Liekais svars – ne tikai sirdskaišu un diabēta risks, bet arī depresijas cēlonis

diēta

Ja cilvēkam ģenētiski ir tieksme uz paaugstinātu ķermeņa masas indeksu, palielinās varbūtība, ka viņš var ciest no psihiskas dabas problēmām, liecina jaunākie pētījumi.

Liekais svars var radīt depresiju, apgalvo pētnieki.

Līdz šim pētījumos tika noskaidrots, ka cilvēkiem ar paaugstinātu ķermeņa masu ir lielāka nosliece uz depresiju. Taču vēl nebija gluži skaidrs, vai depresija veicina aptaukošanos, vai arī otrādi. Toties jaunākie pētījumi vēsta: ja ģenētiski cilvēkam ir tieksme uz aptaukošanos, tas var novest pie depresijas. Turklāt uz sievietēm tas attiecas vairāk nekā uz vīriešiem, vēsta The Guardian,

“Cilvēki, kuriem ir vairāk liekā svara, biežāk sirgst ar depresiju, un parasti to rada paaugstināts ķermeņa masas indekss,” norāda pētījuma līdzautors, Ekseteras medicīnas skolas Lielbritānijā profesors Tims Freilings.

Lielbritānijas un Austrālijas pētnieki stāsta, ka izmantojuši Apvienotās Karalistes biobankas datus, un šajā pētījumā piedalījušies 500 000 respondentu. Viņu vecums – no 37 līdz 73 gadiem.

Zinātnieki izpētīja 73 ģenētiskos variantus, kas saistīti ar augstu ķermeņa masas indeksu, kas turklāt saistīts arī ar lielāku risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, kā arī ar cukura diabētu.

Eksperti arī aplūkoja četrpadsmit ģenētiskos variantus, kas saistīti ar paaugstinātu ķermeņa svaru, taču ar mazāku iepriekš minēto veselības problēmu risku. Pirmā grupa varētu būt saistīta ar depresiju bioloģisku un psiholoģisku cēloņu dēļ, savukārt otrajā grupā paredzama lielāka psiholoģiska rakstura ietekme.

Pētnieku grupa analizēja veselības iestādēs atrodamos pacientu datus un viņu pašu atbildes uz jautājumiem anketās. Apmēram 49 000 aptaujas dalībnieku tika konstatēta depresija.

Turklāt zinātnieki secināja, ka cilvēki ar augstāku ķermeņa masas indeksu ir vairāk tendēti uz depresiju. Turklāt tie, kuriem tieksme uz aptaukošanos bija ģenētiski iedzimta, risks saslimt ar depresiju bija vēl lielāks.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar