Marihuānas statuss ASV

Federālais likums ASV nosaka, ka par marihuānas glabāšanu (jebkura daudzuma) pirmo reizi sodot, paredzēts naudas sods 1000$ un arests līdz vienam gadam cietumā.

Pie otrās notiesāšanas ir naudas sods līdz pat 2500$ un arests no 15 diennaktīm līdz diviem gadiem cietumā. Atkārtots pārkāpums pēc otrās notiesāšanas reizes sniedz iespēju cietumā paviesoties uz ilgāku laiku, tas ir – līdz trīs gadiem cietumā un, protams, naudas sods arī tiek piemērots, kas ir līdz 5000$. Sodi, kas attiecas uz marihuānas tirdzniecību un ražošanu, ir vēl bargāki.

Katru gadu tiek arestēti simtiem tūkstošu amerikāņu marihuānas glabāšanas vai lietošanas dēļ. Dati par 2009. gadu liecina, ka gada laikā kopumā ar marihuānu saistītas sodāmības bijušas 858 tūkstošiem cilvēku. No tiem 88% (758 tūkst.cilv.) saistītas ar lietošanu/glabāšanu, bet atlikušie 99 tūkstoši tiesāti saistībā ar marihuānas tirdzniecību vai ražošanu.

ASV karš pret narkotikām ir izvērties pret cilvēkiem, kas lieto marihuānu. Tiek pārpildīti cietumi, lieki nodarbinātas tiesībsargājošās iestādes un tērēta nodokļu maksātāju nauda. Ar to nav mierā liela daļa amerikāņu, kā liecina jaunākās aptaujas, par marihuānas legalizēšanu būtu gatavi balsot vairāk nekā puse balstiesīgo.

Paskatoties vietējos likumus atsevišķi katrā ASV štatā, šī iedzīvotāju nostāja, par marihuānas statusa nomaiņu, paliek skaidrāka un ticamāka. Dotajā brīdī no kopumā 50 štatiem un viena federālā apgabala medicīniskās marihuānas lietošana ir atļauta 16 štatos, kā arī federālajā apgabalā. Pirmais štats, kurš oficiāli pieņēma vietējo likumu, kas ļauj lietot marihuānu medicīniskos nolūkos, bija Kalifornija 1996. gadā. Šobrīd medicīniskā marihuāna ir pieejama: Aļaskā, Arizonā, Kalifornijā, Kolorādo, Delavērā, Kolumbijas apgabalā, Havaju salās, Menā, Merilendā, Mičiganā, Montānā, Nevadā, Ņūdžersijā, Ņūmeksikā, Oregonā, Rodailendā, Vermontā un Vašingtonā. Medicīnisko marihuānu šajos štatos parasti var lietot pacienti, kas sirgst ar smagām slimībām, vai tie, kuriem ir ārsta recepte kaut vai stresa vai bezmiega gadījumos.

Marihuānas lietošanas ir dekriminalizēta 14 štatos. Tas ir – ja tiek pieķerts cilvēks ar nelielu daudzumu marihuānas (daudzums, ko uzskata par dekriminalizētu, ir līdz 28 vai 56 gramiem, kā kurā štatā), tad netiek piemērots kriminālsods, konkrētāk – parasti izraksta soda kvīti un tas skaitās administratīvs pārkāpums.

Federālā likuma maiņa attiecībā pret marihuānu ir tikai laika jautājums.

Izmantota informācija no norml.org

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar