“Politico”: Ukraiņi sāk gatavoties iespējamam Krievijas kodoluzbrukumam

Krievijas diktators Vladimirs Putins ir teicis, ka anektētās teritorijas aizstāvēs ar “visiem pieejamajiem līdzekļiem”, kā arī Krievijas Aizsardzības ministra Sergeja Šoigu telefonsarunas ar pasaules līderiem ar brīdinājumiem, ka Ukraina it kā varētu izmantot “netīrās bumbas”, norāda uz slēptiem mājieniem, ka Krievija varētu spēlēt netīru spēli viņu uzsāktajā karā Ukrainā un ķerties klāt pie kodolieročiem.

Tikmēr Ukrainā valda divējādi viedokļi. No vienas puses, šie draudi tiek uztverti tikai kā draudi bez plašāka seguma, taču no otras, vadoties pēc līdzšinējās agresijas gaitas, ikviens Ukrainas pilsonis apzinās, ka no Krievijas var sagaidīt jebko, tādēļ valsts un pašvaldības jau sākušas laikus gatavoties arī šādam – pavisam bēdīgam scenārijam, vēsta “Politico”.

Jau ilgāku laiku Maskava savā retorikā izmanto kodolkara draudus, liekot noprast, ka tieši kodolieroču izmantošana varētu būt veids, kā uzvarēt karu. Šī mēneša sākumā agresorvalsts Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs brīdināja, ka Kijevas centieni atgūt visas okupētās teritorijas “ir drauds Krievijas kā valsts tālākai pastāvēšanai, kas var novest pie Krievijas teritoriālās sadalīšanas”. Šādi D. Medvedevs norādīja, ka Ukrainas centieni ir  “tiešs iemesls” īstenot Krievijas “kodolatturēšanas pasākumus”.

Ņemot vērā, ka Krievijas armija cieš apkaunojošu sakāvi karā Ukrainā, kodolieroču izmantošana varētu būt viens no Kremļa izmisīgajiem centieniem, kā nepieļaut zaudējumu Ukrainai.

Taču Rietumvalstu vadītāji un pat Krievijas sabiedrotais Ķīnas līderis Sji Dzjiņpins (Xi Jinping) brīdinājis V.Putinu nepieļaut šādu kļūdu un neizmantot pret Ukrainu kodolieročus.

Lai gan daudzas valstis Krievijai izsaka vienu brīdinājumu pēc otra, ukraiņiem tas nozīmē gatavošanos. Serhijs Pritula (Serhiy Prytula), Ukrainas televīzijas personība un Kijevas labdarības fonda dibinātājs, kuram Ukrainas galvaspilsētas centrā ēkas pazemes autostāvvietā pieder bumbu patvertne, ir izveidojis vēl vienu šādu būvi, kas specifiski piemērota kodoluzbrukumam.

“Paredzēt [Krievijas militārās un politiskās vadības rīcību] vienmēr ir grūti, jo viņi neizmanto normālu loģiku. Mums ļoti žēl, ka ir šāds kaimiņš. Tāpēc viss, kas saistīts ar kodoldraudiem, ir jāuztver ļoti nopietni, kā reāls drauds, un attiecīgi arī jāsagatavojas,” intervijā “Politico” teica Serhijs Pritula.

Tikmēr Ukrainas varas iestādes Kijivas reģionā apzina simtiem patvertņu, kas varētu tikt izmantotas kodoluzbrukuma gadījumā.

Kodoldraudu nopietnību izprot arī Oleksijs Kuleba (Oleksii Kuleba), Kijivas reģiona militārās administrācijas vadītājs. Vietējam medijam viņš norādījis, ka pēdējie astoņi mēneši ukraiņiem ir iemācījuši, ka iespējams ir viss. “Kā amatpersona es gatavojos sliktākajam scenārijam, taču ceru, ka viss būs kārtībā.”

Runājot par Ukrainas galvaspilsētas gatavošanos, O.Kuleba stāsta, ka varas iestāžu apzinātās patvertnes atrodas zem zemes, tajās ir ventilācija, divas ieejas un līdz 15.novembrim tās tiks aprīkotas ar radio aparātiem, kas, pēc Ukrainas varasiestāžu domām, varētu būt vienīgais saziņas līdzeklis pēc iespējamā Krievijas kodoluzbrukuma.

Papildus jau izveidotajām bumbu patvertnēm, Ukrainas valdības iestādes ir publicējušas detalizētu instrukciju, kā rīkoties kodoltriecina gadījumā. Daļa šo padomu balstītas arī uz Černobiļas atomelektrostacijas kodolkatastrofas pieredzi 1986.gadā.

Šajās instrukcijās ir sīki aprakstīts, kas būtu jādara gadījumā, ja nāktos piedzīvot kodolsprādzienu. Padomi ir par visu, sākot ar neskatīšanos uz sprādziena vietu, ausu aizsegšanu, lai novērstu trieciena viļņa radītos bojājumus ausīm, līdz apģērba novilkšanai, kas ir bijis pakļauts radiācijas iedarbībai, tāpat tas, ka ja tiek ziņots par kodoluzbrukumu, nekavējoties ir jādodas uz tuvāko ēku, nedrīkst tuvoties logiem un vislabāk –  jāmeklē patvērums pazemē.

Tālāk instrukcijā arī tiek paskaidrots, kā nomazgāt radioaktīvos nokrišņus, kā elektromagnētiskais impulss var sabojāt elektroniskās iekārtas, kur doties iespējamās evakuācijas brīdī, utt.

Oktobra sākumā Kijivas administrācija arī paziņoja, ka pietiekamā daudzumā ir iegādātas kālija jodīda tabletes – zāles, kas palīdz novērst radioaktīvā joda uzsūkšanos cilvēka vairogdziedzerī. Tās paredzēts izplatīt visām medicīnas iestādēm un ģimenes ārstiem, kuri tās nodos iedzīvotājiem radiācijas draudu gadījumā. Tās tiktu izdalītas arī evakuācijas punktos visiem, kurus iespējami skārusi radiācija.

“Politico” norāda, ka Kijivas iedzīvotāji, kā arī ārzemnieki jau paši pērk kālija jodīda tabletes, lai justos drošāk Krievijas kodoldraudu laikā. Kristīna Rjabčina (Kristina Riabchyna), stiliste, kas dzīvo Kijivā, saka: “Kālija jodīda iegāde, iespējams, bija veids, kā tikt galā ar bailēm. Es domāju, ka esmu darījusi visu, ko varu šo astoņu mēnešu laikā savas un savu tuvinieku drošības labā. Es neesmu ignorējusi briesmas, taču, pats par sevi saprotams, tabletes nav tas, kas mūs izglābs, ja šie draudi kļūs par realitāti.”

Kā jau minēts, Krievijai izjūtot zaudējumu karā pret Ukrainu, Kremļa saimnieks cenšas ar pēdējiem spēkiem uzvarēt, izmantojot kodolieroču izmantošanas šantāžu, lai panāktu Ukrainas un Rietumvalstu piekāpšanos savām vēlmēm, taču tas ir nesekmīgi.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: sargs.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


8
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
brašs puika bildē
brašs puika bildē

Kāpēc viņš nav frontē?

apkaunojošā sakāve
apkaunojošā sakāve

Interesanti, vai Krievijā arī zin, ka viņiem ir apkaunojoša sakāve, vai tā tikai domā tie, kas skatās rietumu medijus un klausās rietumu ekspertus? Ukrainā ja kas 26. oktobrī jau 9. lielais mobilizācijas vilnis. Hersonā arī cik dzirdēts, neskaitot ievainotos, ukraiņiem no septembra sākuma līdz oktobra beigām ap 30k kritušo un gūstā, tāpēc jau septembra sākumā visi mediji citēja Arestoviču, ka uzbrukumam vajadzīgs klusums, neviens neko neziņoja, jo vasarā izdaudzinātais kounteruzbrukums pašiem beidzās ar gaļasmašīnu. Un ja kas jebkurš var apskatīties oficiālos skaitļus – krievi iebruka ar ~120k – 170k lieliem spēkiem(kā kuros avotos) pret ukraiņu 600k-700k lielo armiju un Ukrainā… lasīt vēl »

hmm
hmm

Tu rūpīgi esi izstudējis krievu medijus. Varbūt laiks iepazīties ar viņiem tuvāk?

Derdz
Derdz

Precizē, jo arī rietumos var būt ir kas veido mediju krievu valoda, un tiek uztverts kā krievu veidots

apkaunojošā sakāve
apkaunojošā sakāve

Kā tikai kaut kas nepatīk, tā sākas klasiskā demagoģija par Krievijas mediju skatīšanos un ka tur ir meli un viltus ziņas. Nē nevajag skatīties Krievijas medijus, pietiek ka ir laba atmiņa un skatās Latvijas medijus, visi jau nav zombiji.
Reku viens piemērs, un man tādu ir ļoti daudz:
delfi.lv/news/arzemes/amatpersona-zino-par-milzigiem-ukrainas-zaudejumiem-donbasa.d?id=54459806
“10. jūnijā Prezidenta administrācijas vadītāja padomnieks Oleksijs Arestovičs netieši apstiprināja, ka kopš 24. februāra gājuši bojā 10 tūkstoši Ukrainas aizstāvju, raksta UNIAN.”
un ziņas vairāk kā 2 mēnešus vēlāk ziņo par nepilniem 9 tūkstošiem:
delfi.lv/news/arzemes/ukraina-atklaj-kara-bojagajuso-ukrainu-skaitu.d?id=54664574
Tātad vai nu Ukrainā ir noticis brīnums, un vairāk kā 1000 cilvēku ir augšācēlušies, vai arī Ukrainas statistika ir liels feiks.

Kurts
Kurts

Ticēt krievam ir sevi necienīt.

Skolnieciņš
Skolnieciņš

Šoigu devis pavēli atvilkt karaspēku no Hersonas. Lol. Fašistisko Krieviju ar attaisnot tikai cits fašists. Lol. ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)

skolotājs
skolotājs

ņemot vērā ka krievijā ir notikusi mobilizācija, un tagad lieli spēki atstāj hersonu, tas nozīmē ka būs milzīgi spēki ar kuriem uzbrukt dņepreas kreisajā krastā, kur ukraiņus tagad varēs sist gan no ziemeļiem, austrumiem un dienvidiem. gan jau mēģinās nogriezt apgādes ceļus no kijevas, un iespējams laidīs augšā lielos dambjus uz dņepras, tādā gadījumā hersonā esošie krievu karavīri noslīktu, tāpēc jau atvelk karaspēku. tas ir mans minējums.