Valsts (ne)gatavība X stundai: nav plāna, nav galvenā atbildīgā, nav rezervju, nenotiek praktiskās mācības

gāzmaskas, civilā aizsardzība

Karš Ukrainā arī Latvijā liek pārvērtēt, kādam mūsu valsts apdraudējumam līdz šim esam gatavojušies un kāda ir jaunā realitāte, kam diemžēl neesam gatavi, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Kā norāda raidījums, valstī nav kopīga plāna, kas ņemtu vērā jaunos apdraudējumus saistībā ar karu Ukrainā, nav galvenā atbildīgā, nav rezervju, nenotiek plašas praktiskās mācības.

Praktiskās civilās aizsardzības mācības visas valsts līmenī pēdējo reizi notika pirms sešiem gadiem. Mācību “STORMEX 2016” scenārijs paredzēja, ka Latviju skar postošs orkāns ar ātrumu līdz 48 m/s. Un visā valstī notiek dažādas nelaimes vienlaikus – avarējis vilciens ar bīstamu kravu, būtiskās iestādēs nav elektrības, nestrādā ārkārtas dienestu telefoni, mežos pazuduši cilvēki, no kuģa jūrā iekrituši pasažieri, gāzes eksplozijā sabrukusi daudzstāvu māja un ir daudz cietušo. Mācības ilga sešas dienas, iesaistot visus iespējamos Latvijas dienestus. Kā saka glābēji – tikai šādas praktiskas un visaptverošas mācības ļauj saprast, ko dienesti māk un kam sagatavojušies. Un kas ir to vājās vietas.

Pēdējos sešus gadus un arī šogad šādas mācības visas valsts teritorijā nav notikušas.

Līdz šim rīkotas nelielas lokālas mācības. Vai arī teorētiskās, kad atbildīgie sēž ap galdu un spriež kā kurā no situācijām viņi rīkotos.

Civilā aizsardzība Latvijā ir atstāta novārtā – tā pirms diviem mēnešiem revīzijā secināja Valsts kontrole. Katastrofu pārvaldīšana un krīžu vadība ir vāja. Pārfrāzējot revidentu teikto – visas sistēmas un mūsu atbildīgo glābšanas dienestu spējas ir tā novājinātas, ka mums visiem kopā ir jācer, ka nekas slikts ar mums Latvijā nenotiks. Kontrole secina, ka

Latvijā nav vienota Operatīvā krīzes vadības centra, kas rūpētos par darbu X stundā un arī gatavošanos iespējamām nelaimēm. Katra iestāde, pašvaldība, dienesti dara kaut ko pēc savas izpratnes un zināšanām, bet neviens nespēj to pieredzi apkopot, izdarīt secinājumus un novērst trūkumus, ja tādi pamanīti. Iedzīvotāji par iespējām paglābties nav pietiekami informēti.

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis (AS) vēlas veidot jaunu operatīvās vadības centru krīžu un valsts apdraudējuma situāciju novēršanai.

Jaunais iekšlietu ministrs uzskata, ka vispirms ir jāapzina situācija valstī kopumā, tad jāsagatavo plāns un jāveido jauns operatīvās vadības centrs.

Šāds centrs visticamāk atrastos premjera pakļautībā, lai par katru sīku tā darbību nebūtu jāveic bezgalīga birokrātiska saskaņošana.

“Rupji skatoties, tas ir atsevišķs salīdzinoši mazs diennakts monitorings par to, kas notiek. Jo krīze var būt ne tikai karš, krīze var arī rasties kaut kur citur,” raidījumam skaidroja ministrs.

“Centrs (..) sastāv no speciālistiem, kuri strādā savu ikdienas darbu, bet viņi ir apmācīti un X stundā tiek izsaukti uz darbību šajā centrā,” norādīja Kučinskis.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: TV3 “Nekā Personīga”

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
eduards
eduards

Vai tad ir definēti un politiski akceptēti iespējamie x stundu varianti, kuriem jāgatavojas? Jeb gatavojamies vispār kaut kam?

zeltene īsta
zeltene īsta

un kam to vajag? tā jau tā nosacītā prioritāte ar nezināmu kārtas numuru. Skaļākā un vienīgā pasauli glābjoša ir tikai civilās savienības ieviešana ar daudzvīrību un daudzsievību, pagaidu savienības stingeru iesta’dēs. Un tad jau vares saķt elpot. Tad dzīvnieku tiesības un zaļums , putniņu labjutība… nu kurš gan nepiekrīt no vēlējušiem pilsoņiem. Un vispār ko tā civilā aizsardzība nozīmē – varbūt, ka te parneri laužas, klienti? un netiek taču paŗi tiem šausmīgajiem akmens laikmeta sabiedrības mūriem

Derdz
Derdz

Kā maksās