Ko darīt iedzīvotājiem militāra apdraudējuma gadījumā, iesaka Rīgas dome civilās aizsardzības plānā

Militāra apdraudējuma gadījumā rīdziniekiem tiek ieteikts uzturēt dzeramā ūdens un pārtikas rezerves, kā arī ierīkot vietu kur patverties, paredzēts šodien Rīgas domes atbalstītajā civilās aizsardzības plānā.

Paredzēts, ka iedzīvotājiem jāsagatavo ārkārtas gadījumu soma, tajā ievietojot

1) svarīgus dokumentus,

2) tuvinieku, kaimiņu un citu svarīgu personu tālruņu numuru sarakstu,

3) portatīvo radioaparātu ar rezerves baterijām,

4) nelielu skaidras naudas summu,

5) ūdensdrošu blociņu un rakstāmpiederumus,

6) pārtika ar ilgu derīguma termiņu un augstu kaloriju saturu, ko var lietot bez termiskas apstrādes,

7) daudzfunkcionāls saliekams nazis

8) citas lietas, kas nepieciešamas ārkārtas situācijās, piemēram, medikamenti un dezinfekcijas līdzekļi.

Iedzīvotājiem tiek ieteikts apģērba priekšējās kabatās turēt informāciju par savu asinsgrupu, alerģijām, hroniskām slimībām un tuvinieku tālruņu numurus.

Dzīvesvietas un ikdienas maršrutu tuvumā tiek ieteikts apzināt patvertnes vai vietas, kur patverties, lai mazinātu ietekmi no sprādziena triecienviļņa, šķembām, siltumstarojuma vai radioaktīvā piesārņojuma.

Patvertnes var tikt izveidotas un ierīkotas dažādu būvju pagrabstāvos.

Plānā norādīts, ka

īslaicīgam patvērumam, kas var pasargāt no lodēm, munīcijas šķembām, apkārtesošo konstrukciju atlūzām, kas var rasties dažādu ieroču lietošanas rezultātā, var izmantot grāvi, būvbedri, ēkas ārpusē izvietoto ieeju pagrabtelpās, gājēju tuneli vai jebkuru tuvāko dzelzsbetona vai ķieģeļu konstrukciju, aiz kuras iespējams patverties, kā arī vietas telpās, kur starp cilvēku un ēkas ārpusi ir vismaz divas sienas.

Iedzīvotājiem tiek ieteikts apsvērt iespējas ēkas pagrabstāvā vai pazemes stāvā izveidot patvertni vai vietu, kur patverties.

Militārā apdraudējuma gadījumā dzīvesvietā jāuztur un periodiski jāatjauno pārtikas, ūdens un pirmās nepieciešamības priekšmetu rezerves, kas ļautu izdzīvot vismaz trīs līdz septiņas dienas.

Iedzīvotājiem ieteikts izrunāt un vienoties ar tuviniekiem par rīcības plānu militāra iebrukuma gadījumā.

Tāpat jānoskaidro alternatīvie pārvietošanās maršruti, kurus varētu izmantot, lai nokļūtu savos biežāko apmeklējumu galapunktos, ja ikdienišķie ceļi nebūs izmantojami.

Ieteikts arī noskaidrot, vai apkaimē dzīvo cilvēki ar medicīnisko izglītību, militāro pieredzi un glābšanas darbu pieredzi, kuri nepieciešamības gadījumā varētu atbalstīt pārējos apkaimes iedzīvotājus ar ekspertīzi attiecīgajās jomās situācijās, kad valsts vai pašvaldības dienesti nespēs darboties ikdienas režīmā.

Tāpat ieteikts noskaidrot, vai apkaimē ir pieejami avoti un akas, kuru ūdens kvalitāte atbilst prasībām, lai to izmantotu kā dzeramo ūdeni.

Saņemot informāciju par tuvākajā laikā iespējamo militāro iebrukumu, iedzīvotājiem būtu ar līmlenti krusteniski X formā jāpārlīmē logu rūtis, lai tie sprādzienos neizbirst, kā arī uz citurieni jāpārvieto visi logu tuvumā esošie priekšmeti, kas var saplīst lauskās.

Trešdien domes pieņemtajā Civilās aizsardzības plānā izstrādāti algoritmi, kā rīkoties iedzīvotājiem dažādās krīzes situācijās. Rīga ir pirmā publiskā sektora iestāde, kas savā civilās aizsardzības plānā ir iekļāvusi praktisku informāciju iedzīvotājiem, kā sagatavoties un rīkoties militāra apdraudējuma gadījumā.

Civilās aizsardzības plānu izstrādājusi pērn izveidotā Rīgas pašvaldības Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvalde sadarbībā ar plašu ekspertu loku no Aizsardzības ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Nacionāliem Bruņotajiem spēkiem un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD).

Plānā apkopota arī valsts aizsardzības iestāžu informācija un padomi, tas papildināts ar vizuāliem materiāliem, kas to padara viegli uztveramu un saprotamu ikvienam iedzīvotājam. Plānā iekļauta informācija arī par pulcēšanās vietām apdraudējuma gadījumā, evakuācijas punktiem, pārtikas izdales vietām. Tāpat sniegti ieteikumi, kā komunicēt ar citiem cilvēkiem, kā uzvesties evakuācijas procesa laikā, kā labiekārtot patvēruma vietu un cita svarīga informācija.

Vienlaikus pašvaldība izstrādā iedzīvotāju informēšanas plānu, lai izglītotu, kā rīkoties krīzes situācijās. Šogad notiks dažādas izglītojošās aktivitātes un semināri, un uz jaunā civilās aizsardzības plāna bāzes tiks sagatavots uzskatāms buklets iedzīvotājiem, kurš būs pieejams gan digitāli, gan papīra formātā.

10.aprīlī notiks seminārs “Vispārēji ieteikumi iedzīvotājiem X stundā”, kurā informēs iedzīvotājus par civilo aizsardzību.

Semināros iedzīvotāji tiks informēti par evakuāciju, drošām patvēruma vietām, iesaisti valsts aizsardzībā un citiem svarīgiem personīgās aizsardzības jautājumiem.

Semināriem varēs sekot līdzi gan klātienē, gan tiešsaistē Rīgas domes mājaslapā un “Facebook” profilā. Atsevišķā mājaslapas sadaļā būs pieejami šo semināru ieraksti, civilās aizsardzības plāns un buklets, kā arī citi noderīgi materiāli.

Civilās aizsardzības plāns iekļaujas plašākā civilās aizsardzības rīcības plānā. Šogad iecerēts arī kartēt un marķēt drošās patvēruma vietas pilsētā, atjaunot un sakārtot atsevišķas bumbu patvertnes, kā arī attīstīt civilās aizsardzības materiāltehnisko bāzi.

Rīgas domes deputāti aptuveni pusotru stundu diskutēja par civilās aizsardzības plānu. Visvairāk jautājumu un komentāru izpelnījās tieši tā plāna sadaļa, kas veltīta militārā apdraudējuma gadījumam.

Domes sēdē izskanēja arī vairāki ierosinājumi, piemēram, par iedzīvotāju apziņošanas uzlabošanu, patvertņu ierīkošanu, dzīvojamo māju pagrabu tīrīšanu u.c.

Tika norādīts, ka būtu nepieciešams īpašu uzmanību pievērst vientuļajiem un bezpalīdzīgajiem cilvēkiem, kuriem kara gadījumā būtu grūti pašiem par sevi parūpēties.

Īpašu uzmanību izpelnījās Latvijas Krievu savienības deputāts Miroslavs Mitrofanovs, kurš aicināja maksimāli ātri apmācīt iedzīvotājus, jo divu gadu laikā esot sagaidāms karš.

Visi deputāti lielākoties pauda atbalstu civilās aizsardzības plānam, pateicās izstrādātājiem un pauda cerību, ka šajā plānā ietvertos ieteikumus militārā apdraudējuma gadījumā nebūs jāīsteno dzīvē.

Vairāk par rīcību apdraudējuma gadījumā var izlasīt ŠEIT.
Rīcība iespējamo apdraudējumu situācijās | Rīgas valstspilsētas pašvaldība (riga.lv)

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Derdz
Derdz

Plānos laikam esam līderi uz papira