Jēkabpilī nakts aizsegā nozagts lielgabals no padomju memoriāla

lielgabals Jēkabpilī

Šonakt Jēkabpilī pazudis lielgabals, kas kā piemineklis bija izvietots uz padomju memoriāla Rīgas ielā, informēja Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes pārstāve Dace Kalniņa.

Informācija par lielgabala pazušanu saņemta šorīt. Ar iesniegumu par objekta pazušanu policijā vērsusies nevis pašvaldība, bet citas personas. Policija par zādzību sākusi kriminālprocesu.

Likumsargi arī aicina atsaukties iespējamos notikušā aculieciniekus, kas diennakts tumšajā laikā manījuši aizdomīgas personas memoriāla apkārtnē.

Arī pašvaldībā apstiprināja, ka no parka teritorijas Rīgas ielā 205 patvaļīgi demontēts un aizvests tajā esošais lielgabals.

Pašvaldība par notikumu esot sniegusi informāciju VP. Par notikušo tiek gatavota informācija Ārlietu ministrijai un Aizsardzības ministrijai, kā arī Brāļu kapu komitejai.

Šis jautājums šodien ārpus kārtas tika aktualizēts citām lietām veltītās Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdes sākumā. Komisijas priekšsēdētājs, bijušais Jēkabpils domes deputāts Kaspars Ģirģens (Par cilvēcīgu Latviju; KPV LV) un deputāts Artuss Kaimiņš izteicās, ka ir netipiski, ka, nevienam neredzot, tiek nozagts tik smags metāla objekts kā lielgabals.

Savukārt deputāts Andrejs Klementjevs (S) akcentēja, ka attiecīgajā vietā esot apglabāti mūžībā aizgājušie cilvēki. “Un tie deputāti, kuri [par notikušo] smejas un mēģina ņirgāties internetā – es domāju, ka tas ir nozieguma atbalsts. Un par to ir arī krimināllikuma pants,” akcentēja Klementjevs. Visdrīzāk, atsaucoties uz komisijas sēdes sākumā izskanējušo informāciju, politiķis pauda, ka, ja pašvaldības pārstāvji nezina, kas notiek tās teritorijā, tā arī ir problēma.

Ģirģens pauda, ka notikuma vietā ir daudz policijas, kas ļaus rast risinājumu. Valsts kontrolieris Rolands Irklis arī īsi piebilda, ka šajā situācijā darbs ir VP, kas, iespējams, ātri nonāks uz pēdām atbildīgajiem un pieņems vajadzīgos mērus.

Jēkabpilī joprojām nav atrisināts jautājums par padomju memoriāla ar lielgabalu un apbedījumu pārvietošanu, kas aktualizēts vēl 2019.gadā, pirms 4.maija Nacionālo bruņoto spēku (NBS) militārās parādes.

Nacionālā apvienība, kuras rindas savulaik pārstāvēja arī pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Kristīne Ozola (P), izplatījusi medijiem paziņojumu, apgalvojot, ka Jēkabpils pašvaldība 2021.gada budžetā ietvērusi līdzekļus Otrā pasaules kara memoriāla labiekārtošanai 20 000 eiro apmērā. Nacionālās apvienības ieskatā tas ir nepieņemami, jo pauž atbalstu padomju režīma noziegumiem un ideoloģijai.

Partijas ieskatā pašvaldības iecere ieguldīt tūkstošiem eiro memoriāla labiekārtošanā norāda uz vēlmi nostiprināt svešās varas klātbūtni pilsētā. Tādēļ apvienība aicina Jēkabpils pašvaldību atcelt šo budžeta pozīciju un līdzekļus novirzīt citiem mērķiem.

“Nacionālās apvienības Jēkabpils nodaļa ir apņēmusies visiem spēkiem iestāties pret labiekārtošanas darbiem un aktīvi paust savu nostāju, ja darbi tomēr tiks uzsākti,” pausts paziņojumā.

Savukārt Ozola klāstīja, ka līdzekļi paredzēti nevis memoriāla, bet parka, kurā tas atrodas, atjaunošanai pēc jau izstrādātā tehniskā projekta. Lai arī 2021.gada budžeta paskaidrojuma rakstā norādīts, ka līdzekļi ieplānoti “Otrā pasaules kara memoriāla Rīgas ielā 205 labiekārtošanas uzsākšanai”, politiķe apgalvoja, ka izvēlēts neveiksmīgs formulējums.

Vienlaikus Ozola stāstīja, ka jautājums par lielgabala un karavīru apbedījumu pārvietošanu uz Brāļu kapiem Varoņu ielā joprojām nav atrisināts, jo tiek gaidīts saskaņojums no Brāļu kapu komitejas. Domes pārstāve solīja aktualizēt šo jautājumu.

Arhīvs liecina, ka 2019.gadā, pirms NBS parādes Jēkabpilī, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) aicināja Jēkabpils pašvaldību nekavējoties vērsties Ārlietu ministrijā (ĀM), lai risinātu jautājumu par pilsētas parkā izvietoto padomju lielgabalu.

Pabriks viesojies Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā, kur komisijas deputāts, bijušais Jēkabpils domnieks Kaspars Ģirģens (KPV LV) vērsa Pabriku uzmanību, ka 4.maijā Jēkabpilī par godu Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienai notiks NBS militārā parāde, taču daudziem vietējiem pensijas vecuma iedzīvotājiem sāpīgs temats ir vietējā parkā stāvošais padomju lielgabals.

Savukārt toreizējais pilsētas domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP) stāstīja, ka laikā, kad Krievijas vēstnieks Latvijā bijis Aleksandrs Vešņakovs, pašvaldībai teju izdevies panākt vienošanos ar kaimiņvalsti par objekta pārvietošanu. Taču, mainoties vēstniekam, sarunas noklusušas.

“Mēs nevēlamies eskalēt situāciju. Esam daudznacionāla pilsēta, lieliski sadzīvojam kopā, kopā būvējam Latviju. Negribam, lai pasliktinās attiecības ne ar vienu Latvijas kaimiņvalsti,” komentēja pilsētas mērs.

Viņš stāstīja, ka lielgabala un zem tā esošu apbedījumu patvaļīgu pārvietošanu liedz starp Latviju un Krieviju noslēgtais līgums, kas paredz arī Latvijas karavīru apbedījumu uzturēšanu Krievijas teritorijā. “Mēs nevaram pieļaut, ka šādas rīcības dēļ mūsu karavīru kapi Krievijā tiktu pamesti,” klāstīja Ragainis.

Vairāku karavīru mirstīgās atliekas, kas apbedītas zem lielgabala, varētu pārvietot uz pilsētas brāļu kapiem, un tad pilsētā būtu viena piemiņas vieta.

Jēkabpils mājaslapā sadaļā pie apskatāmām piemiņas vietām minēts, ka Krustpils parks ir veidots 20.gadsimta sākumā starp pilsētas apbūvi un Ādamsona gruntsgabalu. Otrā Pasaules kara memoriāls tika atklāts 1976.gadā. Tas veltīts deviņu Padomju Savienības varoņu piemiņai, kas krituši, atbrīvojot Jēkabpils rajonu no Vācijas karaspēka. Lielgabals uzstādīts pie karā kritušo krievu armijas un latviešu strēlnieku korpusa virsnieku apbedījuma.

Kā zagļiem izdevās “aizstiept” lielgabalu?

Grūti nepiebilst, ka nozagtā lielgabala apmēri un svars nebūt nav bijuši niecīgi.

Laika posmā no 1941.-1945. gadam ražotā 76 milimetru “M1942 (ZiS-3)” lielgabala kaujas svars bijis 1,2 tonnas.

Lai arī vecākās bildēs redzams, ka Jēkabpils piemineklī nav izmantotas visas lielgabala daļas – vien 3,4 metrus garais stobrs -, tas tik un tā visticamāk bijis pietiekami smags un prasījis piepūli zagļiem.

Lai arī Jēkabpilī piemineklis ar “M1942 (ZiS-3)” daļām izveidots, lai pieminētu Otrajā pasaules karā kritušos sarkanarmiešus, konkrētais ierocis izmantots arī sekojošos konfliktos, tostarp, Korejas karā, Vjetnamas karā, Afganistānas karā (1979.-1989.) un citos.

Portāls “Brīvā Daugava” vēsta, ka piemineklis – lielgabals – Jēkabpilī, vēsturiskajā Krustpils parkā, uzstādīts pagājušā gadsimta 40. gados, pieminot trīs Otrā pasaules kara laikā kritušos Sarkanās armijas artilērijas komandierus, kuri tur apglabāti.

Ik gadu parkā notika 9. maija svinības.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


8
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Сколниециньш из языческого святилища
Сколниециньш из языческого святилища

На дворе 21. век. Мы живём в Латвии в свободном и независимом государстве. Жители Латвии живут радостно и счастлива. В стране царит мир и лад. Нам повезло жить в эпоху демократии, когда права человека стали приоритетом каждого демократического государства. К сожалению, нашему народу не всегда так везло. Сегодня, 14. июня, исполняться 80-тая годовщина репрессий 1941. года. Через неполный год после того, как безжалостный Советский Союз 17. июня 1940. года оккупировал и аннексировал Латвийскую Республику, начались высылки местных жителей на отдалённые регионы Советского Союза. Кровожадная коммунистическая партия разлучала семьи и отнимала их имущество. Коммунисты убивали невинных людей без суда и следствия.… lasīt vēl »

Skolnieciņš no svētkalniņa
Skolnieciņš no svētkalniņa

Tagad ir 21. gadsimts. Mūsu mīļā Latvija ir brīva un neatkarīga valsts. Latviešu tauta dzīvo priekā un laimē. Valstī valda miers un saticība. Mums ir palaimējies dzīvot demokrātijas laikmetā, kad cilvēktiesības ir valsts prioritāte. Diemžēl ne vienmēr latviešiem ir tā veicies. Šodien, 14. jūnijā, aprit 80 gadi kopš 1941. gada deportācijām. Nepilnu gadu pēc tā, kad noziedzīgā Padomju Sociālistisko Republiku Savienība 1940. gada 17. jūnijā veica Latvijas Republikas okupāciju un sekojošu aneksiju, okupētājā Latvijā notika vardarbīga iedzīvotāju izsūtīšana uz attāliem PSRS reģioniem. Noziedzīgā komunistiskā partija šķīra ģimenes un atņēma dzimtām to īpašumus. Tā nogalināja nevainīgus cilvēkus bez tiesas un pierādījumiem.… lasīt vēl »

Skolnieciņš no svētakmeņa
Skolnieciņš no svētakmeņa

Lai arī 2. pasaules karš sen jau ir beidzies, tomēr, par nelaimi, padomju okupācijas rēgi joprojām mājo manā mīļajā latvju zemītē. Pavisam nesen naktī no 23. februāra uz 24. februāri Jēkabpilī, Rīgas ielā 205, pazuda padomju laika lielgabals. Nezināmas personas demontēja pieminekļa fragmentu, kas izveidots par godu Sarkanās Armijas karavīriem. Paldies Dieviem! Beidzot šis vergturu, apspiedēju un iekarotāju (okupantu) piemineklis ir nozudis prom no tautas acīm! Melnais bruņinieks ir kritis! Lai slavēts Latvju Dievu dēls Lāčplēsis! Es no visas sirds atbalstu tos cilvēkus, kas veica šī padomju laika rudimenta demontāžu un utilizāciju! Lai Latvju Dievi jūs svētī! Tā kā šis… lasīt vēl »

Andris
Andris

Šito verķi redzēju TOLMETĀ!

Kaža
Kaža

Kangaru barvedis cietumā,okupācijas slavināšanas rīkus nozog! Nu kā tā var?Kolaborantu skudru pūznī satraukums.

ērce
ērce

Lieliski! Šitādiem mēsliem valstī ar pašcieņu nevajadzētu atrasties.

Dainis
Dainis

Malači

Rodrigo
Rodrigo

Meklējiet Rīgā, pie saimas! :)