“Atomik” – šņabis no Černobiļas radioaktīvās zonas

Černobiļa

Ir izveidota Černobiļas spirta kompānija, kas izgatavo degvīnu “Atomik” no
no Černobiļas aizlieguma zonas graudiem un ūdens. Tas ir pirmais patēriņa produkts, kas nāk no pamestās teritorijas ap avarējušo atomelektrostaciju, ziņo BBC.

To radījuši ukraiņu un britu zinātnieki, kas ilgus gadus strādājuši aizliegtajā zonā, pētot, kā zeme atjaunojusies kopš kodolkatastrofas. Viņu vidū arī Portsmutas universitātes profesors Džims Smits. “Šis degvīns nav vairāk radioaktīvs kā jebkurš cits šņabis,” viņš norāda.

Kaut arī tika paziņots, ka 2600 kvadrātkilometru zona ap Černobiļas kodolreaktoru nebūs apdzīvojama turpmākos 24 tūkstošus gadu, Černobiļa ir kļuvusi par tūrisma objektu Nr. 1 Ukrainā, kuru pērn apciemoja vairāk nekā 60 000 tūristu. Nu ir radīts pirmais produkts no radioaktīvās zonas.

Rudzi degvīnam “Atomik” tiek audzēti kādā lauku saimniecībā. Tie aizvien ir nedaudz piesārņoti. Arī ūdens tiek ņemts no Černobiļas akvatorija, bet pēc destilēšanas radioaktivitāte pazūdot. Sauthemptonas universitātes (Apvienotā Karaliste) radioanalīzes laboratorija degvīnā neatrada nekāda radiācijas piesārņojuma pazīmes.

Dr. Genādijs Laptevs, Ukrainas Hidrometeoroloģijas institūta zinātnieks, jaunizveidotās degvīna kompānijas līdzdibinātājs, norāda, ka šādā veidā daļu saindētās zemes var izmantot produktīvi. Peļņu, kas tiks gūta pārdodot degvīnu, zinātnieki plāno izmantot palīdzībai Ukrainas ļaudīm, kurus joprojām ietekmē Černobiļas kodolreaktora katastrofa.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook , Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie rakstiLasītāju viedokļi

avatar