Terorakti Francijā: Parīze slīkst asinīs

Terorakti Francijā šokējuši visu Rietumu pasauli. Acīmredzot koordinētās apšaudēs un sprādzienos jeb teroraktos Parīzē piektdienas vakarā nogalināti 127 cilvēki (dažviet min pat 153 upuru skaitu); ap 200 cilvēku ievainoti, – daudzi ir smagā stāvoklī. Teroristiskā organizācija «Islāma valsts» izteikusi pateicību notikušajam, sakot, ka šis ir Francijas 11.septembris. Francijā ir ārkārtas stāvoklis un atjaunota robežkontrole, lai nepieļautu teroristu pārvietošanos. Nav ziņu par cietušiem Latvijas valsts piederīgajiem.

Aptuveni 100 cilvēki nogalināti «Bataclan» koncertzālē Parīzes austrumos, kur notika Kalifornijas rokgrupas «Eagles of Death Metal» koncerts, ziņo policija. Uzbrucēji atklāja uguni tiešā tēmējumā uz koncerta publiku, un, kā stāsta aculiecinieki, viens no slepkavām esot saucis «Allahu akbar» («Dievs ir varens»). Pēc apšaudes mediji ziņoja, ka uzbrucēji koncertzālē sagrābuši 60 līdz 100 ķīlniekus. Ap plkst. 1.30 pēc Latvijas laika policija sāka triecienuzbrukumu, lai atbrīvotu koncertzālē esošos ķīlniekus. Pēc tam avoti policijā sniedza ziņas, ka teroristi koncertzālē noslepkavojuši aptuveni 100 cilvēkus.

Vēl vismaz divi sprādzieni notikuši pie «Stade de France» stadiona, kur pārbaudes maču futbolā aizvadīja Francijas un Vācijas izlase. Arī pie stadiona esot bijusi apšaude. Pie stadiona sprādzienus sarīkojuši divi teroristi pašnāvnieki. Šo futbola spēli klātienē vērojis arī Francijas prezidents Fransuā Olands, taču viņš tika nogādāts drošībā.

Vismaz viens ar triecienšauteni bruņots cilvēks atklājis uguni pie Kambodžas virtuves restorāna «Petit Cambodge» Parīzes 11.rajonā. Arī šajā apšaudē ir cietušie. Uzbrukts arī netālu esošajam bāram «Le Carillon». Apšaude it kā notikusi arī «Les Halles» iepirkšanās centrā.

Atbildību par uzbrukumiem pagaidām vēl neviens nav uzņēmies, taču teroristiskais grupējums «Islāma valsts» tviterī jau paudis atzinību par notiekošo. Arī avoti rietumvalstu izlūkdienestos atzīst, ka, visticamāk, slaktiņu sarīkojuši islāmisti.

Francijas varasiestādes uzbrukumu izmeklēšanu uzticējušas pretterorisma prokuratūrai, bet prezidents izsludinājis ārkārtas stāvokli visā Francijā un slēdzis valsts robežas, paziņojot, ka Parīze pakļauta «bezprecedenta teroraktam».

Olands arī izteicies, ka viņam neesot «nekādu šaubu» par to, kas sarīkojis šos terora aktus un ka Francija pret šajā noziegumā vainojamajiem vērsīsies «bez žēlastības».

Paužot atbalstu Francijai, pie Francijas vēstniecības Rīgā, Raiņa bulvārī tiek likti ziedi un sveces. Pirmie ziedi un svecītes pie vēstniecības bija nolikti jau agrā rītā, paužot līdzjūtību un atbalstu Francijas tautai saistībā ar teroraktos nogalinātajiem.

Ārlietu ministrija (ĀM) naktī saņēmusi daudzus zvanus no iedzīvotājiem, kas uztraukušies par saviem tuviniekiem, tomēr ministrijai nav informācijas par bojā gājušajiem vai cietušajiem no Latvijas, zināja Ārlietu ministrijā.

Reaģējot uz šausminošajiem teroraktiem, kas piektdienas vakarā un sestdienas naktī notika Parīzē un kuros gāja bojā vismaz 120 cilvēku, Francijas laikraksts “Le Parisien” publicēja virsrakstu “Šoreiz ir karš”, citiem medijiem publicējot līdzīgus virsrakstus.

Labēji centriskais laikraksts “Le Figaro” publicēja attēlus no slaktiņu vietām Parīzē un virsrakstu “Karš Parīzes centrā”.

Daudzi laikraksti aicināja sabiedrību, kas vēl tikai emocionāli atkopās pēc janvāra teroraktiem, kuros gāja bojā 17 cilvēku, būt vienotai.

“Īsto vakardienas mocekļu – nevainīgu upuru un republikas vārdā – Francija spēs palikt vienota un kopā stāties pretī,” paziņoja “Le Parisien”.

“Teroristu barbarisms” ir pārkāpis “vēsturisku līniju”, teikts kreisi noskaņotā laikraksta “Liberation” virsrakstā, aicinot Franciju saglabāt apņēmību.

“Ir neiespējami nesaistīt šos asiņainos notikumus ar kaujām, kas pārņēmušas Tuvos Austrumus. Francija tur piedalās. Tas jāturpina, pat aci nepamirkšķinot,” uzsvēra laikraksta galvenais redaktors Lorāns Žofrēns.

Sporta laikraksta “L’Equipe” pirmā lapa bija melna ar vienu vārdu “L’Horreur” (“Šausmas”).

Laikraksti arī atgādināja par satīrisko laikrakstu “Charlie Hebdo”, kura redakcijā Parīzē šogad janvārī islāmistu ekstrēmisti nošāva 12 cilvēkus. Šis žurnāls vairākkārt izraisījis musulmaņu sašutumu ar karikatūrām par pravieti Muhamedu.

Reaģējot uz terora aktiem, kuros naktī uz sestdienu noslepkavoti vismaz 120 cilvēki, Parīzes varasiestādes slēgušas lielāko daļu publisko ēku un iestāžu. «Skolas, muzeji, bibliotēkas, sporta zāles, peldbaseini un pārtikas tirgi,» paliks slēgti, teikts pilsētas mērijas tvitera kontā. Izglītības ministrija sociālajos medijos ziņo, ka nedēļas nogalē paredzētās skolu ekskursijas ir atceltas. Arī visas universitāšu ēkas Parīzē un tās apkārtnē sestdien paliks slēgtas.

Tikmēr visās slimnīcās un citās veselības aprūpes iestādēs izsludināts ārkārtas stāvoklis jeb tā dēvētais Baltais plāns, vēsta laikraksts «Le Monde».

Tiek ziņots, ka «Facebook» ieviesis īpašu pogu, lai tā lietotāji, kuri atrodas Francijā, saviem tuviniekiem varētu paziņot, ka ar viņiem viss ir kārtībā.

Rīgas mērs Nils Ušakovs sociālajā vietnē Facebook aicina rīdziniekus nepalikt vienaldzīgiem un doties pie Francijas vēstniecības Rīgā, Raiņa bulvārī 9, nolikt ziedus un iedegt svecīti teroristu nogalināto francūžu piemiņai.

 Francijas prezidenta Olanda paziņojums:

Avots: BNS

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Pret imigrantiem
Pret imigrantiem

Kad musulmaņu bariņš ,,izgriezīs – izkaus,, vienā naktī veselu ciematu, piemēram Muceniekus, tikai tad kāds sāks domāt un ieklausīties tautas balsī! Negribam redzēt savā zemē šos cilvēkus! Un Latviešu tauta baidās par savu nākotni!
Kā daži cilvēki var uzspiest veselai tautai savu gribu? Vai tiešām gribam piedzīvot Francijas likteni?
Vai tiešām neviens nesaprot,ka tautā sāksies nemieri? Cerēsim,ka ne vardarbība!

analizators
analizators

Olands, Merkele, VairaVF, Straujuma! Vai vēl centīsies atrast attaisnojumus savam teiktajam un daritajam? Kurš ir muļķis (vai tomēr noziedznieks)?! Interesanti, kuram nav skaidrs, ka musulmaņiem pamatā Eiropā nav vietas? Tas, ka daļa šeit var diezgan labi iedzīvoties un integrēties, nenozīmē, ka tas notiks ar lielāko daļu. Masai pieaugot līdz kritiskajai robežai, problēmas rodas ne tikai no papildus ieplūdušajiem indivīdiem, bet arī iepriekš lojālie sāk atgriezties pie” saknēm”. Nekad kopā blakus ikdienā nevarēs pastāvēt tik dažādas kultūras. Ja islāmam būs iespēja uzkundzēties, tas to izmantos, un šodienas pretējā viedokļa paudēji nebūs tie, kas sevi aizsāvēs, bet gan kaujamās avis. Tāpēc, labāk… lasīt vēl »