Nils Sakss: Tas arī ir islāms

Nils Sakss

Tā sakrita, ka tieši šodien sēžu bibliotēkā, vākdams materiālus rakstam par islāma un kristīgās rietumu pasaules attiecībām. Paralēli sekoju jums visiem, kas arī izmisīgi grib saprast – kas te vispār notiek? Kas te tālāk būs? Un kā uz to reaģēt, raksta Nils Sakss savā profilā sociālajā tīklā Facebook.

Viena lieta ir cilvēciskā traģēdija – neko vairāk kā pabūt uz brīdi klusumā – domās vai lūgšanā – tur vairs nevar padarīt. Bet vismaz to var. Vienīgais veids, kā stāties pretim brutālai, vardarbīgai, trulai necilvēcībai, ir nepazaudēt savu cilvēcību. Un varbūt to pat drusku stiprināt.

Otra lieta, protams, ir – kā mums uz to skatīties? Tiešām nezinu, kādās smalkās islāma universitātēs ir studējuši tie neskaitāmie Korāna interpreti, kas šobrīd kā apmāti atkārto: “Tam ar islāmu nav nekāda sakara! Tie ir barbariski teroristi, kas ir apkaunojums ikvienam normālam islāmticīgajam. Islāmu nedrīkst jaukt ar terorismu! Reliģija ir reliģija, bet terorisms ir kaut kas pavisam cits!” Kas šiem cilvēkiem ir devis tiesības un zināšanas uzņemties islāma interpretāciju? Izšķirt: kurš ir pareizais islāma praktizēšanas veids, un kas – terorisms.

Brīdis skarbai patiesībai. Tas, kas notika Parīzē, ir islāms. Jā, tas nav vienīgais islāma izpausmes veids. Jā, ir daudzas mierpilnas islāma tradīcijas. Bet, jā – arī tā var izpausties islāms. Turklāt, tas nav nekāds ekstrēms, eksotisks islāma atzars, bet drīzāk klasiska tradīcija. Kā ikvienā lielā reliģijā, arī islāmā ir neskaitāmi atzari, kas neļauj runāt par kādu vienu viedu, kā saprast šo reliģiju. Islāmam ir apcerīgi jutekliskas formas, kā sūfiji. Un ir nežēlīgi burta kalpi, kā vahābisti. Turklāt, islāma pasaulē tieši sūfiji tiek uzskatīti par margināļiem, kas visu pārpratuši. Islāmu tā vēsturiskajā un teoloģiskajā kontekstā ir daudz ierastāk interpretēt šādā – vardarbīgi fundamentālā veidā, nekā rietumnieciski saprotamajā, mierīgajā un “komercializētajā” formā. Atšķirībā no kristietības, islāms savā dzimšanā ir politiska reliģija, un diezgan agresīva. Ja kristietība ir jaunava Marija, tad islāms ir alfa tēviņš. Nekādā gadījumā nesaku, ka tas ir kas slikts. Tā vienkārši ir.

Kāpēc man šķita svarīgi to atzīmēt? Es neredzu iespēju, kā jēgpilni runāt par terorisma draudiem Eiropā, ja neņemam vērā šo uzbrucēju realitāti un reliģisko kontekstu. Saucot viņus par brutāliem teroristiem, mēs viņus iztēlojam kā apmātus barbarus, kas rīkojas kaut kādos neracionālos, dzīvnieciskos veidos. Pret to nav iespējams cīnīties. Ja nu vienīgi ar līdzīgām metodēm – šaut viņus nost lielos vairumos Afganistānā, Irākā un visur citur, kā mēs to jau līdz šim esam darījuši. Diezgan neveiksmīga taktika, manuprāt.

Otrs veids – saprast, kas vispār ir šie cilvēki. Tas nozīmē saprast islāmu un iemeslus, kādēļ terorisms kļuvis par pieņemamu islāma prakses veidu. Ne visiem islāma praktizētājiem, bet pietiekami daudziem. Realitātes noliegšana vēl nekad nevienam nav palīdzējusi. Veids, kā cīnīties ar draudu, ir nostāties tam pretī un atzīt to visā tajā, kas tas patiesībā ir.

Notikušais Parīzē ir islāms. Teroristi ir islāma praktizētāji. Tas būs jāatzīst. Un tikai tad varēs sākt domāt, ko mums ar to visu darīt. Ja, protams, par to vēlas domāt.

Izsaki savu viedokli komentāros un seko mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


24
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Asklēpijs
Asklēpijs

Rietumu sabiedrību (un mūs) bez Lielās Ķirurģijas izārstēt vairs nav iespējams. Puzliski vērojot – viss taču pretdabisks, slims. Kaut ņemšanās ap Āboltiņas politmūmiju, kaut prezidenta tēls no mīksto rotaļlietu nodaļas. Jau tā līdz morgas stadijai piemuļķota un padevīgi savu pazemojumu nākotnē pārvietojoša ir mūsu sabiedrība, taču par atjēgu neliecina pilnīgi nekas. Visu pēcatmodas patērēšanas letarģijas laiku perverss bijis gan nacionālisms lv, gan liberālisms lv, gan socdemisms. Arī šleseršķēlisms un hūtisms. Perversa ir visa mediju Obamas barakai iztapīgā un iztukšotā sarunāšanās ar un par neko. Postpadomju telpa nu ir iztukšota fiziski un garīgi. Vai bulgāri, vai rumāņi, vai kurši, vai atlikušie… lasīt vēl »

Ezis
Ezis

Jā vispār arī Tu esi pārperverss,bet raksta būtība ir gluži vienkārša islams un Eiropa ir divas pasaules ,kas nekad nevarēs sadzīvot. Islams ir krietietība gadsimtus atpakaļ,tāpat šie “bēgļi”ir nākuši no tālas pagātnes,bet akmens cirvja vietā, rokā tur AK 47. Vienīgā iespēja glābt civilizētas vērtības ir samazināt šo sērgu Eiropā.

Es
Es

Latvijai tas viss process būs lēnāks, jo mēs visi esam diezgan nabadzīgi, bet tai pašā laikā lieli nacionālisti un rasisti, takā tas process varbūt nenovedīs ne pie kā. Atcerēsimies, ka vienīgais iemesls, kādēļ mēs nedzīvojam Krievijā, ir rusofobija un nacionālisms. Tas ir mūsu asinīs. Latvija var pārdzīvot daudz ko. Bet Francija? Beļģija? Nīderlande? Jau ap 2050.-2060. gadu šīm valstīm būs MILZĪGAS problēmas. Daudz lielākas, nekā mums jebkad bijušas ar krieviem. Kas notiks ar valstīm, kad musulmaņi tur vairs būs ne tikai maza minoritāte, bet gan liela minoritāte un dažos reģionos pat vairākums? To protams zīlēt tikai kafijas biezumos, bet šī… lasīt vēl »

LPSR
LPSR

Lai dzīvo brīvā un demokrātiskā LATVIJA ! Lai atmirdz tā visās varavīksnes krāsās Europas debesīs ! Urā! (Alla es uz bāru..)

Ko
Ko

Islāmā ir spēks.

Islāmā ir apņēmība.

Islāmā ir kopienas sajūta.

Ko tam liek pretī rietumeiropa? Makdonaldu, nike kurpes ar atsvešinošu individuālismu? Nelielu iespēju, ka tu būsi viens no tiem bagātajiem, kas varēs neko nedrīt balstoties uz citu cilvēku darbu? Islams valdīs pār rietumeiropu. Tas process ir jau sācies un tā ir tikai ciparu spēle.

fua gra
fua gra

Kamēr eiropa aizņemta ar praidu un viendzimuma laulību jautājumiem islāma mammiņa izaudzinājusi kārtīgus vīriešus .

ozols
ozols

“Cilvēktiesību karoga vicināšana, lai aizstāvētu vardarbīgu pasaules uzskatu, ir ceļš uz cilvēktiesību iznīcināšanu. Pagaidām, kamēr islāmticīgie Latvijā ir tikai maza grupiņa, parandžu nēsāšana būtu tikai eksotiska izrāde, kas patiktu vienīgi atsevišķiem savdabību mīlošiem indivīdiem. Bet kas var galvot, ka pēc desmit, divdesmit gadiem, tikpat gļēvi iztopot svešiem dieviem, parandža nekļūs par obligātu normu? Kas sekos pēc tam, kad sieviete melnā maskā uz ielas būs kļuvusi par normu? Būs aizliegums sievietei sēsties pie mašīnas stūres? Nevarēs mācīties augstskolā? Pēc tam likums, ka zaglēnam par sodu var nocirst pirkstus? Un varbūt vīram tiks piešķirtas tiesības nomētāt ar akmeņiem sievu, kas kļuvusi neuzticīga?… lasīt vēl »

narcise
narcise

Tieši ar to, ka tu visus musulmaņus samet vienā maisā ar vardarbīgiem ekstrēmistiem ir atgriešanās visduslaikos. Es nesaprotu, ko mazā Latvija cepas? Cik aprobežoti domāt, ka 250 uzņemti bēgļi pārislamos Latviju. Lūdzu pabrauciec apkārt pa pasauli un paplašiniet horizontu. Cilvēki integrējas, ciena viesu valsti un savas saknes. Neviens nav spiests asimilēties. Kas tas par totalitārismu? Ja letiņš dzīvo ārzemēs, tad viņam neviens neaizliedz ticēt vēja mātei vai laimai. Pasaules sabiedrība ir multikulturāla. Vairs nav mūri un dzeloņdrātis ap valstu robežām. Integrācija ir vienīgais Latvijas glābiņš, lai neizmirtu. Ja tu uzskati, ka tava latviskā rase ir kaut kas labāks un tai… lasīt vēl »

analizators
analizators

Ko tu,Narcise, muldies. Kur ir musulmaņu integrēšanās Francijā un Zviedrijā? Kur ir viņu cieņa pret uzņemošo valsti? Tieši tādi naivi bezmugurkaulinieki, kā tu ir noveduši Eiropu neapskaužamā stāvoklī. Ir pagājušas tikai 2 dienas kopš tavas bazūnēšanas, bet jau Eiropas valdības maina pamazām nostāju. Ir nepārprotami skaidrs, ka pat bagātākās valstīs musulmaņu integrēšana sabiedrībā ir pilnīgi izgāzusies. Un tu arī drīz tāpēc mainīsi, jo savas galvas tev nav un sakarības tu pati neredzi, bet kad tev priekšniecība pateiks, tu pirmā tam piekritisi. Un tu vienkārši nesaproti, ka Eiropas valstu galvas nevar pat teikt to, ko domā, jo kaimiņos atrodas musulmaņu valstis… lasīt vēl »

Ezis
Ezis

Narcise laikam pat nejūt ,ka pat tie pāris simtu islamisti sāk pārbaudīt”drēbi”. Un nedomāju,ka būsi laimīga ,kad kāds no šiem mežoņiem izdomās ,ka viņaprāt Tu esi ģērbusies nepiedienīgi. Tagad saujiņa liekēžu Muceniekos atļaujas aizrādīt vietējiem,kas viņuprāt ir nepiedienīgi. Man lielveikalā Londonā tāds “pārnervozējies”mežonis ieraudzījis alkohola pudeles,skrēja virsū pat nebremzējot,nācās aizkavēties,kamēr apsardze viņu savāca,atvainojās viņa vietā. Zviedrijā tāds kroplis izdomāja ,ka vērts kādu nodurt.
Tev vajadzētu nedaudz pašķirot kas ir rasisms un kas ir akmens laikmeta cilvēks.

Hugo
Hugo

Paldies Nilam, gudrs, drosmīgs skaidrojums. Vairums pārējie latviešu komentētāji, žurnālisti, politiķi pagaidām nez kāpēc izvairās citēt pašu korānu, kuru tad arī konsekventi pilda islama teoristi pasaulē. Piem. šo: “Un cīnieties Allāha ceļā ar tiem, kuri cīnās pret jums… Un nogaliniet viņus, kur satiksiet… Un cīnieties ar viņiem, kamēr nebūs vairs kārdinājuma…” (Korāns, 2:190-193). Pretstatā tam, Jaunā derība, saviem sekotājiem skaidri aizliedz jebkādu agresiju, to liekot nomainīt ar mīlestību pret VISIEM cilvēkiem, ienaidniekus ieskaitot -“neatmaksādami ļaunu ar ļaunu, nedz zaimus ar zaimiem, turpretim svētījiet, jo uz to jūs esat aicināti, lai jūs iemantotu svētību.” “Neatmaksājiet nevienam ļaunu ar ļaunu, domājiet par… lasīt vēl »

kopsavelkot
kopsavelkot

Islāms gan ir slepkavnieciska pasaules kundzības reliģija pēc savas būtības. Mīlestība un pazemība pret to ir bezperspektīva. Slepkavošana ir islāma galvenais bauslis. Islāms bērnu jau no mazotnes audzina par slepkavu, māca nogalināt. Kamēr bērns vēl nespēj nogalināt cilvēku, tam iedod rotaļu lācīti un lielu tuteni, lai trenējas lelles galvas griešanā. Padsmitnieku jau var sūtīt pret cilvēkiem. Pēdējos terora aktus Parīzē arī veica padsmitnieki. Vispār islāms ir nāves reliģija, kas arī pašu musulmani gatavo nevis zemes dzīvei, bet dzīvei paradīzē pēc nāves. Dzīve pirms nāves musulmaņa biogrāfijā ir tikai īslaicīga epizode. Protams, ceļš uz paradīzi ir jānopelna, un viens no drošākajiem… lasīt vēl »

Ezis UK
Ezis UK

Vienīgais kas līdz, ir šos pašnāvniekus apglabāt cūkādās,publiski to vajag paziņot un konsekventi īstenot,tad “paradīzē netiek un sievietēm ,gan tikai viens vecis tiek piedāvāts,jāsamierinās.

Narcise
Narcise

Paldies Jānim P. un Andrejam par reflektētajiem komentāriem. Nedzīvoju Latvijā und nezinu, kas Nils Sakss ir, bet viņa raksts liecina par atpalicību. Iesaku praktikantam padzīvot ārzemēs un paplašināt horizontu.

analizators
analizators

Narcise, toties es skaidri zinu, ka Tu esi nevis atpalikusi, Tu pat neesi sākusi attīstīies. Ieteiktu izrauties no sava garīgi neattīstītā loka un nedaudz palasīt!

narcise
narcise

Analizator, es dzīvoju 20 gadus ārpus Latvijas un redzu, kā funkcionē demokrātiska sabiedrība. Rasisms un nacionālisms nav vērtības, ar ko lepojas. Acīmredzot, tu vēl neesi nekad ārā no sava pīļu dīķa bijis. Kauns!

Ezis UK
Ezis UK

Kāds sakars attieksmei pret garīgi slimiem cilvēkiem ar rasismu?

Rosenrot
Rosenrot

Nilss Sakss ir Kārļa Streipa un Edgara Rinkēviča mazdēls.

Hmm
Hmm

Es neredzu par ko ir cepiens.

Islams saka, ka visi kuffar var dzīvot musulmaņu zemēs, ja vien viņi neizrādās ar savu reliģiju publiski, ievēro islāma likumus un maksā jizya.

Mūsu maz-mazbērniem nav par ko uztraukties!

Jānis P.
Jānis P.

Man šķiet tieši ļoti nepareizi Parīzē notikušo saistīt ar islamu. Jo visas lielās pasaules reliģijas balstās uz vienām un tām pašām vērtībām, kuras centrā ir mīlestība. Islams nav nekādā gadījumā izņēmums. Ja uzrodas cilvēku grupiņa, kuri nerīkojas mīlestības vadīti, tad viņi nevis ir islāms, bet slēpjas aiz islama. Šie cilvēki ir fanātiski, apmāti, psihiski slimi vai tamlīdzīgi, bet viņiem nav sakara ar reliģiju un mīlestību. Kāpēc mums tagad būtu jānoskaņo sevi pret musulmaņiem? Tas taču ir tik muļķīgi. Mēs pat īsti neko par islamu nezinām, tikai no avīžu rakstiem..ne personīgās pieredzes.. Var uzrasties arī fanātiska kristiešu grupiņa, kura apdraudētu citas… lasīt vēl »

fua gra
fua gra

Ha ,un smagā metāla muzika ,futbola spēles raisa mīlestību?Tādi pasākumi beidzas ar grautiņiem ,un cietušie komās nomirst slimnicās no asinsizplūdumiem galvās.Vai franču nacionālais ēdiens zosu aknas nenāk caur vardarbību ,lejot rīklē pārmērīgu daudzumu barības un zosis mirst no aknu cirozes…ak nē pirms tam tās jāpaspēj nokaut.Ja tie svētie paskatītos uz sevi no malas cik pretīgi izskatās un islamisti ir ierocis Dieva rokās.

Andrejs
Andrejs

Nacistu vadītājs Jozefs Gebelss (tāpat kā vairāki citi) bija praktizējošs katolis – viņš gāja pie Sv.Komūnijas, kristīja savus bērnus. Vienam, ja pareizi atceros, krusttēvs bija cits (ne tik kārtīgi praktizējošs) katolis – Ādolfs Hitlers. Nacisti reizēm atsaucās uz viduslaiku kristīgo kultūru – viņiem patika mistiķa Meistara Ekharta raksti; bija arī “bruņinieka pakāpes dzelzs krusts”, karagājienu pret PSRS reizēm apzīmēja ar krusta karu metaforu, kā progresīvā civilizācija cīnās pret bezdievīgajiem austrumu barbariem. Bija ne mazums katoļu un protestantu garīdznieku, kuri visām šīm interpretācijām piekrita un svētīja Trešo Reihu, viņu armiju un represīvās struktūras. Bet kāds no visa šī secinājums? Vai tiešām… lasīt vēl »

S.
S.

Varbūt muļķīgs jautājums: Cik neticīgo ieziemiešu tika nogalināts “pareizās” kristietības ieviešanas laikā?

Hmmm
Hmmm

Izklausās, ka Nils Sakss ir noskatījies youtube ievietoto Stefan Molyneux video “What Pisses Me Off About The Paris Terrorist Attack”, un mazliet saīsināti pauž jau izteiktu viedokli.