Zemessardze mācās karot apdzīvotā vietā

zemessardze

Šī gada 5. un 6. novembrī Zemessardze Skrundas lokatora pilsētiņā apguva kaujas prasmes apdzīvotā vietā. Skrundas lokatora pilsētiņā Skrundas novada Raņķu pagastā Zemessardzes 17.Pretgaisa aizsardzības bataljona zemessargiem norisinājās mācības par tēmu – kauja biezi apdzīvotā vietā.

Tā kā bijusī armijas pilsētiņa nav apdzīvota un tajā ir gana daudz ēku, tā ir ļoti piemērota šādām apmācībām. Tādu vietu Latvijas teritorijā nemaz nav tik daudz.

Zemessargi apguva teoriju un piedalījās praktiskajās nodarbībās – kā pārvietoties pilsētā, pieiet pie objekta un tīrīt to. Zemessargi mācījās aizsardzības pozīciju izveidošanu un ieņemšanu. Nākamajā dienā agri no rīta notika praktiskā nodarbība ar iepriekšējā dienā apgūtiem elementiem.

Mācību dalībniekus pārsteidza  ne tikai sasnigušās sniega kupenas, bet arī trauksme, pēc kuras zemessargiem bija jāaizsargā abas ēkas, kurās nakšņoja. Pretinieku šajās mācībās spēlēja bataljona instruktori.

Pēc kaujas instruktori analizēja zemessargu veikumu, gan uzslavējot, gan pastāstot par pieļautajām kļūdām. Bija jāpievērš uzmanība ne tikai apgūtajiem elementiem, bet arī darbībai nodaļas un vada sastāvā. Viens no mācību organizatoriem kapteinis R.Mesters atzina, ka tas ir izaicinājums vadīt mācības apmācāmo grupai, kurā ir ļoti dažādas sagatavotības zemessargi. Daži Zemessardzē ir vairākus gadus, daži tikai pāris mēnešus. Ir skaidrs, ka ar divām dienām šai grūtajai mācību tēmai ir par maz. Skrundas militārajā pilsētiņā  bataljona zemessargi un karavīri vēl atgriezīsies.

Militārā pilsētiņa būvēta PSRS laikā. Tajā atradās kazarmas, viesnīca, dzīvojamās mājas, poliklīnika, ūdenstornis, hospitālis, bumbu patvertne u.c. ēkas. Galvenais uzdevums bija kosmiskās telpas kontrole virs Rietumeiropas un Ziemeļamerikas un pret PSRS palaistas ballistiskās raķetes “pārtveršana”. 45 hektārus lielais nekustamais īpašums šobrīd tiek dēvēts par Mežaini un ēkas, kas tajā atrodas, ir avārijas stāvoklī. Skrundas pašvaldība pilsētiņu bez atlīdzības ir nodevusi valsts īpašumā valsts funkcijas īstenošanai – Nacionālo bruņoto spēku (NBS) mācību vajadzībām.

Arī iepriekš gan nacionālās, gan ārvalstu bruņoto spēku vienības periodiski izmantojušas bijušo militāro objektu mācību nolūkos. Paralēli šīm zemessargu mācībām objektā norisinājās vēl divas citas militāras mācības – Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadetiem un ASV karavīriem.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: LR Zemessardzes mājaslapa

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar