Kādas sekas var radīt Spānijas nejauši izšautā raķete?

raķete

Spānijas iznīcinātājs “Eurofighter” mācību lidojuma laikā virs Igaunijas teritorijas izšāva “gaiss-gaiss” tipa kaujas raķeti. Aizsardzības ministrijā norāda, ka Latvijas gaisa telpai izšautā raķete nav bijusi bīstama, kā arī tā nav traucējusi ne mūsu, ne arī citu valstu civilajai aviācijai.

“Mūsu teritorija netika skarta. Arī tas, kas notika, NATO ļoti ātri reaģēja un arī iniciējušas dienesta pārbaudi par šo gadījumu. Arī Spānijas un Igaunijas varasiestādes dara to pašu, tādēļ tā ir standarta procedūra, kas notiek šādos negadījumos.

Parasti šādās situācijās civilā aviācija ir brīdināta par militāriem lidojumiem, un attiecīgi ir divi varianti. Vai nu gaisa telpa, kur tiek veikti vingrinājumi, tiek slēgta pilnībā, vai nu militārie lidojumi tiek veikti zemāk, nekā civilā satiksme notiek. Šajā gadījumā, cik es saprotu, šīs slēgtā zona bija zemāk un raķetes nekādi nevarēja trāpīt civiliem gaisa kuģiem,” komentē Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

 

Raķetes izšaušanas laikā ceļā uz Tallinu bija “airBaltic” pasažieru lidmašīna

Tomēr viss nav tik saulaini, kā to ataino Garisons. Laikā, kad Spānijas iznīcinātājs virs Igaunijas nejauši izšāva raķeti, ceļā uz Tallinu bija Latvijas nacionālās aviokompānijas “airBaltic” pasažieru lidmašīna. Lai arī incidents neesot apdraudējis nevienu civilo lidaparātu, “airBaltic” ir sašutusi par to, cik vēlu tika saņemta informācija par ārkārtējo gadījumu.

“Pie mums šī informācija tiešām atnāca vēlāk, nekā tas fakts notika,” sacīja “airBaltic” Operatīvās vadības centra dienesta vadītājs Edgars Āboliņš, apstiprinot, ka šī nav pareiza prakse. “Manuprāt, tā nav pareiza prakse. Cik daudz to spēj ietekmēt atbilstošās institūcijas, es nemācēšu pateikt. Bet katrā ziņā prakse noteikti nav pareiza, jo raķetes vietā var būt jebkas. Prakse noteikti nav pareiza.” Uz raidījuma jautājumu, vai tā ir laimīga sagadīšanās, ka raķete lidojusi citā, ne “airBaltic” reisa virzienā, Āboliņš atbildēja: “Es teiktu, jā. Gribētos jau vienmēr domāt to pozitīvāko.”

“airBaltic” pasažieru lidmašīna, kas bija ceļā uz Tallinu, no starptautiskās lidostas „Rīga” otrdien pacēlās plkst. 15.30. Kad 14 minūtes vēlāk Igaunijas dienvidrietumos mācību lidojuma laikā Spānijas iznīcinātājs “Eurofighter” nejauši izšāva raķeti, “airBaltic” lidmašīna turpināja ceļu uz Tallinu, kur tā veiksmīgi nolaidās. Par starpgadījumu aviokompānija “airBaltic” uzzināja krietni vēlāk, jo Igaunijas Aviosatiksmes dienests par nejauši izšauto raķeti tika informēts e-pasta vēstulē, kas tika nosūtīta tikai plkst. 18.03 pievakarē. Kā vēsta Igaunijas amatpersonas, kad raķete tika izšauta, “airBaltic” Tallinas reisa lidmašīna lidoja virs Rīgas jūras līča Carnikavas tuvumā, bet raķete nokritusi pretējā virzienā – uz ziemeļiem no Tartu.

Lidaparāti, kas atradās raķetes izšaušanas zonā, lidoja ievērojami augstāk par militāro mācību zonu, kas civilajai satiksmei bija slēgta, norāda Igaunijas Aviosatiksmes dienestā. Un kā skaidro Latvijas Aizsardzības ministrijā, civilos lidaparātus raķete neesot apdraudējusi. “Šajā gadījumā es saprotu, ka slēgtā zona bija zemāk. Un attiecīgi raķetes nevarēja nekādā veidā trāpīt civilajiem gaisa kuģiem,” LNT Ziņām skaidroja Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

 

Gadījums ar raķeti var tikt izmantots kā propagandas ierocis

Arī atvaļinātais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālis Raimonds Graube uzskata, ka incidents Igaunijā ir ārkārtējs notikums. Tomēr vienlaikus, par spīti iespējamiem civiliem apdraudējumiem, uzskatāms par tehnisku ķibeli.

Tāpat Graube pauda – gadījums ar raķeti var tikt izmantots arī kā propagandas ierocis.

Arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzskata, ka jebkuru situāciju, tajā skaitā starpgadījumu ar Spānijas iznīcinātāja “Eurofighter” nejauši izšauto raķeti Igaunijas gaisa telpā, Krievija var izmantot, lai radītu troksni un atkal mēģinātu atgādināt, ka NATO spēku izvietošana Krievijas pierobežā ir apdraudējums.

Un tik tiešām notikušais nav palicis nepamanīts arī Krievijā. Valsts domes deputāts un ārlietu komisijas vadītājs Aleksejs Puškovs raksta, ironizējot par NATO mērķi: “Ja nezināmas Igaunijas pilsētas nomalē piezemējas un sprāgst raķete, kas palaista nejauši no kara lidmašīnas, Tallinai būtu jāsaprot, no kurienes tā lido. Un nevis jāseko līdzi Krievijas gaisa spēkiem, bet Igauniju “sargājošajām” NATO lidmašīnām.”

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar