Kosmētika, medikamenti, rotaļlietas – Latvijā bīstami liels viltojumu apjoms

smaržas

Kosmētikas un higiēnas preču, medikamentu un rotaļlietu viltojumu aprite Latvijā veido 33 miljonu eiro zaudējumus oriģinālo preču ražotājiem, kā arī var radīt bīstamas un neatgriezeniskas sekas cilvēku veselībai un drošībai.

Turklāt šādu viltotu preču aprite ar katru gadu palielinās, secināts dažādu valsts iestāžu apkopotajā informācijā par viltojumu apjomu Latvijā.

Lai informētu sabiedrību par sekām, kādas var rasties, iegādājoties viltotas preces, Patentu valde atklājusi informatīvu kampaņu “Viltotā realitāte… joprojām realitāte”, kas rīkota sadarbībā ar Tieslietu ministriju, Valsts ieņēmuma dienesta (VID) Muitas pārvaldi, Patērētāju tiesību aizsardzības centru (PTAC) un Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldi (ENAP).

“Cilvēki mēdz izvēlēties lētākas preces, nerēķinoties ar riskiem, ka tās var kaitēt gan pašu, gan tuvinieku veselībai,” saka Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis.

Īpaši aktuāla problēma kļūst brīžos, kad iedzīvotāju ieņēmumi nav tik stabili un paredzami, tāpēc oriģinālajām precēm tiek meklēti lētāki aizvietotāji, nedomājot par to, kādas sekas var rasties.

VID Muitas pārvaldes apkopotā informācija par deviņos mēnešos konstatētajiem pārkāpumiem ir satraucoša, jo 2020.gadā 160 gadījumos atklātas kontrafakto preču kravas un sūtījumi, kopumā – 19 427 vienības. Tas ir krietni lielāks skaits salīdzinot ar visu 2019.gadu, kad šādu gadījumu bija vien 141. Aizturēto preču vidū ir apģērbi un to aksesuāri, parfimērija un kosmētika, kā arī automašīnu aksesuāri, sporta preces, mobilie telefoni un to detaļas, u.c.

“Iepriekšējos piecos gados muita aizturējusi vairāk nekā 74 tūkstošus vienību viltotu medikamentu, gandrīz 5 tūkstošus viltotu parfimērijas un kosmētikas preču un vairāk nekā trīsarpus tūkstošus viltotu rotaļlietu. Daļa no šīm precēm atklātas, veicot pasta sūtījumu kontroli, kas liecina, ka viltotu preču pieejamība nepārtraukti paplašināšanās, strauji augot tirdzniecībai internetā,” saka VID ģenerāldirektores vietnieks muitas jomā, Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls.

Savukārt Valsts policijas ENAP apkopojusi informāciju par uzsāktajiem kriminālprocesiem. Tā liecina, ka laika periodā no 2019.gada sākuma līdz 2020.gada 6.oktobrim kopumā ir reģistrēti 15 noziedzīgi nodarījumi un uzsākti 14 kriminālprocesi pēc Krimināllikuma 206. panta ( preču zīmes, citas atšķirīgas zīmes un dizainparauga nelikumīga izmantošana) un kriminālvajāšanai nodoti pieci kriminālprocesi. Savukārt, saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 166. pantu, par preču zīmes, preču vai pakalpojumu citas atšķirības zīmes vai dizainparauga nelikumīgu izmantošanu, zīmes viltošanu vai viltotas zīmes izmantošanu vai izplatīšanu sastādīti 11 administratīvo pārkāpumu protokoli.

PTAC lielāko uzmanību pievērš preču drošuma aspektiem, uzsverot, ka viltotas un nedrošas preces dažkārt var iet roku rokā un kaitēt patērētājam. Piemēram, pagājušajā gadā PTAC pārbaudīja 202 rotaļlietu modeļus, 83% tika konstatētas neatbilstības. Tika testēti 45 rotaļlietu paraugi, no kuriem 15 izrādījās nedroši un var kaitēt patērētāju veselībai un drošībai.

“Ražotājs ir tas, kas atbild, lai to ražotās preces būtu drošas. Ja tās, iespējams, ir viltota, īstenais ražotājs nemaz nav zināms, un neuzņemas nekādu atbildību par produktu. Tādēļ PTAC aicina patērētājus, izvēloties jebkuru preci, bet it īpaši rotaļlietas, tās iegādāties pie uzticamiem ražotājiem un tirgotājiem!” pauda PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

Patentu valdes un SKDS 2019.gadā veiktā aptauja liecina, ka lielākā daļa cilvēku piekrīt tam, ka viltojumi kropļo godīgu konkurenci, kā arī viltotu preču iegāde rada negatīvu ietekmi uz uzņēmējdarbību. Par iemesliem, kāpēc iedzīvotāji iegādājas šādas preces – visbiežāk tiek minēti: veids kā ietaupīt, kā arī, ka mūsdienās viltojumi ļoti līdzinās oriģināliem, tostarp pēc kvalitātes kritērijiem.

Jau rakstījām, “Kā atšķirt oriģinālās smaržas no viltojuma”.

Puaro.lv jaunajā sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti  un ministri, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,Twitter,   Youtube un Instagram!

Avots: DB.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar