Vegāni tomēr nevar visu? Mirušās alpīnistes vīra stāsts

vegāni

Nesen sabiedrību sabangoja ziņa, ka kāpjot Everestā miruši vairāki cilvēki. Viņu vidū arī alpīniste – vegāne Marija Stridoma (Maria Strydom), kura šajā un citos pasaules augstākajos kalnos bija apņēmusies uzkāpt, lai pierādītu, ka “vegāni var visu”.

Viņas vīrs Roberts Gropels (Robert Gropel), kurš kalnā kāpa kopā ar viņu, stāsta, ka vēl īsi pirms sievas nāves nekas neliecināja, ka iznākums varētu būt tik traģisks, vēsta BBC.

vegāni
Mirušās alpīnistes vīrs Roberts Gropels

Roberts stāsta, ka viņa sievai parādījās tā dēvētās augstuma slimības simptomi brīdī, kad viņi jau bija tuvu Everesta virsotnei. Sliktās pašsajūtas dēļ Marija palikusi nedaudz zemāk un Roberts virsotnē uzkāpis viens pats. Pēc tam abi sākuši ceļu lejup, taču sieva piepeši saļimusi un mirusi.

Pasniedzēja no Austrālijas Marija Stridoma vēlējās pierādīt, ka vegānu pārtika nav šķērslis lieliem fiziskiem pārbaudījumiem. Sieviete bija apņēmusies uzkāpt katra kontinenta augstākajā virsotnē. Viņa bija jau pieredzējusi alpīniste.

“Es viņai jautāju: vai tu iebilsti, ja iešu? Viņa atbildēja: ej un turpini, es tevi gaidīšu šeit,” stāsta sievietes vīrs, pēc nodarbošanās veterinārs, arī pieredzējis alpīnists.

“Kad es sasniedzu Everesta virsotni, man tas nebija nekas īpašs, jo viņa nebija man blakus. Es tikai uzskrēju augšā un lejā, un man tas nenozīmēja neko,” viņš atzīstas.

vegāni

Marija un Roberts atradās vairāk nekā 8000 metru augstumā, vietā, kas skābekļa trūkuma dēļ slavena kā “nāves zona”.

Arī mirušās alpīnistes vīrs jutis “augstuma slimības” simptomus. Roberts zinājis, ka sieva ir slima, taču domājis, ka viss būs kārtībā. “Viņa jutās spēcīga, viņa runāja. Jā, viņa tobrīd bija diezgan vāja, taču spēja staigāt, ļoti lēnām, taču spēja. Viņa runāja. Es viņu atbalstīju un vienkārši nezinu, kas notika,” BBC stāsta vīrietis. Viņš joprojām nespēj pat paskatīties uz sievas fotogrāfijām, jo tās “salauž viņa sirdi”.

Marijas Stridomas ķermeni lejā nogādāja kalnu pavadoņi.

Plašsaziņas līdzekļi vēsta, ka Stridoma bija vai apsēsta ar ideju pierādīt vegānu izturību un to, ka viņi nav fiziski vājāki. “Tā vien šķiet, cilvēkiem ir šie nepareizie priekšstati, ka vegāni saņem nepietiekamu uzturu un ir vāji. Uzkāpjot septiņās kontinentu augstākajās virsotnēs, es gribu pierādīt, ka vegāni var izdarīt visu un vēl vairāk,” Marija rakstīja savā blogā.

Tā dēvētā augstuma slimība parādās brīdī, kad cilvēkam ir grūtības pielāgoties zemajai skābekļa koncentrācijai lielos augstumos. Lielākoties tās izpausmes ir vieglas, piemēram, galvassāpes, reiboņi un nelabums, taču retos gadījumos augstuma slimība izraisa potenciāli letālu šķidruma uzkrāšanos smadzenēs un plaušās.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avoti: BBC, Yahoo News

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar