Ko NEdarīt, pasūtot vīnu

Ir četras lietas, ko cilvēki restorānā parasti mēdz darīt pirms vīna pudeles pasūtīšanas: apostīt korķi, paskalināt glāzē tās saturu, paošņāt vīnu un pacelt glāzi pret gaismu, lai pārbaudītu tās saturu.

„Cilvēki ne vienmēr zina, kāpēc to dara,” izdevumam Business Insider stāsta Union Square Hospitality Group pārstāvis Džons Reigans, kurš ir arī Danny Meyer’s restorānu tīkla vīna nodaļas vadītājs. „Tie nav labi ieradumi.”

Lai ļaudis justos mazāk neveikli, pasūtot un degustējot vīnu, Reigans apņēmies novadīt kursus. Interesentiem tiks sniegta apmācība, ko iziet viesmīļi un someljē (vīnziņi). Apmācībās rādīs, kā iemācīties pārzināt vīna karti, notiks diskusijas par vīnu, būs iespējams piedalīties Skype video sarunās ar vīnogu audzētājiem, importētājiem un vīna kritiķiem no visas pasaules un svarīgākais – iemācīties, kā pareizi degustēt vīnu.

Reigans iesaka dažas lietas, kuras nevajadzētu darīt, degustējot vīnu.

Neosti korķi: „Labāk uzreiz pievērsties vīnam. Vīna aromāts pateiks, vai tas ir labs vai slikts,” stāsta Reigans. „Ja runa ir par vecāku vīnu, korķis rāda, cik labi tas ir glabāts. Tam ir jābūt mitram, taču ne obligāti izmērcētam vīnā, kas parāda, ka pudelē nav iekļuvis gaiss. Taču ir bijuši lieliski vecāki vīni, kur vīns ir iesūcies korķī. Es teiktu, ka korķis nav uzticamākais kvalitātes rādītājs.”

Neskalini glāzes saturu: „Ja es restorānā pasūtu pudeli vīna, es vēlos, lai pudele līdz manam galdiņam nonāk neatvērta, lai es zinātu, ka gan gads, gan viss pārējais atbilst tam, ko es esmu pasūtījis,” stāsta Reigans. „Kad pudele ir atvērta, atcerieties, ka vīns pudelē ir pabijis vairākus gadus, gluži kā Džins krūkā pasakās. Šāds vīns parasti uzreiz nepiesaista uzmanību. Skalināšana atraisa esterus, kas padara vīnu aromātiskāku, taču neskaliniet vīnu par daudz. Pietiek ar trim vieglām kustībām.”

Neosti vīnu vairāk par vienu reizi: „Daži no vislabākajiem vīniem smaržo pēc zemes, ko daži cilvēki raksturo kā sēņu, trifeļu vai ādas smaržu,” skaidro Reigans. „Zemes aromātam nevajadzētu pārmākt augļu smaržu. Nevajadzētu būt mitras koksnes, kartona vai etiķa smaržai. Ja jums šķiet, ka ar vīnu kaut kas nav kārtībā, tad visticamāk tā arī ir. Parasti to var pateikt jau ar pirmo smaržas ieelpu. Paļaujieties uz sajūtām.”

Nebaidies, ja vīnā ir kādas peldošas daļiņas: „Vīns ir lauksaimniecības produkts. Tas nāk no zemes,” Union Square Hospitality Group pārstāvis stāsta. „Kad pavēršat vīnu pret gaismu, ir jādomā tikai par tā krāsu. Baltvīnam nevajadzētu būt brūnam vai sidra krāsā. Oksidācija pavisam noteikti nenāk par labu. Ar laiku baltvīns iegūst zeltainu nokrāsu. Sarkanvīniem ir piesātinātāka krāsa, kad tie ir jaunāki.”

Nelieto vārdus, kuru nozīmi nezini: „Neizmantojiet profesionālo žargonu,” iesaka Reigans. „Izmantojiet vārdus, kurus jums ir ērti lietot, lai paskaidrotu, kā garšo un smaržo vīns. Labā restorānā jūs sapratīs.”

Neizvairies no cenas: „Daži cilvēki norāda uz vīna cenu kartē un saka, „varbūt šo”,” stāsta Reigans. „Labāk pateikt uzreiz, ka vēlaties labu sarkanvīnu par 35 eiro. Vairumam someljē patīk pieņemt šādus izaicinājumus. Ja jautājat pēc vidējas kvalitātes vīna, viesmīlis to var uztvert, ka vēlaties vīnu par 55 eiro, lai gan neplānojat tērēt vairāk par 40. Tādējādi jūsu nodomi var tikt pārprasti.”

 

Izsaki savu viedokli komentāros un seko mums Facebook un Twitter!

Avots: Business Insider

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar