Kā Hičkoka filmā. Aplaupīšana Kannās

1955. gadā Alfrēds Hičkoks greznajā Kannu viesnīcā Carlton, kas atrodas Kruazetas krastmalā, uzņēma filmu „Noķert zagli”. Tajā ir stāstīts par dārglietu zādzību sēriju Azūra krastā. Pagājušajā nedēļā Carlton juvelierizstrādājumu izstādē notikusī zādzība atgādina šīs filmas epizodi. Laupītājs viens pats iznesa no viesnīcas dārglietas 136 miljonu dolāru vērtībā.

Pagaidām aizdomās tiek turēts grupējums „Rozā pantera”.

Ar pistoli bruņojies noziedznieks, kam rokās bija cimdi, galvā cepure un ap kaklu šalle, kas aizsedza seju, ielauzās viesnīcā Carlton International svētdienas, 28. jūlija, rītā. Viņš iekļuva ēkā pa durvīm no slavenās Kruazetas krastmalas puses. Tajā laikā viesnīcā notika juvelierizstrādājumu izstāde, telpā atradās trīs privāti apsargi, divi pārdevēji konsultanti un menedžeris. Piedraudot ar šaujamieroci, noziedznieks salika somā dārglietas: slīpētus dimantus, dažādas rotaslietas, tostarp ar briljantiem inkrustētu pulksteni, briljanta kaklarotas, gredzenus un auskarus.

Pēc tam laupītājs pameta ēku pa pagalma puses durvīm un, ejot kājām, nozuda. Policija pieļauj, ka aiz stūra viņu tomēr ir gaidījis līdzzinātājs ar automašīnu, jo šķiet pārāk neticami, ka laupītājs vēl būtu pastaigājies pa Kannu ielām, nesot ar zagtām dārglietām piebāztu somu. Neviens netika ievainots, nav ziņots arī par kādu vardarbības aktu.

Kinofestivāla laikā zaglis iznesa no viesnīcas Suite Novotel firmas Chopard juvelierizstrādājumus 1,4 miljonu dolāru vērtībā. Aplaupītajā numurā dzīvoja uzņēmuma darbinieks, kurš glabāja dārglietas seifā. Tās bija paredzēts iznomāt kinofestivāla dalībniekiem. Chopard jau daudzus gadus sponsorē šo pasākumu.

Aptuveni pēc nedēļas Kannās notika vēl viena zādzība. Par godu Šveices uzņēmumam De Grisogono rīkotajā vakarā, kas notika Hotel Du Cap-Eden-Roc, pazuda 2,6 miljonus vērta kaklarota. Par pasākuma drošību rūpējās 80 apsargu, Francijas policija, viesnīcas drošībnieki, kā arī De Grisogono darbinieki, tomēr vēlāk atklājās, ka trūkst vienas rotaslietas. Neviens no šiem noziegumiem līdz šim nav atklāts. Vēl jo vairāk, policija pat nav ziņojusi, vai ir sadzinusi pēdas aizdomās turamajiem.

Viesnīcā Carlton notiek arī no bijušās PSRS izceļojušam izraēliešu miljardierim Ļevam Ļevijevam piederošā juvelierizstrādājumu nama Leviev izstāde, kas tika atklāta 20. jūlijā. Bija paredzēts, ka tā ilgs līdz augusta beigām. Izstādi bija organizējusi uzņēmuma Dubaijas filiāle.

Sākumā izstādes organizētājs paziņoja, ka nozagto dārglietu vērtība tiek lēsta 53 miljonu dolāru vērtībā, taču pēc inventarizācijas kļuva skaidrs, ka zaudējumi ir krietni lielāki. Šobrīd ir zināms, ka tie sasniedz 136 miljonus dolāru.

Kādā veidā vienam ar pistoli bruņotam cilvēkam izdevās iekļūt zālē, kurā atradās miljoniem dolāru vērtas dārglietas, turklāt nozust, ejot kājām, pagaidām var vienīgi minēt. Galu galā, briljanti taču nebija izlikti stendos uz ielas.

Starp citu, Carlton International darbinieki sūdzējās policijai, ka izstādes organizētāji nav pienācīgi parūpējušies par dārglietu drošību.
Rotas bija izvietotas vitrīnās viesnīcas spārnā, no kura ir tieša izeja uz ielu. Tātad noziedzniekam bija jātiek cauri nevis vairākiem, bet tikai vienam apsardzes postenim. Turklāt Leviev nolīgtajiem privātajiem apsargiem nebija ieroču Kā viņi tādos apstākļos spētu novērst bruņotu laupīšanu, nav skaidrs.

Organizatori bija pieļāvuši vēl vienu acīmredzamu kļūdu – nebija brīdinājuši tiesībsargājošās iestādes par izstādes rīkošanu Kannās. Pēc policistu teiktā, tā ir standarta procedūra, kas palīdz nodrošināt cilvēku un dārglietu drošību.
zaglLeviev 180,45 karātu kaklarota ar baltajiem briljantiem

Francijas policija ir koncentrējusi uzmanību uz grupējumu „Rozā pantera”, kurš nodarbojas ar juvelierizstrādājumu salonu aplaupīšanu un rotaslietu zādzībām jau vairāk nekā desmit gadu. Viens no bandas locekļiem, bosniešu izcelsmes noziedznieks Milans Poparičs, izbēga no Šveices cietuma ceturtdien, 25. jūlijā. Apgalvot, ka tieši viņš veicis noziegumu Kannās, neviens neņemas, tomēr šis fakts varētu būt saistīts ar Leviev izstādes aplaupīšanu.

Interpols tur aizdomās „Rozā panteru” par vismaz 23 laupīšanām pusotra gada laikā. Gandrīz visus bandas paveiktos noziegumus var salīdzināt ar Holivudas grāvējfilmām. Piemēram, atbrīvojot Popariču, viņa drauģeļi ar furgonu taranēja cietuma vārtus, šāva uz apsargiem un aizdedzināja savu automašīnu, lai novērstu likuma sargu uzmanību, kamēr Poparičs kāpa lejā pa piekaramām kāpnēm. Visi kopā aizbrauca ar citu automašīnu, kura tos jau gaidīja.

Grupējums „Rozā pantera” uzradās pagājušā gadsimta 90. gadu beigās, un lielākā daļa tās locekļu ir bijušās Dienvidslāvijas iedzīvotāji. Banda darbojas visā pasaulē un specializējas tieši juvelierizstrādājumu laupīšanā. Pēc Interpola datiem, kopš 1999. gada „Rozā pantera” ir nozagusi dārglietas teju 400 miljonu dolāru vērtībā.

France-Jewelry-Heist_Horo1Viesnīca Carlton, Kannas

Bandas operācijas pārsteidz ar precizitāti un izsmalcinātību. Tā 2007. gadā bandas locekļi ar divām mašīnām iebrauca Dubaijas tirdzniecības centra juvelierveikala vitrīnā, burtiski minūtes laikā sagrāba dārglietas 14 miljonu dolāru vērtībā un nozuda.

Tajā pašā gadā grupējums aplaupīja juvelierizstrādājumu salonu Tokijas tirdzniecības kvartālā, „neitralizējot” apsardzi ar asaru gāzi, un aiznesa rotaslietas par vairāk nekā 3,6 miljoniem dolāru. Savukārt 2008. gadā noziedznieki, pārģērbušies par sievietēm, aplaupīja Harry Winston salonu Parīzē. Toreiz viņiem izdevās nozagt dārglietas aptuveni 112 miljonu dolāru vērtībā. Tiesa, pēc gada policisti paziņoja, ka ir atguvuši ap 80 procentu nozagtā.

Šajā laupīšanā noziedzniekam, lai kas viņš būtu, pateicoties izstādes organizētāju apbrīnojamai nolaidībai, nekāds oriģinālais plāns nebija jāizdomā. Kā izskatās izputinātais salons, atliek vien minēt — žurnālistus tajā neielaiž. Uzņēmuma īpašnieks Ļevs Ļevijevs pagaidām nav sniedzis komentārus. Eksperti uzskata, ka viņam nav lielu cerību atgūt rotaslietas, jo atpazīt dārgakmeņus melnajā tirgū ir ļoti grūti.

Populārākie rakstiLasītāju viedokļi

avatar