Sārts: Pret “Vagner” radītajiem drošības riskiem Latvijai, Lietuvai un Polijai ir līdzekļi

Jānis Sārts

Krievijas algotņu grupējuma “Vagner” izvietošana Baltkrievijā rada pieaugošus drošības riskus Latvijai, Lietuvai un Polijai, taču pret to ir līdzekļi, norāda Rīgā izvietotā NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts.

Tviterī Sārts secinājis, ka Krievijas vadonis Vladimirs Putins pret Ukrainu gatavo jaunu eskalācijas ceļu, nodrošinoties ar divpakāpju starpniekiem – Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko un “Vagner” teroristiem.

Papildinot savu ierakstu, Sārts norādīja, ka Putins šobrīd neatrodas spēcīgā pozīcijā, bet, ja paskatās uz pagaidām šķietamo kodolieroču izvietošanu Baltkrievijā un Lukašenko sākto kodolretoriku no vienas puses un “Vagner” atrašanos Baltkrievijā no otras puses, rodas ticama spēja realizēt “Vagner” sabotāžas vai tamlīdzīgu operāciju.

Lai arī Krievijas darbības nav pilnībā loģiskas, Sārts spriež, ka šādas sabotāžas pamata mērķis būtu rietumvalstu ieroču piegādes Ukrainai.

“Vienlaikus var rasties apstākļi, ka tas ir pietiekami interesanti un izdevīgi, lai vienkārši radītu politisku efektu,” piebilda Sārts.

Vaicāts, vai “Vagner” atrašanās Baltkrievijā rada pastiprinātus drošības riskus Latvijai, Lietuvai un Polijai, Sārts atbildēja, ka risku pakāpe veidoja nevis no publiskajā telpā esošajiem paziņojumiem, bet no tā, kādus reālus spēkus var konstatēt Baltkrievijā.

“Protams, ka riski pieaug, bet viņu nopietnība ir saistīti ar to, kādi tieši spēki atrodas un kā tie tiek finansēti. Ja turpinās finansēšana no Krievijas, tad scenāriji šķiet ļoti ticami,” uzsvēra Sārts.

Ņemot vērā minēto pret Latviju, Lietuvu un Poliju var izmantot sabotāžas vai veikt tamlīdzīgas darbības, taču pret to esot līdzekļi.

“Vienkārši visiem jāsaprot, ka [Krievijas] stāstu, ka tie [sabotieri] neesam mēs, neņemsim par pilnu. Tas ir skaidri jāpasaka, ka atbilde būs pilna apjoma atbilstoši apdraudējumam un izcelsmei,” uzsvēra Sārts.

Latvijas Aizsardzības ministrijas (AM) tostarp mierina, ka pašreizējā “Vagner” algotņu kustība Baltkrievijā nerada tiešu apdraudējumu Latvijai.

AM uzsver, ka Latvija kopā ar sabiedrotajiem rūpīgi vēro “Vagner” izvietošanu Baltkrievijā, nepārtraukti tiekot saņemta izlūkošanas informācija un dati par šī grupējuma kustību, tehnisko aprīkojumu un ieročiem, kas ir tā rīcībā.

“Pašreizējā situācija nerada tiešu apdraudējumu Latvijai. Latvijas armija un citas par valsts aizsardzību un drošību atbildīgās institūcijas strādā paaugstinātā režīmā kopš brīža, kad Krievija uzsāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā,” teikts AM paziņojumā, “Latvijas armija sniedz atbalstu robežsardzei uz Latvijas ārējās robežas. Nepieciešamības gadījumā bruņotie spēki ir gatavi operatīvi palielināt šo atbalstu, tai skaitā nosūtot uz robežu ātrās reaģēšanas vienības.”

Saskaņā ar svētdienas vakarā izplatītajām ziņām, tuvākā “Vagner” grupas atrašanās Baltkrievijā ir aptuveni 200 kilometru attālumā no Latvijas robežas. Pašlaik situācija uz Latvijas-Baltkrievijas robežas ir bez izmaiņām un nav konstatēts militāru draudu pieaugums, uzsvērusi AM.

Kā nedēļas nogalē vēstīja baltkrievu tīmekļa izdevums “Belarusski Hajun”, Baltkrievijā svētdien ieradusies jau desmitā “Vagner” karotāju autokolonna. Jaunā algotņu kolonna mainījusi maršrutu – atšķirībā no iepriekšējās, algotņi pilnībā pie Čerikavas pagriezās virzienā uz Mogiļevu un pēc tam sāka braukt virzienā uz Babruisku. Kolonnā bija vismaz desmit transportlīdzekļu.

Ukrainas Valsts robežsardzes dienesta aplēses liecina, ka Baltkrievijā ieradušies jau apmēram 5000 vagneriešu.

Baltkrievijas diktators Lukašenko Putinam svētdien tikšanās laikā Sanktpēterburgā norādīja, ka “Vagner” kaujinieki no Baltkrievijas vēloties doties “ekskursijā” uz Poliju. Pēc Lukašenko vārdiem, vagnerieši “esot uzēdušies” uz Poliju, jo tā palīdz Ukrainas apbruņošanai.

“Vagner” nākotne vairākas nedēļas bija neskaidra pēc grupējuma dibinātāja Jevgeņija Prigožina sarīkotā dumpja. Dumpis tika izbeigts, kad Prigožinam un “Vagner” kaujiniekiem 24.jūnijā tika piedāvāts patvērums Baltkrievijā.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


6
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Čučumuižas ministrs Čučinskis
Čučumuižas ministrs Čučinskis

Latvijas zeltenes pat cietumus vairs negrib sargāt, kur nu vēl kaut kādas zaļās robežas kur odi un mušas

valsts nodevējs mūrnieks
valsts nodevējs mūrnieks

Atkārtots brīdinājums! Ja kāds līdīs sargāt Latvijas robežu, pret viņu tiks safabricēta krimināllieta.

rinka
rinka

Viss kārtībā. Es aizvakar biju latgalē. Nekas netiek darìts

levitkucins
levitkucins

Vai tad ir mainījies plāns apvienot Latkrieviju un Baltkrieviju? Ja latvju divplākšņi nevar laicīgi visu nokārtot, vāgneram būs jāpaātrina lietiņas

Bruņu uts
Bruņu uts

Nu un ko tad šie vāgnerieši panāktu? Tā būtu klaja agresija pret NATO un ar to krievi būtu iesaistījuši NATO karā un būtu pilns ar aviāciju, raķetēm u.c. ieroču triecieniem pa visām jūtīgākajām vietām. To saujiņu iebrukušo ātri vien likvidētu, jo krievi ir iestiguši Ukrainā, Baķkam pašam ir bail un krievu konvenciālās raķetes un lidmašīnas ir pietiekami sakoncentrētas tiešai iznīcināšanai.

Derdz
Derdz

Varbūt nevajag ticēt visam tam ko dzirdi un redzi, jo var sanākt vēl skarbāka, ka abas vai trijas pusē sadarbojas, organizē, utt, to visu, bet mēs kā peškas, jo tak vajag skaldīt un valdīt, puses noskaņot, lai panāktu konfliktu, karu, utt