ASV un sabiedrotie devuši raķešu triecienus Sīrijai

ASV, Francijas un Lielbritānijas gaisa spēki sestdienas rītā veica gaisa triecienus Sīrijas armijas bāzēm un ķīmisko pētījumu centriem Damaskā un tās apkārtnē, lietojot dažāda veida munīciju. Par to paziņoja ASV aizsardzības resora amatpersona.

“Daudzi mērķi, daudz munīcijas tipu,” sacīja amatpersona.

Starp uzlidojumos lietotajiem ieročiem ir spārnotās raķetes “Tomahawk”, piebilda amatpersona.

“Rietumvalstu koalīcijas gaisa triecieni bija vērsti pret zinātnisko pētījumu centriem, vairākām armijas bāzēm, Republikas gvardes un 4.divīzijas bāzēm galvaspilsētā Damaskā un tās apkārtnē,” paziņoja Londonā bāzētā organizācija “Syrian Observatory for Human Rights” (SOHR).

Damaskā ap plkst.4 bija dzirdami vairāki secīgi sprādzieni, kam sekoja pāri lidojošu lidmašīnu troksnis. Damaskas ziemeļu un austrumu nomalēs gaisā pacēlās dūmi.

Sīrijas valsts televīzija ziņoja, ka ASV veic uzbrukumu Sīrijai koordinācijā ar Franciju un Lielbritāniju.

“Sīrijas pretgaisa aizsardzība bloķē amerikāņu, britu un franču agresiju pret Sīriju,” ziņoja valsts televīzija.

ASV, Francija un Lielbritānija paziņoja par kopīgu operāciju pret Sīrijas valdību, kas notiek nedēļu pēc tam, kad ķīmiskā uzbrukumā Dumas pilsētai pie Damaskas tika nogalināti vairāk nekā 40 cilvēku.

ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka šo gaisa triecienu mērķis ir atturēt Sīrijas valdību no ķīmisko ieroču lietošanas. Tie vērsti pret pozīcijām, kas saistītas ar Sīrijas valdības ķīmiskajiem ieročiem.

Lielbritānijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka britu kara lidmašīnas ir raidījušas raķetes uz Sīrijas armijas objektu netālu no Homsas pilsētas sakarā ar aizdomām, ka tur tiek uzglabātas ķīmisko ieroču sastāvdaļas.

Četras reaktīvās lidmašīnas “Tornado” izšāva raķetes “Storm Shadow” “uz militāru objektu – bijušo raķešu bāzi – apmēram 24 kilometrus uz rietumiem no Homsas, kur, kā tiek lēsts, [Sīrijas] režīms uzglabā ķīmisko ieroču sastāvdaļas,” teikts Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas paziņojumā.

Francijas prezidents Emanuels Makrons paziņoja, ka Francija pievienojusies ASV un Lielbritānijai gaisa triecienu operācijā, lai vērstos pret “Sīrijas režīma spējām ražot un lietot ķīmiskos ieročus”.

“Mēs nevaram paciest ķīmisko ieroču lietošanas normalizēšanu,” Makrons sacīja paziņojumā, kas publicēts neilgi pēc šo triecienu sākuma.

Makrons sacīja, ka “nav šaubu par faktiem un Sīrijas režīma atbildību” par “desmitiem vīriešu, sieviešu un bērnu nāvi” ķīmiskajā uzbrukumā, kas 7.aprīlī notika Damaskas piepilsētā Dumā.

“Sarkanā līnija, kuru Francija noteica 2017.gada maijā, ir pārkāpta,” teica Makrons.

“Es esmu pavēlējis Francijas armijai šonakt iejaukties, piedaloties starptautiskā operācijā koalīcijā ar ASV un Lielbritāniju, kas vērsta pret Sīrijas režīma slepeno ķīmisko arsenālu,” sacīja Francijas prezidents.

Vismaz deviņi cietušie

Gaisa triecienos, ko Rietumvalstis sestdienas rītā sarīkoja pret ieroču noliktavu pie Sīrijas vidienes pilsētas Homsas, tika ievainoti vismaz seši Sīrijas karavīri un trīs civiliedzīvotāji, vēstīja Sīrijas armija un mediji.

Ziņu avots Sīrijas armijā pavēstīja Vācijas ziņu aģentūrai DPA, ka ASV, Francijas un Lielbritānijas gaisa triecienos tika iznīcināta ieroču noliktava Šīnas rajonā uz rietumiem no Homsas, ievainojot vismaz sešus karavīrus.

Sīrijas valsts ziņu aģentūra SANA ziņoja, ka šajā uzbrukumā arī tika ievainoti vismaz trīs civiliedzīvotāji.

Gaisa triecieni Barzas rajonā uz ziemeļaustrumiem no Damaskas nodarīja tikai materiālus zaudējumus, ziņoja SANA.

SANA apgalvoja, ka gaisa triecieni nav sasnieguši izvirzīto mērķi, jo Sīrijas pretgaisa aizsardzība “tos iznīcināja vai novirzīja no mērķa”.

Latvija atbalsta sabiedroto uzbrukumu Sīrijai

ASV, Francijas un Lielbritānijas veiktie raķešu triecieni Sīrijas militārai infrastruktūrai ir atbilstoša rīcība, lai nepieļautu turpmāku ķīmisko ieroču izmantošanu pret Sīrijas civiliedzīvotājiem, paziņojusi Latvijas Ārlietu ministrija.

Ministrija skaidro, ka ķīmisko ieroču pielietošana ir rupjš starptautisko tiesību pārkāpums un smags noziegums, kam nav un nevar būt attaisnojuma.

ĀM arīdzan paudusi nožēlu par Krievija 10. aprīļa lēmumu ar veto tiesībām apturēt ANO Drošības padomes projektu, kas veiktu neatkarīgu izmeklēšanu par ķīmisko ieroču uzbrukumiem Sīrijā. “Šī ir jau sestā reize, kad Krievija izmanto veto tiesības saistībā ar ķīmisko ieroču izmantošanu Sīrijā. Šāda rīcība negatīvi ietekmē starptautiskās sabiedrības diplomātisko rīcībspēju novērst ķīmisko ieroču izmantošanu,” pausts ministrijas paziņojumā.

ASV lēmums “nepaliks bez sekām”, norāda Krievija

ASV lēmums veikt gaisa triecienus pret Sīrijas valdības objektiem “nepaliks bez sekām”, paziņoja Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs.

“Visa atbildība par tiem gulstas uz Vašingtonu, Londonu un Parīzi,” teica vēstnieks.

“ASV – valstij, kurai ir vislielākais ķīmisko ieroču arsenāls – nav morālu tiesību apsūdzēt citas valstis,” piebilda Antonovs.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: jauns.lv

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar