Lukašenko režīma īstenotā «Ryanair» lidmašīnas sagrābšana – «gaisa pirātisms»

Valsts atbalstīts gaisa pirātisms, pasažieru lidmašīnas nolaupīšana un rupjš starptautisko civilās aviācijas noteikumu pārkāpums – šādi rietumvalstu politiķi un eksperti raksturojuši Baltkrievijas varas iestāžu rīcību, svētdien ar kaujas iznīcinātāja palīdzību piespiežot Minskā nolaisties Īrijas aviokompānijas “Ryanair” pasažieru lidmašīnu, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu, lai arestētu interneta vietnes “Nexta” bijušo galveno redaktoru Romānu Protaseviču. Tas ir izraisījis ļoti plašu neapmierinātības un sašutuma vilni.

Baltkrievijas oficiālo varas iestāžu viedoklis krasi atšķiras no opozīcijas teiktā. Demokrātiskie spēki sola vērsties starptautiskās organizācijās, lai panāktu sankciju ieviešanu pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

171 pasažiera vidū bija arī divi Latvijas pilsoņi, kuri pēc tam, kad lidmašīna beidzot ieradās Viļņā, pārnakšņoja Lietuvā un pirmdien no rīta devās uz Latviju.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”) šo jautājumu pārrunājis ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, kurš rosinās savus Baltijas kolēģus “šo jautājumu pacelt starptautiskajās organizācijās, līdz pat ANO Drošības padomei, 

“jo pēc būtības mēs esam saskārušies ar valsts veiktu gaisa pirātismu, ko daudzi sauc pat par terorisma aktu. Tas jau ir drauds starptautiskajai drošībai un kārtībai,” vērtēja Rinkēvičs. 

Kā “valsts atbalstītu lidmašīnas nolaupīšanu” svētdienas notikumus raksturojis arī “Ryanair” vadītājs Maikls O’Līrijs, savukārt Īrijas ārlietu ministrs Saimons Kovenijs uzsver, ka Eiropas Savienībai nekavējoties jāvienojas par skaidru un nepārprotamu atbildi Lukašenko režīmam.

“Ja tagad Eiropas Savienība izrādīs neizlēmības vai vājuma pazīmes, Baltkrievijas lēmumu pieņēmējiem tas nostiprinās pārliecību, ka viņi rīkojušies pareizi. Tādēļ mūsu atbildei jābūt skaidrai un bargai, un tam jānotiek ātri,” secina Kovenijs.

Oficiālais lidmašīnas novirzīšanas iemesls bija it kā saņemtās ziņas par lidmašīnā ievietotu spridzekli. Taču īstais iemesls kļuva skaidrs, kad pārbaudes laikā tika aizturēts Baltkrievijā par terorismu apsūdzētais pilsoniskais aktīvists un žurnālists Romāns Protasevičs, kaut arī nekādi spridzekļi lidmašīnā netika atrasti.

Kā intervijā televīzijas kanālam “Dožģ” norāda aviācijas eksperts Vadims Lukaševičs, viltus ziņojums par spridzekli lidmašīnā ir ļoti bīstams un ar šādām lietām parasti nejoko.

“Ja lidmašīna rada draudus objektiem uz zemes, tad daudzu valstu likumos ir paredzēts, ka kara aviācija drīkst notriekt arī pasažieru lidmašīnu ar cilvēkiem. To paredz gan ASV, gan Krievijas likumdošana. Tieši tāpēc ar šādiem jautājumiem nejoko. Uzskatu, ka ir kategoriski nepieņemami spēlēties ar šādiem draudiem par spridzekli un lidmašīnas drošību kopumā, lai piespiestu nosēdināt lidmašīnu un sagūstītu kaut kādu cilvēku.”

Lukašenko rīkojies kā Somālijas pirāts

Kā pirmdien paziņojusi Lietuvas Ģenerālprokuratūra, ir uzsākta pirmstiesas izmeklēšana lietā par lidmašīnas nolaupīšanu un nepieņemamu apiešanos ar cilvēkiem. Izmeklētāji ir nopratinājuši vairākus lidmašīnas pasažierus, kā arī apkalpes locekļus.

Pirmdien par iespējamo sankciju pastiprināšanu pret Baltkrievijas režīma amatpersonām paredzēts spriest arī Eiropas Savienības līderu tikšanās laikā. Kā paziņojusi Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena, šāda kliedzoša un pretlikumīga rīcība nedrīkst palikt bez sekām.

Tam piekrīt arī baltkrievu demokrātisko spēku līderes Svjatlanas Cihanouskas padomnieks Franaks Vjačorka, stāstot par opozīcijas turpmākajiem plāniem pēc šī gadījuma.

“Protaseviča aizturēšana ir īpaša režīma atriebība Romānam par viņa aktīvo žurnālista un aktīvista darbību. Notikušo var salīdzināt ar Somālijas pirātu rīcību, sagrābjot kuģi. Mēs tūlīt vērsīsimies starptautiskajās instancēs, pieprasot veikt vispusēju notikušā izmeklēšanu, kā arī rosināsim piemērot sankcijas režīmam, pat līdz Baltkrievijas izslēgšanas no Starptautiskās Civilās aviācijas organizācijas,” vēsta Vjačorka.

Neviens nevar justies drošībā

Svjatlanas Cihanouskas padomnieks uzskata, ka debesīm virs Baltkrievijas ir jākļūst par lidojumu aizliegumu zonu līdz brīdim, kamēr nebūs skaidra apstiprinājuma, ka visi lidojumi virs Baltkrievijas ir droši.

“Pašlaik tā nevar justies neviens reiss un neviens pasažieris. Mēs pieprasīsim, lai šis jautājums tiktu izskatīts Apvienoto Nāciju Organizācijā, Eiropas Savienībā, kas jau spriež par sankciju piemērošanu Baltkrievijai. Mērķis ir panākt, lai visi šīs operācijas dalībnieki saņemtu sodu.

Tas, kas noticis šoreiz, aktīvista Vitolda Ašorkas nāve pagājušajā nedēļā, vietējo vēlēšanu pārcelšana, represijas pret portālu TUT.by un tā iznīcināšana – tas viss ir apstiprinājums režīma nesodāmībai. To ir nepieciešams mainīt ar dažādu starptautisku instrumentu, sankciju un spiediena palīdzību. Nekas nedrīkst palikt nesodīts.”

Šoreiz nepietiks ar nosodošiem paziņojumiem

Cerību uz starptautiskās sabiedrības aktīvāku iesaistīšanos šīincidenta izmeklēšanā un sava dēļ atbrīvošanā paudusi arī Romāna Protaseviča māte Nataļja, ar kuru sazinājās vietnes “Nexta” kolēģi.

“Man vienkārši trūkst vārdu. Jūs paši zināt, cik Romāns ir uzticīgs Baltkrievijai, cik ļoti mēs viņu mīlam un cik ļoti atbalstām.

Es gribu teikt tikai to, ka mans dēls ir vienkārši varonis! Tāpēc es ceru, ka starptautiskā sabiedrība šajā brīdī rīkosies. Es ļoti uz to ceru!”

Īrijas ārlietu ministrs Kovenijs uzsvēris, ka šī noteikti nav tā reize, kad starptautiskajai sabiedrībai vajadzētu samierināties ar vienkāršiem nosodošiem paziņojumiem vai preses relīzēm.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: lsm.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


6
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Skolnieciņš no svētbirzs
Skolnieciņš no svētbirzs

Mūsdienu Baltkrievijā demokrātija ir mirusi. Baltkrievijas Republikā valda kapitālistiskā diktatūra, kuru vada diktators un uzurpators Aleksandrs Lukašenko. 2020. gadā notika Baltkrievijas prezidenta “vēlēšanas’’ (avots: dw.com/ru/vybory-prezidenta-belarusi-2020/t-53814030 2020. gada Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas). Priekšvēlēšanas notika no 4. līdz 8. augustam, bet pašas vēlēšanas notika 9. augustā. Šo vēlēšanu norise un rezultāti bija safabricēti. Šajās vēlēšanas ar pārliecinošu balsu vairākumu uzvarēja politiķe Svetlana Tihanovska, taču valdošais režīms vēlēšanu rezultātus viltoja. Sakarā ar valdošās varas nihilismu sākās plaši protesti. Tauta bija neapmierināta. Turpretī valdošais antidemokrātiskais režīms sāka šo protestu apspiešanu, un Baltkrievija iesoļoja totalitārismā. Paldies Dieviem, baltkrievu tauta nav viena šajā cīņā, arī kaimiņvalstu iedzīvotājiem… lasīt vēl »

ko nu?!
ko nu?!

potencialu-draudu-del-ryanair-lidmasina-veikusi-arkartas-nosesanos-berline

reņģe
reņģe

Šis pilsonis laikam tiešām iečurājis baķkam kurpēs – šāda uzmanība ir jāizpelnās, bet par to tiek noklusēts.. Katrā ziņā pēc notikušā ir grūti apstrīdēt. ka by režīmam ir potences noorganizēt šādu akciju atšķirībā no vietējā režīma, kas spēj represēt un ikdienā čakarēt tikai savus pilsoņus.

Horus
Horus

Par savu neinformētību vari vainot sevi ne to ka kāds tevi neinformēja.

Stienis
Stienis

Tu apjēdz, ko uzrakstīji? Neapstrīdot, ka mūsu valdība to vien dara, kā čakarē savu tautu un tāpēc būtu patriecama, Tu taču tik daudz saproti, ka Protasevičš un tie simti tūkstoši neapmierināto baltkrievu, kuri grib patriekt baķku, arī ir “savi pilsoņi” savā zemē, proti, Lukašenkas režīms ar spēku vēršas pats pret savu tautu. Un kas tiek noklusēts? Nav nekāds noslēpums, ka jaunais žurnālists ir spējis mobilizēt tūkstošiem cilvēku nu jau pusgada garumā. Ceru, ka notikušais vēl vairāk motivēs baltkrievus (un, johaidī, arī mūs) celties pret šo nolādēto iekārtu!

reņģe
reņģe

Tās ir rozā klapes un dubultā morāle. Vienus un tos pašus izgājienus un režīma paņēmienus vērtēt ar atšķirīgu, politiski tendētu mērauklu. Tā ir propogandas ietekme, kur č..šanu uz galvas sauc par siltu lietutiņu, pēc kā dažiem pienāk pavasaris.