Ārkārtas gadījumu soma – kas tajā jāliek?

ārkārtas gadījumu soma

Aptaujājot Latvijas iedzīvotājus nākas secināt – ārkārtas gadījumu soma nav gandrīz nevienam. Dažs par to ir kaut ko dzirdējis, cits zina par civilās aizsardzības instrukcijām kaimiņzemē Lietuvā. Turpretī mūsu valstī Latvijā informācija par to, kādām lietām ir jābūt pa ķērienam, ja patiešām nāktos evakuēties – un vienalga, vai kara, mājas sabrukšanas draudu, ugunsgrēka vai citu briesmu gadījumā – atrodama vienīgi tad, ja  par to speciāli interesējamies.

Valsts iedzīvotāji teju vai ik dienas pastkastītēs atrod neskaitāmas lielveikalu, aptieku vai kādas kaktu interneta kompānijas cenu atlaižu lapeles. Turpretī informācija par to, kā būt gataviem ārkārtas situācijai – sadzīves nelaimei vai bruņota konflikta gadījumā – ir tikai nedaudziem.

Tāpēc Puaro.lv piedāvā sarakstu ar lietām, kam ir jābūt ārkārtas gadījumu somā.

1. Skaidra nauda. Ja būs sācies karš, bankas nestrādās, bankomāti būs tukši un tam, cik naudas jums ir kontā, nebūs vispār nekādas nozīmes. Pie bankās esošās naudas jūs netiksit, iespējams, gadiem ilgi. Pat ja jums ir konti ārvalstu bankās, arī no tā lielas jēgas nebūs. Nauda tomēr noderēs, pat ja ilgstošas krīzes rezultātā notiks vispārēja pāreja uz barteru. Nauda vienalga derēs, lai piekukuļotu karavīrus, iegādātos benzīnu, ēdienu un citas lietas no armijas utt.

2. Apvidus kartes.Kara vai dabas katastrofu rezultātā nebūs nedz elektrības, nedz interneta. Ceļu nāksies meklēt vecajā labajā veidā. Galvenie ceļi var izrādīties nelietojami, tāpēc kartes būs vēl jo vairāk nepieciešamas, lai meklētu apvedceļus.

3. Sakaru līdzekļi, informācijas gūšanas avots. Neliels radioaparāts, kas darbojas ar baterijām un uztver UĪV un FM diapazonu. Radioaparāts ļaus būt informētam par notiekošo. Rezerves baterijas radioaparātam. Vienkāršs mobilais telefons ar lādētāju. Ja rocība atļauj, iegādājieties mobilo telefonu lādēšanai paredzētas kompaktas saules baterijas. Daudzās konflikta zonās mūsdienās karojošās puses nebloķē mobilos sakarus. Tiek uzskatīts, ka tādējādi var iegūt principiāli svarīgu izlūkošanas informāciju. Sakari šī iemesla dēļ atjaunojas, beidzoties pašām aktīvākajām kaujas darbībām.

4. Lukturītis, vēlams pat vairāki, ar rezerves baterijām un spuldzītēm, ja nepieciešams.

5. Kompass un pulkstenis. Vislabāk, ūdensdroši.

6. Multifunkcionāls nazis.

7. Neliels cirvis.

8. Signālraķetes vai svilpe (vislabāk – abi). Augstfrekvences skaņu ārkārtas situācijā glābēji sadzird labāk nekā cilvēka balsi, turklāt svilpe var būt neaizvietojama, ja šoka vai traumu dēļ ir grūtības sasaukt palīgus.

9. Atkritumu maisi (120 l). Ja tos pārgriež, atkritumu maisi var aizstāt nojumi, kā arī noder citiem mērķiem.

10. Līmlente (plata).

11. Prezervatīvi (12 gab., bez iepakojuma, bez lubrikanta un aromatizējošām vielām). Noderēs visdažādākajās situācijās, jo ir ražoti no ļoti izturīga un elastīga materiāla.

12. Sintētiska aukla, diametrs – 4–5 mm, garums – 20 m.

13. Bloknots un zīmulis/pildspalva.

14. Diegs un adata.

15. Pirmās palīdzības aptieciņa. Medikamenti tajā – ar aprēķinu, lai pietiktu pirmās palīdzības sniegšanai ne tikai pašam, bet arī citiem:

– alumīnija folijas sega, marles saites, leikoplasts, jods, vate;

– aktīvā ogle, Smekta (intoksikācija, zarnu infekcija);

Paracetamol vai Ibuprofen (pret paaugstinātu temperatūru);

Claritin (alerģija);

Immodium vai Loperamid (pret caureju);

– antibiotikas;

– ūdeņraža pārskābe vai  cits dezinfekcijas līdzeklis.

16. Medikamenti, ko lietojat – ar rezervi vismaz nedēļai. Uz tiem uzrakstiet nepieciešamo devu un veidu, kā tie lietojami. Tāpat piestipriniet tiem zīmīti ar jūsu ārstējošā ārsta uzvārdu un telefona numuru. Pievērsiet uzmanību medikamentu derīguma termiņam (kārtojot ārkārtas gadījumu somu, atzīmējiet kalendārā dienu, kad jums būs jāveic medikamentu revīzija).

17. Apģērbs. Apakšveļa (divi komplekti). Zeķes (divi pāri) – gan parastās, gan vilnas. Rezerves bikses, krekls vai blūze, lietusmētelis, silta vējjaka, adīta cepure, cimdi, šalle. Ērti un droši apavi.

18. Neliela izmēra telts, tūristu paklājiņš un guļammaiss.

19. Higiēnas priekšmeti: zobu birste un zobupasta, neliels ziepju gabals, dvielis (vislabāk – iepakojums papīra dvieļu), tualetes papīrs, pāris paciņu papīra kabatlakatiņu, mitrās salvetes. Sievietēm – personīgās higiēnas līdzekļi. Noderēs arī skuveklis un manikīra komplekts.

20. Nepieciešamās lietas bērniem.

21. Neplīstoši trauki: šķīvis, bļodiņa, karote, krūze (vislabāk 0,5 l, metāla), blašķe un saliekamā glāzīte.

22. Sērkociņi (vislabāk – tūrisma) un šķiltavas.

23. Ēdiens vairākām dienām. Viss, ko var lietot uzturā bez termiskas apstrādes un kas neaizņem daudz vietas somā. Pievērsiet uzmanību derīguma termiņam – produktiem ir jābūt ilgi uzglabājamiem. Dzeramais ūdens 1–2 dienām, kuru var periodiski atjaunot. Kalorijām bagāti saldumi (ideāli – Snickers batoniņi, kurus joprojām izmanto arī karavīri). Ledenes.

24. Produkti: 2 bundžas labas kvalitātes gaļas konservu. sausmaizītes vai sausiņi, sausās zupas, gaļas un/vai zivju konservi. Ja somā pietiek vietas — jebkādi graudaugi (griķi, auzu pārslas, rīsi utt.), makaroni, kaltēti dārzeņi.

25. Šņabis vai medicīniskais spirts.

26. Ģimenes dārglietas, relikvijas, taču ar nosacījumu – tikai pēc tam, kad ārkārtas gadījumu somā ielikts viss iepriekšminētais.

27. Ja vien iespējams, blakus ārkārtas gadījumu somai pagrabā vai garāžā noglabājiet arī vismaz vienu degvielas kannu, pat ja jums pašiem nav auto. Šādas rezerves palīdzēs pierunāt kādu paņemt jūs līdzi mašīnā. Vai arī benzīnu varēsiet iemainīt pret kaut ko jums tobrīd vajadzīgu.

Ievērībai:

  • Telts un guļammaiss ārkārtas gadījumu somā nav obligāti, bet ieteicami. Bez tiem somas apjoms būs ne lielāks par 30 l;
  •  Neaizmirstiet vienoties ar ģimenes locekļiem un tuviniekiem par sazināšanās veidu ārkārtas gadījumā, kā arī satikšanās vietu, ja nākas izšķirties vai ārkārtas situācija sākas brīdī, kad jūs atrodaties dažādās vietās.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar