Vai Krievija var vērst agresiju pret Baltijas valstīm nākamo 3 – 5 gadu laikā, skaidro eksperti

karš

Sargs.lv/Warsaw Business Journal/ERR.ee/Defence Blog/Jamestown Foundation

Ja Krievija necietīs sakāvi Ukrainā, tā dažu nākamo gadu laikā varētu būt gatava tālākam iebrukumam – nu jau NATO teritorijā. Tādā gadījumā primārais agresora iebrukuma virziens varētu būt Baltijas valstis –  šādus brīdinošus apgalvojumus pēdējo mēnešu laikā izsaka ne mazums pazīstamu drošības analītiķu.

Aizsardzības ministrijas portāls “Sargs.lv” skaidro, vai, pie kādiem nosacījumiem un kādā laikā Krievija varētu sakopot spēkus un spējas jaunam karagājieniem, un kas ir faktori, kuri šos tīkojumus varētu likt pārskatīt.

3 – 10 gadi līdz jaunam karam

NATO Austrumu flanga valstīm atlikuši trīs gadi, lai sagatavotos iespējamai konfrontācijai ar agresorvalsti Krieviju, tā intervijā Polijas medijam “Nasz Dziennik” paziņojis Polijas Nacionālā drošības biroja vadītājs Jaceks Sīvjera (Jacek Siewiera).

Vaicāts, vai Krievijas uzbrukums NATO teritorijai ir reāls, kā to iepriekš savā ziņojumā prognozējusi Vācijas Starptautisko attiecību padome, kā iespējamo sagatavošanās termiņu minot piecu līdz deviņu gadu periodu, J. Sīvjera atbildēja apstiprinoši, vienlaikus norādot, ka laika var būt mazāk.

“Diemžēl jā. Šī analīze saskan ar ASV veiktajiem pētījumiem. Taču, manuprāt, vācu analītiķu piedāvātie laika rāmji ir pārāk optimistiski. Ja gribam izvairīties no kara, tad NATO valstīm Austrumu flangā vajadzētu pieņemt īsāku – trīs gadu laika grafiku, lai sagatavotos konfrontācijai. Šis ir laiks, kad Austrumu flangā jārada potenciāls, kas būs nepārprotams atturošs arguments no agresijas,” uzsvēra Polijas nacionālā drošības biroja vadītājs.

Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.ee atgādina, ka novembra sākumā ar brīdinošu ziņojumu NATO nāca klajā Vācijas Starptautisko attiecību padome, kas ir neatkarīgs Vācijas ārpolitikas pētniecības institūts.

Tā analītiķi noteikuši laika rāmi, kurā NATO valstīm jānostiprina savi bruņotie spēki un to spējas iespējama Krievijas iebrukuma atvairīšanai.

Saskaņā ar ziņojum, Vācijas Starptautisko attiecību padome šo laika periodu noteikusi piecu līdz desmit gadu laikā no brīža, kad Ukrainā beigsies intensīvas kaujas.

Vācu pētnieku ieskatā, tas būtu laiks, kāds Krievijai būtu nepieciešams, lai pietiekami atjaunotu savus bruņotos spēkus jaunam uzbrukumam Rietumu virzienā. Saskaņā ar ziņojumu, Krievijas uzbrukuma virziens varētu ietvert arī Baltijas valstis.

“Logs iespējamam Krievijas uzbrukumam atvērsies, tiklīdz Krievija uzskatīs, ka uzbrukums, piemēram, Baltijas valstīm, varētu būt veiksmīgs,” teikts pētījumā.

Pētījuma autori uzsver, ka šī gatavība arī būtu vienīgais veids, kā NATO sabiedrotie varētu ierobežot risku, ka Eiropā varētu izcelties vēl viens karš.

Vācijas Starptautisko attiecību padome uzskata, ka ar savām impēriskajām ambīcijām Krievija ir vislielākais un vissteidzamākais drauds NATO valstīm, savukārt alianse var droši ietekmēt tikai to spēju atturēt un aizstāvēties, nevis Krievijas faktisko lēmumu par jauna kara sākšanu, teikts dokumentā.

Pētnieki norāda, ka kvalitatīvai aizsardzībai pret iespējamo Krievijas agresiju nepieciešama fundamentālas izmaiņas izpratnē par alianses dalībvalstu un visas NATO kopējo aizsardzību, ko Vācijas Starptautisko attiecību padome raksturo kā “kvantu lēcienu”. Tā attiektos ne tikai uz materiālām lietām, piemēram, militārā personāla skaita palielināšanu un ieroču aprīkojuma paplašināšanu, bet arī prasītu “mentalitātes maiņu sabiedrībā”.

Ar līdzīgiem brīdinājumiem vēl oktobrī nāca klajā Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Viņš norādīja, ka Krievija jauniem iebrukumiem citās valstīs būs gatava jau 2028. gadā pie nosacījuma, ka konflikts Ukrainā tiks iesaldēts. “Precīzāk, tās ir Baltijas valstis – valstis, kurās dzīvo liels krievvalodīgo skaits,” piebilda Ukrainas prezidents.

Ārpolitikas un diplomātijas loma Krievijas kara mašīnā

Tikmēr ASV militāro ziņu portāla “Defence-Blog” autors Dilans Maļasovs uzsver, ka līdzšinējā vēsture, kā Krievijas valdošais režīms izmantojis šķietamus konfliktu pagaidu noregulējumus, lai gatavotos jaunai ekspansijai.

“Neraugoties uz aicinājumiem pēc miera un pagaidu pamieru, šķiet, ka Krievijas modus operandi sakņojas diplomātisko procesu izmantošanā, lai iegūtu laiku ekonomikas atveseļošanai un militārai atdzimšanai,” norāda D. Maļasovs.

Viņš uzsver, ka šobrīd, kad globālā uzmanība ir pievērsta konfliktam Tuvajos Austrumos, Maskava aktīvi iestājas par tā sauktajām “miera sarunām” pašas izraisītajā karā Ukrainā, turklāt tā aktīvi cenšas piesaistīt sev partnerus no Turcijas un Apvienotajiem Arābu Emirātiem..

D. Maļasovs atzīst, ka šāda taktisko manevru īstenošana Kremlim nav sveša. Diktators V. Putins šādi rīkojies pēc pirmā Čečenijas kara, neatrisinot konfliktu līdz galam un pēcāk radot pamatojumu otrajam iebrukumam, kas bija daudz asiņaināks. Līdzīgi Krievija rīkojusies Gruzijas gadījumā, pēc būtības neatrisinot konfliktu ar tā sauktajiem Dienvidosetijas un Aphāzijas separātistiem, lai pēcāk izraisītu vēl vienu konfliktu. Arī Ukrainā Krievija sākotnēji noliedza savu spēku iesaisti gan 2014. gada Krimas aneksijā, gan pēcāk konfliktā Austrumukrainā. Pēcāk tā spēlēja diplomātisku spēli ar Rietumiem, imitējot pamieru un risinot nepārtrauktas un neauglīgas sarunas par konflikta noregulējumu. Tieši šis laiks tika izmantots, lai tā sagatavotu savus spēkus vēl plašākam iebrukumam Ukrainā.

V. Putina valdīšanu agresorvalstī Krievijā raksturo slepenas hibrīdtaktikas, propagandas un klaja starptautisko tiesību un juridiskās atbildības neievērošana. Pieņemot modus operandi, kas līdzinās organizētās noziedzības sindikātiem, Kremlis izliekas, ka paraksta līgumus, lai vēlāk tos pārkāptu, izmantojot savus hibrīdos spēkus, piemēram, privātās militārās kompānijas.

Vienlaikus šādai rīcībai, oficiālā Maskava atsauca, denonsēja vai pārtrauca vairākus būtiskus nolīgumus par cilvēktiesībām, atbruņošanos un globālo konfliktu novēršanu.

Tāpēc, kā uzskata D. Maļasovs, varbūtība, ka Krievija V. Putina vadībā nelokāmi turēsies pie savām juridiskajām saistībām nākotnē, šķiet gaužām mazticama.

Krievijas spējas kavē lēnā rūpniecības attīstība

Neraugoties uz ekspertu brīdinājumiem par iespējamas jaunas karadarbības plāniem, turpmāko Krievijas agresiju, tās izvēršanu varētu ietekmēt pret valsti noteiktās plašās starptautiskās sankcijas, kas varētu kavēt agresora bruņoto spēku atjaunošanas centienus.

“Sargs.lv” jau rakstīja, ka par spīti plašajiem zaudējumiem Krievija turpina turēt pie dzīvības savu kara mašīnu. Ar slēptās mobilizācijas palīdzību tiek atjaunots asiņainajos uzbrukumos izšķiestais cilvēkresurss. Tikpat aktīvi notiek darbs arī pie bruņojuma ražošanas. Papildu nauda tiek arī militārajām vajadzībām – Kremlis izziņojis, ka 2024. gadā militārajai jomai tiks novirzīti 6% no IKP, arī internetu pārpludina attēli ar jaunuzceltiem militāro rūpnīcu kompleksiem.

Tomēr šķietamā gaviles par Krievijas militārās industrijas atdzimšanu aizēno lielā atkarība no Rietumvalstu ražošanas iekārtām un to eksporta aizliegumu uz Krieviju.

Kā savā jaunākajā publikācijā norāda “Jamestown Foundation” pētnieks Pāvels Luzins, Krievijas militāri rūpnieciskais komplekss no ārvalstu ražošanas tehnoloģijām un iekārtām ir atkarīgs par 60 līdz 80%, savukārt pašmāju mašīnbūves nozarē šī atkarība ir vēl augstāka – ap 90%.

Lai gan tagad Krievija šīs ražošanas iekārtas mēģina aizvietot ar Ķīnas analogiem, Ķīnas izstrādājumi ne vienmēr spēj kompensēt iepriekš no ASV, Eiropas Savienības vai Japānas importētās iekārtas, to funkcijas un jaudas. Lai gan vismaz pagaidām Krievijas izmantoto rūpniecisko iekārtu nolietojums nav liels, tuvāko gadu laikā ražošanas tehnoloģiju deficīta dēļ Krievijas militāri rūpnieciskais komplekss pamazām zaudēs savas jaudas un kompetences.

Uzlaboto rūpniecisko iekārtu kopējais nolietojums vēl nav postošs, taču, ņemot vērā Rietumu sankcijas, šī tendence izskatās arvien neatgriezeniskāka. Pat paredzamais šī rādītāja uzlabojums 2022. gadā tika veikts galvenokārt uz papīra un daļēji balstīts uz dažādiem aprēķiniem. Šī statistika liecina par bažām, ka tuvāko gadu laikā Krievijas militāri rūpnieciskais komplekss lēnām zaudēs ražošanas jaudu un kompetences. Tas nozīmē, ka Krievijai nākamajos gados būtu jāsamazina savu ieroču programmu skaits un apjoms, lai gan Kremlis nedomā to darīt.

Kā norāda P. Lužins, Krievijas militāri rūpnieciskais komplekss bija salīdzinoši efektīvs tikai tad, ja tas balstījās uz globālām piegādes ķēdēm. Tagad moderno ieroču izstrādes ražošanas programmas ir saskārušās ar nopietnām problēmām, ko radījušas piekļuves problēmas Rietumu tehnoloģijām.

Viņš norāda, ka Krievijas aizsardzības ražošanas pielāgošana šai jaunajai realitātei, visticamāk, radīs vienkāršotas pētniecības programmas, turpmāku progresīvu ieroču sistēmu sērijveida ražošanas aizkavēšanos un ražošanas apjoma samazināšanos. Turklāt lielais zaudējumu apmērs Ukrainā vēl vairāk pasliktinās šīs problēmas.

Bēdīgā situācija Krievijas militāri rūpnieciskajā kompleksā vieš zināmu optimismu, dodot cerību, ka Krievijas gatavība jaunam konfliktam var nebūt pietiekoši augsta.

Taču tik pat būtiska ir Ukrainas spēja ne tikai turpināt karu, bet gūt pārākumu pār krievu agresoriem, savlaikus novēršot iespēju diktatoram V. Putinam atkārtot savus karagājienu tīkojumus.

Tiesa, notiekošais saistībā ar Ukrainai vajadzīgo starptautisko militāro atbalstu, nevieš pārliecību par  Rietumvalstu kopīgu spēju apturēt Krievijas agresiju Ukrainas teritorijā. Šādas bažas īpaši pastiprināja nesenais ASV Senāta Republikāņu partijas pārstāvju uzliktais veto lēmumam par militārā atbalsta sniegšanu Ukrainai, Izraēlai un Taivānai.

Kā norāda Ukrainas amatpersonas, Rietumvalstu vilcināšanās ar militāro atbalstu var radīt priekšnoteikumus, kurā pārākumu kaujas laikā sāks gūt agresori.

Avots: sargs.lv

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


16
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Dīvaini
Dīvaini

Kur tad palikusi ticība NATO solidaritātes spēkam?

gugu
gugu

NATO palīdzēs tikai tad, kad būs beigušās mūsu armijas (tā saucamās) rezerves. Bet tas jau būs krietni pa vēlu iedzīvotāji tiks galināti nost uz nebēdu.

medaļas otra puse
medaļas otra puse

Kas tos iedzīvotājus galinās? Mobilizēs un sūtīs uz fronti pret krieviem, tāpat kā ukraiņus? Kurus katru dienu uz ielām ķer? Rietumu info telpā jau dzēš ārā tos video, lai te neredz, lai varētu iestāstīt ka krievi vāji, ka būšot viegli uzvarēt.

optimists
optimists

Putlers būs nosprādzis vai nosists daudz ātrāk.

gugu
gugu

Tu tiešām domā, ka kara nebūs, ja Putins būs beigts?

Jeblonskis
Jeblonskis

Krievijai vairs NAV ar ko uzbrukt. Viņi izgāzās jau 4. dienā. Tā visa ir kārtējā “pīle”/”bubulis” lai atkal izzagtu naudu.
Mums pusstunda zobārsts maksā tik cik cilvēks nopelna nedēļā. Mums parasta 50 antīmu smērīte maksā 8€. Bet šitiem tupajiem nabagiem var iestāstīt visādas muļķības. Te pateiks ka vajag 117 miljardus lai būvētu aizsardzību pret citplanētiešiem, un tie muļķīši mās ar galvu un teiks “Jā jā, protams!” Galvenais lai TV un feisbuks nepazūd!

gugu
gugu

Krievijai ir ar ko uzbrukt, tici man..Diemžēl. To zinu no radiem, kuri iesaukti pret pašu gribu krievu armijā.

Nekam nevar ticēt
Nekam nevar ticēt

Ko te cilvēkus biedē? Vai tad Latvijas ziņas nemaz neskatās? Ukraina taču uzvar. Drīz tādas Krievijas nebūs. Putins jau sen miris, vai tad neatcerās ko medijos šoruden rakstīja? Pat bijušais LV aizsardzības ministrs Pabriks toreiz twītoja, ka viņam droši avoti apstiprinot. Pēc Latvijas ziņām Kadirovs arī jau miris. Un vispār Krievija sadalīšoties. Sārts (NATO izcilības centra direktors) jau 2022.gada pavasarī stāstīja kā Krievija jau 1. vai 2. mēnesī karu ir zaudējusi. Varu salikt saites uz rakstiem Latvijas lielajos medijos, ja kāds man netic. Tad ar kādu mērķi šodien eksperti biedē cilvēkus ar Krievijas agresiju? Tātad ar biedēšanas palīdzību grib no… lasīt vēl »

Killemall
Killemall

Klasika. Tas ir jautājums par… BUBUĻIEM. Iebaidīta sabiedrība vieglāk pakļaujas manipulēšanai, vai ne? Tamdēļ vienmēr bijuši bubuļi. PSRS, HIV, globālā sasilšana, ozona caurumi, Covid, teroristi, tagad Krievija…Būs vēl. Cits jautājums, kurš un kāpēc tos bubuļus rada. Gluži labs viedoklis atrodams Maika Kraitona ( Michael Crichton ) grāmatā STATE OF FEAR.

Jeblonskis
Jeblonskis

Tas State of Fear ir kā audiobook pieejams? Jāpameklē…
Bet ne jau Crichton vienīgais to vestī. To stāstija tas vecais nepālietis/indietis, to stāstija, man šķiet, arī George Carlin. Bet pelēkajām masām jau tas viss pa sareģītu. Viņiem galviņa sāk sāpēt kad jādomā.

Killemall
Killemall

Par audibookiem nezinu. Vispār jau tā grāmata tāda pusei fiction tipa, galu galā tas vīrs sarakstīja arī CONGO, ANDROMEDA STRAIN un pat JURASSIC PARK…. ;-) Bet tur tiešām ir labas domas.

Dindālz
Dindālz

Sameklēju kaukādus magnet linkus, novilkšu 1,7Mb teksta režīmā un 1. daļu audiobooka.
Pēdējā laika jaunu filmu nav, jāsāk interesēties par audiobukiem. Bet nu ne jau 10$ Kindlus…

gugu
gugu

Jābūt gataviem uz visu. Diemžēl.

Warfare
Warfare

Te nu gan jāskatās, vai šo gadu laikā kāds neuzklūp Krievijai pašai…. Piemēram, Ķīna. Viņi VAR.

gugu
gugu

Drīzāk Krievija var ar Ķīnu apvienoties, lai ieņemtu pāŗējās valstis. Ko tur teica Vanga vai kāds cits, ka pār pasauli valdīšot dzeltenā rase.

aaa
aaa

Viena lieta ko Kremlis lieliski pārzin un utilizē ir Hibrīdkarš, visi šie “bēgļi” policijas pavadībā līdz mūsu robežām un konstantais troļļu spēks sabiedrības domas mainīšanā soctīklos utml. Varbūt tā kā vērts arī mums nomest maskas par savu pārākumu un izmantot šīs taktikas vairāk Austrumu kaimiņa virzienā? Ar droniem būs grūti cīnīties pret pašu robežās esošiem “Krievijai iespējams ir taisnība” “Krievijā ir labāk” jefiņiem. Laiks sākt mainīt domas un sēt šaubas arī Krievu parasto iedzīvotāju galvās, nav ko apelēt pie viņu sirdsapziņas – 30 gadi ir pierādījuši ka viņiem ir citas domas par vēsturisko taisnību un tās interpretācijām. Viss kas ir… lasīt vēl »