Latvija un Somija vienojas par sadarbību bruņumašīnu modifikāciju izstrādē

Patria
Ekrānuzņēmums

Latvijas bruņotajiem spēkiem domāto “Patria” sešriteņu bruņumašīnu modifikācijas tiks izstrādātas līdz šā gada beigām. Tas ļautu pirmās piegādes sākt jau nākamgad. Tā, pēc Latvijas un Somijas aizsardzības ministru parakstītās tehniskās vienošanos par sadarbību kopīgas bruņotās platformas izstrādē, žurnālistiem sacīja abu valstu amatpersonas.

Pēc līguma parakstīšanas Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Somijas aizsardzības ministrs Anti Kaikonens (Antti Kaikkonen) uzsvēra – abu valstu sadarbību sekmē līdzība transportlīdzekļu izvirzītajās tehniskajās prasībās.

“Tuvākajā nākotnē mums ir vajadzīgi vairāk vai mazāk līdzīgi transportlīdzekļi, tāpēc sadarbība ar Latviju ir dabiska,” pauž A. Kaikonens.

Tikmēr viņa Latvijas kolēģis A. Pabriks atzīst – Somija kā partneris izvēlēta, jo Latvijas militārā industrija nespēj ražot šāda veida transportlīdzekļus pašu spēkiem.

“Izvēle sadarboties ar uzņēmumu “Patria” tika balstīta tās pieredzē ražot šāda veida mobilitātes platformas. Tāpat tehnika mums tiek piedāvāta par saprātīgām cenām. Šie ir galvenie izvēles pamatojumi,” stāsta  A.Kaikonens.

Latvijas aizsardzības ministrs pauda cerību, ka visticamāk “Patria” piedāvātais transportlīdzeklis būs tas, kas spēs nodrošināt nepieciešamās Sauszemes spēku vajadzības.

“To, kā sekmēsies ar izvirzīto tehnisko prasību īstenošanu, varēs redzēt kopprojekta izpētes un attīstības stadijā. “Patria” ar savu pieredzi parādīs, tā spēj izdarīt, lai īstenotu mūsu kā pasūtītāju vēlmes, ” uzsver A. Pabriks.

Tikmēr Somijas armijas (sauszemes spēku) komandieris ģenerālleitnants Petri Hulko (Petri Hulkko) atzina, ka pagaidām uzņēmuma abu valstu bruņotajiem spēkiem piedāvātais bruņumašīnas modelis drīzāk uzskatāms par pilnveidojamu prototipu, ko katras valsts bruņotie spēki var piemērot savām specifiskajām prasībām. “Kopā ar Latvijas bruņoto spēku kolēģiem strādājām pie tā, lai saprastu, kādi transportlīdzekļi abām pusēm ir nepieciešami. [..] Šobrīd piedāvātais prototips atbilst abu valstu vajadzībām, bet mēs kopīgi sadarbosimies tālākajā izstrādes procesā. Ceram to pabeigt šī gada beigās. Ja viss norisināsies kā plānots, pirmās mobilitātes platformas ceram iegūt jau nākamgad,” teica P. Hulko.

Somijas armijas komandieris arī piebilda – pašlaik Somijas bruņoto spēku bruņutransportieru vecums ir lielāks par 30 gadiem. Kaut šobrīd daļa no šiem transportlīdzekļiem ir uzlabota, nepieciešami papildu bruņutransportieri personāla pārvadāšanai.

Tikmēr Somijas aizsardzības ministrs uzsvēra – Latvija un Somija allaž bijuši labi kaimiņi un sabiedrotie aizsardzības jomā. Ja sadarbība kopīgajā bruņumašīnu izstrādes procesā izrādīsies veiksmīga, tad šādus projektus abas valstis varēs attīstīt arī nākotnē.

Līdzīgu viedokli pauda arī Latvijas aizsardzības ministrs. “Starp Somijas un Latvjas industrijām sadarbība notiek, bet tā politiski netiek atbalstīta. Raugoties no šīs perspektīvas, šī problēma jārisina kopīgi. Ir vairākas lietas, kuras būtu vērts apsvērt sadarbībai nākotnē. Šis projekts ir sākums un tas ir gana liels un nozīmīgs, arī no finansiālās puses. Tas nesīs būtisku uzticību starp abām valstīm. Ja projekts noritēs sekmīgi, tad nākotnē kopīgi tiks izstrādāti arī citi līdzīgi projekti.”

“Sargs.lv” jau rakstīja, ka Somija un Latvija noslēgusi tehnisko vienošanos par kopēja bruņutransportiera platformas izstrādi, ar ko nākamajos gados apgādāt savu valstu bruņotos spēkus. Ja tālākā sadarbība būs veiksmīga, Latvija varētu iegādāties vairākus simtus dažādu modifikāciju “Patria” bruņutransportieru.

Avots: Sargs.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar