Pēc Turcijas sāktās operācijas Sīrijā izskan bažas par NATO vienotību

Turcija

Turcijas sauszemes spēki ir iegājuši Sīrijas teritorijā, lai izspiestu no turienes kurdu kaujiniekus, kurus Turcijas valdība dēvē par teroristiem. Tas rada vēl papildu spriedzi ne tikai jau tā konfliktu plosītajā Sīrijā, bet arī samežģī Turcijas un ASV attiecības, vēsta Latvijas Radio.

Kurdu grupējumu, pret kuru ir vērsusies Turcija, atbalsta ASV un ar to sadarbojas cīņā pret teroristiem “Daīš”. Gan Turcija, gan ASV ir NATO dalībvalstis, un daudzi uztraucas, kā tas ietekmēs NATO vienotību.

Afrīnas reģions, kur Turcijas armija sākusi militāru operāciju pret kurdu kaujiniekiem, atrodas Sīrijas ziemeļos, tuvu Turcijas robežai. Par to, ka šie uzbrukumi būs, Turcija brīdināja jau agrāk, taču tagad tās soli medijos skaidro ar to, ka Turcija ir uzzinājusi – ASV grasās palielināt atbalstu Afrīnā bāzētajiem kurdu kaujiniekiem cīņai ar teroristisko grupējumu “Daīš”.

Turcija, atšķirībā no ASV, arī reģionā dzīvojošos kurdu militāristus “YPG” uzskata par teroristiem un vēršas pret viņiem gluži tāpat kā pret valstī aizliegto Kurdistānas strādnieku partiju, kas cīnās par neatkarīgas sociālistiskas kurdu valsts izveidošanu Kurdistānā, kuras teritorijā ietilptu arī Turcijas dienvidaustrumi. Ankara uzskata, ka kurdu kaujinieki Afrīnas reģionā un Kurdistānas strādnieku partija ir savstarpēji saistīti.

ASV ir pieprasījušas Turciju atturēties no aktivitātēm Afrīnas reģionā, lai neizraisītu civilos upurus. Savukārt NATO, kuras dalībniece ir gan Turcija, gan ASV, ir paudusi atbalstu Turcijai, norādot, ka saprot tās bažas par drošību.

Iepriekš no kurdu apdzīvotajām Sīrijas pierobežas pilsētām Turcijas pusē ir kritušas raķetes, nogalinot arī mierīgos iedzīvotājus. NATO ģenerālsekretāra vietniece Roza Gotemellere pirmdien, 22. janvārī, ierodas Turcijā, kur viņai ir paredzētas augsta līmeņa tikšanās un sarunas par notiekošo pie robežas.

Mediji, kas atspoguļo NATO atbalstu Turcijai, vienlaikus arī akcentē, ka šis solis rada daudz jautājumu, kādu iespaidu tas atstās uz alianses vienotību, ņemot vērā, ka ASV būtisko lomu NATO izveidē.

Eksperti norāda arī, ka kurdu kaujinieki Sīrijas ziemeļos ir ļoti būtisks ASV sabiedrotais cīņā ar teroristiem Sīrijā, un to iznīcināšana ietekmēs ASV lomu Sīrijas konflikta risināšanā. Vašingtonai savulaik atkāpjoties no iespējas iejaukties, galveno lomu Sīrijā, solidarizējoties ar prezidentu Bašaru al Asadu, ir uzņēmusies Krievija, aktīvi iesaistoties arī militārajās operācijās.

Taču apturēt militāro operāciju Sīrijas kurdu zemēs Turciju aicina arī vēl viena NATO valsts – Francija un arī ANO, kas solījusi otrdien, 22. janvārī, pat sasaukt arī Drošības padomes sēdi.

Sīrijas prezidents Bašars al Asads, kuram ar Ankaru ir ļoti sarežģītas attiecības, to nodēvējis par brutālu Turcijas agresiju. Sagaidāms, ka notiekošajam Sīrijā pievērsīsies arī Eiropas Savienības ārlietu ministri, kuri otrdien tiekas sarunās Briselē.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: Latvijas Radio

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar