Kāpēc Jāņos jāskrien plikiem un jāmeklē papardes zieds?

Līgo nakts papardes zieds

Jāņi ir tipiski senlatviešu, proti, seno zemkopju pagāniskie svētki, kas saistīti ar zemkopības, saules un falla kultu. Līdz ar to arī visas Jāņu rituāli ir simboliski saistīti ar šiem kultiem un to elementu slavināšanu. Rituāli pamatā bija vērsti uz to, lai veicinātu visa veida auglību un atvairītu neveiksmes.

Jebkuram rituālam senatnē tika piešķirta maģiska jēga, jo tas bija veids, kā cilvēki centās ietekmēt ierasto lietu kārtību un sev saprotamā veidā skaidrot apkārt notiekošas norises. Ticēt, vai šiem rituāliem tik tiešām piemīt maģisks spēks, ir jāizvēlas katram pašam.  Šķiet, Jāņi ir piemērotākais laiks, lai par to pārliecinātos. Lūk, divi no rituāliem, kurus iesakām izmēģināt.

Jāņu maģiskie rituāli

Pliko skrējiens

Senie latvieši uzskatīja, ka lauks, ko Jāņos apskrējis kails cilvēks, dod lielāku ražu. Šo skriešanu var aplūkot arī no cita skatu punkta. Uzskatīja, ka, kailam skrienot pa laukiem, cilvēks maksimāli uzņem tik ļoti vērtīgo Jāņu rīta rasu. Un tas savukārt uzlabo veselību, vairo skaistumu un sniedz svētību, jo rīta rasā ir sakrājies viss maģisko jāņuzāļu spēks.

Ne velti dažādos senlatviešu kultūras informācijas avotos ir vēstīts, ka Jāņu rīta rasā ir mute jāmazgā un kailam jāvārtās – tas viss tikai veselības un skaistuma dēļ!

 

Jāņu maģiskie rituāli

Peldēšanās kailam

Lai vairotu labklājību, auglību, veselības spēku, kā arī fiziski un garīgi attīrītos, jāiet peldēties kailam. Tas var būt jebkāds ūdens – dīķis, ezers, upe, jūra vai jau iepriekš pieminētā rasa. Tomēr enerģētiski būtu ieteicams peldēties tekošās, nevis stāvošās ūdens tilpnēs, jo tās ir spējīgas attīrīt efektīvāk.

Jāņu maģiskie rituāli

Negulēšana Jāņu naktī

Lai cik dīvaini tas šķistu, bet arī tik vienkārša nodarbe kā negulēšana tiek uzskatīta par sava veida rituālu, kas spēj pozitīvi ietekmēt vairākas lietas. Piemēram, palīdz iegūt modrību un veselību turpmākajam gadam, palīdz jauniem puišiem un meitām atrast mīlestību, veicina ražu. Kā arī palīdz iegūt svētību, jo, kā vēsta latvju dainas, Jāņu naktī pats Dieviņš lauku ceļos sastopams.

 

Jāņu nakts

Papardes zieda meklēšana jeb mīlēšanās

Seksuālām vai erotiskām darbībām Jāņos bija viens mērķis. Senlatvieši ticēja, ka ar seksuālām darbībām, kas pēc būtības ir radošas darbības, var tikt veicināts radošais veģetācijas spēks arī dabā, tādējādi veicinot arī vispārēju dabas enerģētikas kāpumu.

Lieki pieminēt, ka tas viss tika darīts dabas ražīguma paaugstināšanas vārdā. Var jau būt, ka tas bija tikai loģisks attaisnojums dažādām erotiskām vaļībām, kas tajā laikā bija novērojamas vien vasaras saulgriežos, kad, pateicoties maksimālajai saules enerģijai, dabas un cilvēku auglība ir maksimāli augsta. Šī iemesla dēļ vēl mūsdienās uzskata, ka Jāņos ir pats piemērotākais laiks bērna ieņemšanai.

Uz Jāņu nakts seksuālo darbību pamata ir attīstījies mīts par tik ļoti izslavēto papardes ziedu un tā meklēšanu, kas patiesībā apzīmē slepenu vai ne tik slepenu mīlēšanos. Mīlēšanās tiek simbolizēta tieši ar papardes ziedu, jo papardes zieds pēc formas atgādinot fallu. Un tas, kā jau sākotnēji minēts, ir viens no kultiem, ar kuriem saistītas Jāņu svinības.

 

Īstie Jāņi – šonakt

Jāpiemin, ka visi Jāņu rituāli ir jāveic īstajos vasaras saulgriežos jeb 21. vai 22. jūnijā, kā kuru gadu tie astronomiski iekrīt. 23. un 24. jūnijs, kad Jāņus svin mūsdienās, ir tikai kalendārie Jāņi. Tad maģiskos Jāņu rituālus veikt vairs nav nozīmes, jo saulgriežu maģija līdz ar pašiem saulgriežiem ir izgaisusi. Arī Jāņu svinēšanas datumu ir piekoriģējusi kristīgā Baznīca, pagānisko Jāņu svinēšanu piesaistot kristiešu Jāņa Kristītāja dzimšanas dienai, kas pēc Romas katoļu baznīcas ir 24. jūnijā.

Ja vēlaties no šiem maģiskajiem rituāliem gūt kādu jēgu, atgriezieties pie mūsu pagānisko senču saknēm un sviniet Jāņus tad, kad tas patiesībā pienākas. Proti, īstajos vasaras saulgriežos, kas šogad astronomiski iekrīt 21. jūnijā.

Lai veicas papardes zieda meklējumos!

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar