Graube: Kiberkarā uzbrukums šobrīd dominē pār aizsardzības spējām, tajā skaitā sabiedrības domāšanu

Raimonds Graube

Raimonds Graube, bijušais NBS komandieris, tagad aizsardzības ministra padomnieks, TV24 raidījumā “Nacionālo interešu klubs” pauda viedokli par sabiedrības spēju atšķirt graudus no pelavām informatīvā un kiberkara apstākļos.

“Latvijā tiek lietots apzīmējums – visaptveroša aizsardzība. Tas nozīmē to, ka katram iedzīvotājam – Eiropā, Latvijā, Amerikā, ir jāsaprot, ka militārs karš jau nav tikai armijas problēma. Tas ir kaut kas daudz plašāks, un šobrīd mēs redzam šos atsevišķos konflikta elementus – kibervidi, informatīvo vidi utt. Un šajā sakarā daļa no tā ir arī sabiedrības sagatavošana krīzei, ko manas paaudzes cilvēki pazīst kā civilās aizsardzības uzdevumus, bet individuālā līmenī,” teica Graube.

“Tāpēc man ļoti patīk tādas valstis kā Zviedrija, kas izdevusi pamācību sabiedrībai izdzīvošanai krīzē un konfliktā. Man ļoti patīk, ka viņi – bagāta valsts – godīgi pateica, ka jums, katram indivīdam, ir jābūt septiņas dienas spējīgam pašam noturēties, principā – dzīvot,vairāk domāts – pārtika un tamlīdzīgas lietas,” teica aizsardzības ministra padomnieks.

“Tas nozīmē, ka viņi godīgi pasaka, ka nespēs kontrolēt, uzbrukumi var būt neprognozējami un, iespējams, tiks iznīcināta infrastruktūra, varbūt valdība nespēs nodrošināt pat elektrību, kaut kādus koordinējošos pasākumus. Man ļoti patīk šis godīgums,” teica Graube.

“Baidos, ka Latvijas sabiedrība nebūtu gatava, ja aizsardzības ministrs teiktu: ziniet, tieciet paši galā ar sevi. Man tas [zviedru valdības – red.] godīgums vairāk patīk. Tas atzīst – jā, šobrīd pretinieka pusē ir pārspēks. Vienmēr visos laikos aizsardzība gājusi pret uzbrukumu – pirmais paņēma bomi, otrs paņēma kaut kādu aizsardzības dēli, un tā dzima aizsardzība pret uzbrukumu,” savu viedokli pauda bijušais NBS komandieris.

Informatīvajā un kiberkarā, kā uzskata Graube, šobrīd uzbrukums dominē pār aizsardzības spējām, tajā skaitā sabiedrības domāšanas un izpratnes spējām. Tomēr viņš domā, ka mēs esam uz pareizā ceļa. “Es esmu optimists [un uzskatu], ka šī kritiskās domāšanas spēja atšķirt pelavas no graudiem vai graudus no pelavām arvien uzlabojas,” teica ģenerālis.  

Avots: TV24 raidījums “Nacionālo interešu klubs”

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,TwitterYoutube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Republika®
Republika®

Tad jau tos sarūsējušos pindosu hlamus var pārdot tālāk lielākiem durakiem!

Kristaps Ziemelis
Kristaps Ziemelis

Partikušās valstīs, kurās visi ir apmierināti ar dzīvi, šādi draudi neeksistē…Nekad neesmu dzirdējis par nopietnām ieroču vai kiberuzbrukumu problēmām Šveicē:-)))…