Sludinājumu portālā pārdošanai izlikts I šķiras Triju Zvaigžņu ordenis

Triju Zvaigžņu ordenis ir Latvijas Republikas augstākais civilais apbalvojums, un I šķiras ordenis ir tas lielākais retums, kas piešķirts galvenokārt valstu prezidentiem un tikai dažkārt izcilākiem pašmāju sabiedriskajiem darbiniekiem. Šobrīd tāds pirmskara laikā piešķirts retums nonācis faleristikas entuziastu tirgū, kur andelējas ordeņu un apbalvojumu kolekcionāri, vēsta nra.lv.

Šī nav pirmā reize, kad Triju Zvaigžņu ordenis nonāk pārdošanā, taču I šķira gan nav manīta. Par pašu pirmo pārdošanā nonākušo ordeni Neatkarīgā rakstīja 2010. gadā. Tas bija IV šķiras ordenis, ko lielākā skaitā piešķīra laika posmā no 1925. līdz 1940. gadam. Kopumā pirmskara Latvijā to bija saņēmuši 2194 iedzīvotāji. Ordenis tika pārdots interneta izsoļu portālā par sākuma cenu 220 latu. Par apstākļiem, kā apbalvojums nonācis līdz pārdošanai, izsoļu nams neko nezināja vai arī negribēja stāstīt.

Valsts prezidenta kanceleja toreiz brīdināja, ka ordeņu iegādei jāpievērš īpaša uzmanība, jo tie var būt zagti.

Tagad sludinājumu portālā pārdošanā izliktais I šķiras ordenis tiek piedāvāts par 5000 eiro. Cena likumsakarīgi augstāka, jo līdz 1940. gadam to saņēma vien 298 personas. Vai tas ir legālas izcelsmes, pārbaudīt faktiski nav iespējams, nelietojot kriminālistikas metodes. Ordeņu kapitula sekretāre Maira Sudrabiņa skaidro, ka šis, pēc fotogrāfijām skatoties, ir pirms kara darināts, un sākotnēji ordeņi netika numurēti. Teorētiski vēsturiskais apbalvojums var būt nonācis tirgū arī legālā ceļā – piemēram, ja īpašnieks gājis bojā kara laikā vai padomju represijās, bet mantotāji vai atradēji neizrādīja pienācīgu cieņu konkrētā ordeņa stāstam un tas nonāca pie kolekcionāriem.

Neatkarīgā rakstiski sazinājās ar konkrētā ordeņa tirgotāju. Ņemot vērā sludinājumā pieļauto faktoloģisko kļūdu par ordeņa piešķiršanas statistiku atjaunotajā Latvijā, jādomā, ka šis krājējs nav liels speciālists un arī neapzinās ordeņa patieso vērtību. Aprakstā gan minēts, ka tieši šāds apbalvojums vēl nekad nav tirgots: «Pirmoreiz pārdošanā tiek izlikts viens no šiem ordeņiem – I šķiras Triju Zvaigžņu ordenis ar lenti, kā arī lielā ordeņa zvaigzne un «podziņa» (pie parastā uzvalka spraužamais krustiņš rozetē) oriģinālajā kastītē. Komplektā nav tikai pie smokinga spraužamā mazā krustiņa lentītē – tas iepriekšējam īpašniekam ir ticis nozagts.»

Ordeņa saņēmēja stāstu pārdevējs neatklāj – tas esot zināms pietiekami detalizētā versijā, taču jau minētās numerācijas trūkuma dēļ nekādi neesot pierādāms. Acīmredzot ordeni komplektā ar vēsturiskā stāsta versiju saņems tas «nopietnais interesents», kurš samaksās prasīto summu.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,TwitterYoutube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar