Lietuva bažījas par drošību: Krievija pie tās robežām rīkos visu laiku lielākās mācības

Krievija

Galvenais apdraudējums Lietuvas drošībai šogad būs plašās Krievijas bruņoto spēku mācības “Zapad-2017”, kas notiks gan Krievijā, gan Baltkrievijā, ceturtdien norādījis Lietuvas Valsts drošības departamenta (VSD) vadītājs Darjus Jaunišķis.

“Mums ir dati no publiskās telpas gan par pasūtītajiem vagoniem, gan karavīru dislocēšanu. Tas satrauc – gan mērogi, gan pats virziens,” viņš atzinis.

Kā tikmēr uzsvēris Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas vadītājs Vītauts Baks, domājams, tās būs visu laiku lielākās mācības pie Lietuvas robežām.

Viņš arī norādījis, ka šīs neapšaubāmi būs uzbrukuma ievirzes mācības.

“Nav šaubu. Krievijas politiskā elite visas mācības pie mūsu robežām modelē ne jau tā, lai tikai izvingrinātu karavīriem muskuļus. Tiek modelēti scenāriji iebrukumam Baltijas valstīs,” Baks sacījis ziņu aģentūrai BNS pēc Seima komitejas sēdes.

Lietuvas militārajam izlūkdienestam ir precīzi dati par plānoto mācību mērogiem, taču, pēc viņa teiktā, šī informācija ir konfidenciāla.

“Varu vienīgi teikt, ka pie mūsu robežām tādu mācību ar tādu karavīru skaitu un tādu bruņojumu vēl nav bijis,” viņš uzsvēris.

Komitejas vadītājs piebildis, ka lūgs izlūkošanas institūcijas atklāt šo informāciju ikgadējā ziņojumā par apdraudējumiem nacionālajai drošībai. “Uzskatu, ka šie skaitļi cilvēkiem ir jāatklāj,” sacījis Baks.

VSD vadītājs ceturtdien iepazīstināja Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komiteju ar nacionālās drošības apdraudējumu vērtējumu.

Kā Jaunišķis pēc sēdes sacīja žurnālistiem, kopumā apdraudējumi gada laikā nav būtiski mainījušies. Viņš ieteicis pagaidīt ikgadējā ziņojuma publiskošanu, bet piebildis, ka īpaši pārsteigumi tajā nav gaidāmi.

Pērn izlūkdienestu ziņojumā bija norādīts, ka lielākos draudus Lietuvas nacionālajai drošībai rada Krievijas impēriskās ambīcijas, agresīvā ārpolitika, gatavība lietot militāru spēku, īpaši aktīva izlūkdarbība, kas vērsta pret Lietuvas interesēm, naidīga informācijas politika un centieni uzkurināt Lietuvas etnisko kopienu naidīgumu pret Lietuvas valsti.

Kā atzinušas amatpersonas, agrāko mācību “Zapad” laikā cita starpā tika slīpētas potenciālas iemaņas okupēt Lietuvas dienviddaļu, tādējādi nogriežot NATO spēkiem vienīgo sauszemes ceļu uz Baltijas valstīm. Krievija arī kritizēta par to, ka nav atklājusi reālo šajās mācībās iesaistīto karavīru un tehnikas vienību skaitu.

Iepriekšējo reizi mācības “Zapad” notika 2013.gadā un saskaņā ar Maskavas un Minskas sniegtajām ziņām tajās piedalījās aptuveni 10 000 karavīru.

Ziņojumu par apdraudējumiem Lietuvas nacionālajai drošībai ik gadu izstrādā Valsts drošības departaments un Aizsardzības ministrijas Otrais operatīvo dienestu departaments.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: LETA

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
kolorīti
kolorīti

Lietuvas Valsts drošības departamenta (VSD) vadītājs Jarjus Daunišķis.