Latvijas armija gatava dažādiem scenārijiem uz valsts austrumu robežas

08.08.2023. Galerija "Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs apmeklē Latvijas austrumu robežu un Valsts robežsardzes struktūrvienības" Foto: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja.

Neizslēdzot situācijas saasināšanos, Latvijas armija gatava dažādiem attīstības scenārijiem uz valsts austrumu robežas, ceturtdien aizsardzības nozares portāla “Sargs.lv” organizētajā tiešsaistes ekspertu diskusijā atzina Latvijas Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

Patlaban notiekošais uz Latvijas-Baltkrievijas robežas liecina, ka, visticamāk, Baltkrievija apzināti nekontrolē savā teritorijā notiekošo vai arī līdzdarbojas šajā nelegāli imigrantu spiedienā.

Latvijas sabiedrībai ir jāsaprot, ka spiediens uz robežu ir hibrīdapdraudējums Latvijas ietekmēšanai un “tas varētu būt tikai pirmais solis kaut kam vairāk”.

Ņemot vērā minēto, aizsardzības resors uzmanīgi vēro uz robežas notiekošo un to, kas kopumā notiek Baltkrievijā un Krievijā.

Garisons atgādināja, ka Nacionālie bruņotie spēki (NBS) jau kopš krīzes sākuma 2021.gadā kopā ar robežsargiem pastiprināti uzrauga robežu. “Šis vienmēr varētu pāraugt par kaut ko lielāku, un mums ir jābūt ļoti uzmanīgiem, sekojot līdzi un esot sagatavotiem, lai nepalaistu brīdi potenciālā apdraudējuma novēršanai,” uzsvēra amatpersona.

Jau kopš krīzes sākuma ir izstrādāti nepieciešamie plāni starp Valsts robežsardzi un NBS. Armija ir gatava dažādiem scenārijiem un nepieciešamības gadījumā nosūtīs daudz lielāku karavīru un zemessargu skaitu, lai bloķētu imigrantu mēģinājumus šķērsot robežu. Arī septembrī sāktajās vērienīgās mācībās “Namejs” fokuss ir uz pierobežu, lai nodrošinātu atbalstu robežsardzei.

Vienlaikus aizsardzības resors atbilstoši savai kompetencei sācis domāt par militārās mobilitātes pretpasākumiem, atgādināja Garisons.

Jau ziņots, ka septembra sākumā tāpat kā augusta beigās vairākas diennaktis valstī no Baltkrievijas neielaisto migrantu skaits bija virs 100.

Kopumā šogad no Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturēti 8168 cilvēki, bet humānu apsvērumu dēļ Latvijā ir uzņemti 325 cilvēki.

Pērn visa gada laikā kopā tika novērsti 5286 cilvēku mēģinājumi nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu, savukārt 217 cilvēkiem humānu apsvērumu dēļ robežas šķērsošana netika liegta.

Saistībā ar nelegālās imigrācijas spiedienu no 11.augusta līdz 2024.gada 10.februārim vairākas administratīvajās teritorijās Baltkrievijas pierobežā ir spēkā pastiprināts robežapsardzības sistēmas darbības režīms, kas nomainīja valdības 2021.gada augustā noteikto un vairākkārt pagarināto ārkārtējo situāciju.

Ņemot vērā strauji pieaugušo hibrīdapdraudējumu uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, Valsts robežsardze mobilizējusi papildu dienestā esošos robežsargus ārējās robežas apsardzības stiprināšanai. Tāpat robežsardze pieprasījusi papildu atbalstu no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Valsts policijas.

Ņemot vērā Baltkrievijas realizēto nelegālās imigrācijas spiedienu, Iekšlietu ministrija sagatavojusi valdības lēmuma projektu, kas paredz slēgt Silenes robežšķērsošanas vieta uz robežas ar kaimiņvalsti.

Igauņi un Lietuva Latvijai nāks palīgā

Atsaucoties Latvijas lūgumam, Igaunija nosūtīs palīgspēkus uz Latviju, lai palīdzētu vērsties pret migrantu masveidīgajiem mēģinājumiem nelegāli šķērsot Baltkrievijas un Latvijas robežu, paziņojis Igaunijas iekšlietu ministrs Lauri Lēnemetss.

Preses konferencē pēc Igaunijas valdības sēdes Lēnemetss norādīja, ka pēdējo nedēļu laikā uz Latvijas robežas atklāts liels skaits nelikumīgu mēģinājumu iekļūt valstī no Baltkrievijas puses.

“Latvijas puse lūdza Igaunijai nosūtīt palīdzību, un mēs nolēmām, ka nosūtīsim spēkus no Igaunijas uz Latviju, lai palīdzētu uz robežas. Policijas un robežsardzes departaments šobrīd veic sagatavošanās darbus, lai “ESTPOL-8 ” paspārnē 10-20 cilvēku vienība dotos palīgā Latvijai galvenokārt kā robežas apsardze, bet tai būs arī atturēšanas spējas,” teica Igaunijas iekšlietu ministrs.

Igaunija ir gatava palīdzēt Latvijai tik ilgi, kamēr tas būs nepieciešams, un ir gatava nepieciešamības gadījumā nomainīt vienību, apliecināja ministrs.

Iepriekš arī Lietuvas iekšlietu viceministrs Arnolds Abramavičs pirmdien paziņoja par plānu, ka Lietuva nosūtīs 20 robežsargus uz Latviju, lai palīdzētu kaimiņvalstij saistībā ar rekordlielo nelegālo migrantu plūsmu.

Ņemot vērā strauji pieaugušo hibrīdapdraudējumu uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, Valsts robežsardze mobilizējusi papildu dienestā esošos robežsargus ārējās robežas apsardzības stiprināšanai. Tāpat robežsardze pieprasījusi papildu atbalstu no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Valsts policijas.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Leonīds
Leonīds

Garīgo nams, kāds ir uzdāvinājis kristāla bumbu! Urā tovarišči!

Rambo
Rambo

Un vēl saka, ka Latvija nav Baltijas vājais posms. Iedomājaties, paši nevar sagrābstīt 40 cilvēkus, bet ubago tos leišiem un igauņiem!

Sadists
Sadists

Ir jāizsauc uz robežu velkomistes, lai uz viņām paskatoties pārkāpēji šausmās no perspektīvām pasērst velkomistu mājokļos aizmuktu.