14 NATO dalībvalstis un Somija vienojas par Eiropas pretgaisa aizsardzības spēju palielināšanu

NATO

14 NATO dalībvalstis, tostarp Latvija, kā arī kandidātvalsts Somija 13. oktobrī Briselē parakstīja nodomu protokolu “Eiropas debesu vairoga” (“European Sky Shield” ) iniciatīvas izstrādei.

Šīs iniciatīvas mērķis Vācijas vadībā ir izveidot Eiropas gaisa un pretraķešu aizsardzības sistēmu, Eiropas valstīm kopīgi iegādājoties pretgaisa aizsardzības aprīkojumu un raķetes, lai turpinātu stiprināt NATO integrēto gaisa un pretraķešu aizsardzību.

Šo 14 NATO sabiedroto vidū ir tādas valstis kā Beļģija, Bulgārija, Čehija, Igaunija, Vācija, Ungārija, Latvija, Lietuva, Nīderlande, Norvēģija, Slovākija, Slovēnija, Rumānija, Lielbritānija un kandidātvalsts Somija.

Kā norāda NATO ģenerālsekretāra vietnieks Mirča Džoane (Mircea Geoană), šī apņemšanās ir vēl izšķirošāka laikā, kad pasaule ir lieciniece Krievijas postošajiem raķešu uzbrukumiem Ukrainā, nogalinot civiliedzīvotājus un iznīcinot valsts kritisko infrastruktūru.

“Tāpēc es ļoti atzinīgi vērtēju Vācijas vadību Eiropas debesu vairoga iniciatīvas uzsākšanā. Jaunās sistēmas, kas būs pilnībā sadarbspējīgas un integrētas NATO gaisa un pretraķešu aizsardzībā, būtiski uzlabos mūsu spēju aizstāvēt aliansi no jebkādiem gaisa un raķešu draudiem,” viņš sacīja.

Savukārt Vācijas aizsardzības ministre Kristīne Lambrehte norādīja, ka projekta mērķis ir “nosegt spraugu pretgaisa aizsardzībā”. Viņa piebilda, ka, Krievijai turpinot karu Ukrainā, mēs dzīvojam “draudīgos laikos, kuros ir daudz izaicinājumu”.

Vācijas ierosinātais projekts paredz apvienot dažādas pretgaisa aizsardzības sistēmas, kas paredzētas ballistisko un spārnoto raķešu, kā arī kaujas bezpilota lidaparātu iznīcināšanai. Tādas sistēmas ir arī vācu “Iris-T”, no kurām vienu Vācija nesen piegādāja Ukrainai, lai gan pat Vācijas bruņotajos spēkos šīs sistēmas pagaidām vēl nav. Raķešu pārtveršanai tiek izvērtēta arī ASV un Izraēlas izstrādātā sistēma “Arrow 3”.

“Tagad ir svarīgi ātri iegūt sistēmas “Patriot”, “Iris-T” un vēl modernākas pretgaisa aizsardzības sistēmas,” uzsvēra Lambrehte.

Kā zināms, Vācijas kanclers Olafs Šolcs augusta beigās paziņoja, ka Eiropas pretgaisa aizsardzības sistēma dos labumu visas Eiropas drošībai. Tā būs arī lētāka, jo katrai no iesaistītajām valstīm nebūs jāiegādājas sava pretgaisa aizsardzības sistēma.

Jaunā iniciatīva ļaus visām iesaistītajām valstīm kopīgi izstrādāt pretgaisa aizsardzības sistēmu, izmantojot daudznacionālu pieeju, kā valstīm efektīvi un izdevīgi stiprināt savu atturēšanu un aizsardzību, vairojot arī NATO alianses kopējo drošību.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: Sargs.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


4
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Vlaģīmirs Vlaģimīrovičs Pūķins
Vlaģīmirs Vlaģimīrovičs Pūķins

Kā es apskaužu tos natovicus ! Mana asociācija jūk ārā.

G. Akmeņkalns
G. Akmeņkalns

Par ko tik viņi nav vienojušies, rezultāts = zerro!

aigars purkšķumeistars bikše
aigars purkšķumeistars bikše

Latvānijai nav pat dūšas maskavas ielu pārdēvēt. Kāda pretgaisa aizsardzība he he

Krievānijas atbalstītājam
Krievānijas atbalstītājam

Nepatīk vis, tādēļ saukājies?!