Terorakts Nicā: kravas mašīnai iebraucot pūlī, nogalināti vismaz 84 cilvēki

terorakts Nicā

Vēl viens terorakts noticis Francijā – kūrortpilsētā Nicā ceturtdienas vakarā cilvēku pūlī iebrauca kravas automašīna, nogalinot vismaz 84 cilvēkus un ievainojot 50, līdz tās vadītāju nošāva policija, piektdien paziņoja Francijas amatpersonas.

Uzbrukumā ir nogalināti vismaz 84 cilvēki, un no ievainotajiem 18 ir kritiskā stāvoklī, paziņoja Francijas iekšlietu ministrs Bernārs Kaznēvs.

Kravas automašīnas vadītājs tika nošauts, kad bija nobraucis divus kilometrus cauri pūlim pa Nicas Angļu promenādi (Promenade des Anglais), kur simtiem cilvēku bija ieradušies uz Francijas nacionālo svētku Bastīlijas dienas uguņošanu, paziņoja Iekšlietu ministrijas preses sekretārs Pjērs Anrī Brandē.

Šofera identifikācija vēl turpinās, bet kravas mašīnā tika atrasti 31 gadu veca tunisiešu izcelsmes francūža personas dokumenti. Tajos norādīts, ka šis vīrietis bija Nicas iedzīvotājs, pavēstīja ziņu avots policijā.

Asiņainais uzbrukums Nicā, kas jau atzīts par teroraktu, notika pēc tam, kad Bastīlijas diena ceturtdien tika atzīmēta ar bruņoto spēku parādi Parīzes Elizejas lauku avēnijā un uguņošanām Francijas pilsētās. Šajā dienā Francija rīkoja svinības par godu sekulārajai republikai un tās vērtībām «Brīvība, vienlīdzība, brālība» («Liberte, Egalite, Fraternite»).

Provansas-Alpu-Azūra krasta reģiona padomes prezidents Kristiāns Estrozī paziņojumā par reģiona galvaspilsētā Nicā notikušo uzbrukumu sacīja, ka kravas automašīnā bija «šaujamieroči» un «lielāki ieroči».

ASV prezidents Baraks Obama nosodīja «šausmīgo teroraktu», par kuru gan neviens grupējums vēl nav uzņēmies atbildību.

Nicā notikušais uzbrukums ir trešais liela mēroga terorakts Francijā nepilnu 18 mēnešu laikā. Prokuratūra paziņoja, ka to izmeklēs pretterorisma izmeklētāji.

«Pašlaik notiek izmeklēšana, lai noskaidrotu, vai šis cilvēks rīkojās viens vai viņam bijuši līdzzinātāji, kas varētu būt aizbēguši,» sacīja Iekšlietu ministrijas preses sekretārs.

Francijas prezidents Fransuā Olands, kurš pauda «atbalstu un solidaritāti» Nicas iedzīvotājiem, piektdienas rītā uzrunā valsts iedzīvotājiem paziņoja, ka šim uzbrukumam bija «nenoliedzams terorakta raksturs».

Prezidents paziņoja, ka valstī spēkā esošais ārkārtas stāvoklis tiks pagarināts par trim mēnešiem un viņš iesaucis armijas rezervistus, lai pastiprinātu policiju un žandarmēriju, kā arī robežapsardzi.

Olands sacīja, ka Francija pastiprinās savu lomu Irākā un Sīrijā, kur tā starptautiskas koalīcijas sastāvā cīnās pret «Islāma valsts» džihādistiem.

Olands piektdien vadīs valsts aizsardzības un drošības dienestu vadītāju sanāksmi, lai lemtu par iespējamiem tālākiem pasākumiem.

Francijā ir ārkārtas stāvoklis kopš džihādistu grupējuma «Islāma valsts» 13.novembrī sarīkotajiem teroraktiem Parīzē, kuros tika nogalināti 130 cilvēki. Pērnā gada janvārī citā teroristu uzbrukumā Parīzē tika nogalināti 17 cilvēki.

ASV prezidenta kandidāts no Republikāņu partijas Donalds Tramps pēc uzbrukuma Nicā nolēma atlikt paziņojumu par savu izraudzīto viceprezidenta kandidātu.

«Šī ir skumja diena Francijai, Eiropai, mums visiem. Uzbrukuma subjekti bija cilvēki, kas svinēja brīvību, vienlīdzību un brālību,» paziņoja Eiropadomes prezidents Donalds Tusks.

ANO Drošības padome nosodīja «barbarisko un gļēvo teroraktu» Nicā.

Angļu promenādi pēc šī uzbrukuma norobežoja policija, un Piejūras Alpu departamenta iestādes aicināja iedzīvotājus palikt mājās.

Vēlāk piektdien kanāls BFM paziņojis, ka cilvēks, kurš veica asiņaino slaktiņu Nicā, iepriekš bijis policijas redzeslokā.

Terorakta veicējs tika identificēts pēc dokumentiem, kas atrasti pie uzbrucēja.

Slepkava ir 1985.gadā dzimis Tunisijas izcelsmes francūzis . Iepriekš viņš sodīts par neatļautu ieroču glabāšanu un citiem noziegumiem, taču tie nav bijuši saistīti ar terorismu.

Kravas mašīna, ar kuru tika veikts uzbrukums, bijusi īrēta. Pie terorista atrasts ierocis, dažādu šaujamrīku mulāžas, kā arī granātas imitācija.

 

Avots: BNS

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar