NBS komandiera amatam 10 kandidāti

06.06.2024., Sēlijas poligons, Latvija. Aizsardzības ministrs Andris Sprūds un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš apmeklē Sēlijas militāro poligonu, kur tiek atklāts dronu mācību un testēšanas poligons. Foto: Armīns Janiks, Aizsardzības ministrija

Līdz ar esošā Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera, 67 gadus vecā Leonīda Kalniņa amata pilnvaru beigām, tiek meklēts jauns kandidāts, kas varētu turpināt pildīt atbildīgā amata pienākumus. Patlaban izraudzīti 10 potenciālie kandidāti.

Esošajam NBS komandierim, 67 gadus vecajam Leonīdam Kalniņam amata pilnvaru termiņš beidzas 2025.gada janvārī. Likums paredz, ka augstākajiem virsniekiem maksimālais vecums profesionālajā dienestā ir 65 gadi, savukārt dienestā NBS rezervē – 70 gadi.

NBS komandieri apstiprina amatā uz četriem gadiem un atbrīvo no amata Saeima pēc Valsts prezidenta priekšlikuma. Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs iecerējis konsultēties arī ar Kalniņu par viņa nākamo pēcteci, tā trešdien preses konferencē Rīgas pilī norādīja valsts pirmā persona, kura tikās ar Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV). Valsts prezidents sola viest skaidrību par nākamo NBS komandieri rudenī. Viņš atgādināja, ka saskaņā ar likumu NBS komandieri izvirza Valsts prezidents, bet amatā ieceļ Saeima.

“Redzot, ka mums veidojas vienprātība, es nosūtīšu vēstuli Saeimai ar konkrēta kandidāta vārdu. Gribētu, lai skaidrība par nākamo NBS komandieri būtu zināma divus mēnešus pirms ģenerālleitnanta Kalniņa pilnvaru beigām. Tas ir vēl jautājums, pie kura ir laiks strādāt. Domāju, ka rudenī būs atbilde uz šo jautājumu,” sacīja Valsts prezidents.

Patlaban ir desmit augstākie virsnieki kā potenciālie NBS komandiera amata kandidāti. Šie cilvēki ir Zemessardzes komandieris, brigādes ģenerālis Kaspars Pudāns, Augstākais štāba virsnieks NATO štābos Briselē, brigādes ģenerālis Ilmārs Lejiņš, flotiles admirālis, bijušais Jūras spēku komandieris Ingus Vizulis (pakāpe atbilst brigādes ģenerāļa pakāpei), Aizsardzības ministrijas (AM) valsts sekretāra vietnieks spēju un resursu plānošanas jautājumos, ģenerālmajors Imants Ziediņš, NBS Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks, brigādes ģenerālis Egils Leščinskis.

Tāpat augstākā virsnieka pakāpe ir NBS Apvienotā štāba priekšniekam, ģenerālmajoram Andim Dilānam. Dilānu plānots atbrīvot no amata 30.jūnijā un viņa turpmākā karjera plānota AM valsts sekretāra vietnieka nodrošinājuma jautājumos amatā. Savukārt ar 1.augustu šajā amatā plānots iecelt brigādes ģenerāli Georgu Kerlinu, kurš patlaban pilda Nacionālā militārā pārstāvja pienākumus Militārajā pārstāvniecībā NATO Sabiedroto Operāciju pavēlniecībā Monsā, Beļģijā.

Augstākā virsnieka pakāpe ir arī vēl vienam NBS Apvienotā štāba priekšnieka vietniekam, brigādes ģenerālim Kasparam Zdanovskim, Latvijas militārajam pārstāvim NATO un Eiropas Savienībā ģenerālmajoram Ivo Mogiļnijam un NATO Daudznacionālā divīzija štāba “Ziemeļi” komandiera vietniekam, brigādes ģenerālim Aināram Ozoliņam.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
ruksis
ruksis

Augstos amatos ķepurojas visi, bet kā ir ar amatu izpildīšanu?