēto, ekonomikas ministre neiejaucas AS “Latvenergo” lēmumu, kas tiek pieņemti saimnieciskās darbības ietvaros, pieņemšanas procesā.

Vienlaikus informējam, ka ministrija seko līdzi AS “Latvenergo” nosprausto mērķu sasniegšanai, kā arī komercsabiedrības sniegtajai informācijai.”

Par ko stāsts: „Latvenergo” operatīvā darbība – apšaubāms projekts vai mahinācija simt miljonu vērtībā? – Puaro.lv

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: nra.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


10
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Tec-2
Tec-2

Tā jau regulāra prakse Ekonomikas ministrija. Ieprieķš jau arī atrada, ka par OIK vainīgs valsts sekretārs. Viņš gan pat vēl calsts sektorā nestrādāja kad gudrīši Latvenergo un Ekonomikas ministrijā izgudroja OIK, lai nofinansētu TEC-2 2. kārtas dižafēru.

220
220

Bet ja vistiņa pati neko nejēdz !

eduards
eduards

Pēdējo 15 gadu laikā ierēdņu korpuss godam lumpenizēts un padarīts par papmperveidīgu izstrādājumu. Katra ministra goda lieta ir kļuvusi izmest pa valsts sekretāram vai vairākiem. Katru pamatotu , iespējamu un neiespējamu reizi visās kampaņās ierēdņus pārtīgi apņirdz. Šoreiz nebūs nekāds izņēmums.

deklāra
deklāra

Nav jau slikti sākt ar nekompetences pašdeklarāciju

???
???

Neesat gadījumā jau pārshēmojušies? Pašiem neriebjas?

Pārsmieties
Pārsmieties

Un šì nejēga lien atkal ministrēt , jo ir lielā alga , un atbildība nekāda !

daba
daba

Ministrtes nekompetence un bezjēdzība te pārliecinoša. Nešaubība indikācija par notikumiem nākotnē– par to tik nacionāli un dabiski pāķiski

Osis
Osis

Nepiekrītu. Tā nav nekompetence. Tā ir izteikta koruptīva shēma valsts kapitālsabiedrības līdzekļu piesavināšanā, kurā ministre un valsts sekretārs jau laicīgi atkratās no atbildības. Un kas zīmīgi – klusē gan kariņš, gan knab, gan valsts kontrole

kariņš no Delavēras
kariņš no Delavēras

Nevar no raksta īsti tomēr saprast – kas tai rietumu bankai nepatīk? Viņiem taču būs savs klimata ministrs

nagla
nagla

Latvenergo ir kā govs, kuru visi baro, un tikai daži slauc. Jau no brīvības pirmsākumiem tur miljoni zuda.