ASV radiologi brīdina par Covid-19 vakcīnas blakni, kas var lieki satraukt tieši sievietes

mammogrāfija

Radiologi ASV ziņo par potenciālu Covid-19 vakcīnas blakusefektu – limfmezglu pietūkumu zem paduses. Šis pietūkums uzrādās mamogrammās, tāpēc sievietēm uzreiz pēc vakcīnas saņemšanas neiesaka veikt mamogrāfiju, citādi var rasties maldinošs priekšstats par veselības problēmā, ziņo CNN.

Limfmezgli atrodas dažādās ķermeņa vietās, tostarp kaklā, cirkšņos un padusēs. Baktēriju iekaisuma, infekciju un pat vēža klātbūtnes gadījumā tie mēdz uztūkt.

Veicot krūšu mamogrāfiju, iekaisušie limfmezgli tajā uzrādās kā balti plankumi.

Gadījumos, ja mamogrāfijā konstatēts limfātisko mezglu iekaisums padušu apvidū, sievietēm tiek veikta krūts audu biopsija, jo palielinātie limfmezgli var būt krūts vēža rādītājs. Tomēr, kā norāda radiologi, šāda aina sievietēm nereti uzrādās pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas, un lielākoties par to nevajadzētu satraukties.

Lielākajai daļai sieviešu, kuras iepriekš saņēmušas Covid-19 vakcīnu, nav nepieciešamas nekādas turpmākas pārbaudes, ja vien limfmezglu pietūkums nepāriet, vai neparādās kādas citas veselības problēmas.

Limfmezglu pietūkums pēc vakcīnas saistāms ar to, ka limfmezgli satur imūnās šūnas, kas palīdz cīnīties ar infekciju. Tādējādi tie reaģē uz vakcīnu, veidojot antivielas, kā tas arī ir paredzēts.

ASV Slimību kontroles un profilakses centrs “Moderna” Covid-19 vakcīnas ziņojumā atzīmējis, ka limfmezglu pietūkums var būt viens no vakcīnas blakusefektiem, un visbiežāk to novēro roku un kakla apvidū divas līdz četras dienas pēc devas saņemšanas. Šāds efekts var būt arī citām Covid-19 vakcīnām, tostarp “Pfizer”.

Bailēs par iespējamu saslimšanu, sievietes, kuras padušu apvidū satausta ko bumbuļveidīgu, nereti steidzas veikt mamogrāfiju, iepriekš un arī pēc tam neinformējot ārstu, ka saņemta Covid-19 vakcīna.

Slimnīca Masačūsetsā brīdinājusi, ka radiologi mamogrāfijas laikā, visticamāk, aizvien biežāk saskarsies ar palielinātiem pacientu limfmezgliem, jo vakcinācija pret koronavīrusu visā valstī uzņem apgriezienus.

Ārsti tiek aicināti lieki nenozīmēt šīs sievietes uz biopsijas procedūru, bet tā vietā pārliecināties par to, vai un kad viņas saņēmušas Covid-19 vakcīnu, kā arī atkārtot mamogrāfiju dažas nedēļas pēc otrās vakcīnas devas saņemšanas.

Īpaši svarīgi par šo vakcīnas blakusefektu ir zināt tiem vakcinētajiem un viņu ārstiem, kuri iepriekš ir ārstējušies no vēža un šobrīd tiek uzraudzīti. Lai izvairītos no lieka stresa, sievietēm ikgadējo krūts skrīningu iesaka veikt pirms Covid-19 vakcīnas pirmās devas saņemšanas.

“Mums ir vairāk jārūpējas par to sieviešu daļu, kuras tā arī nav veikušas mamogrāfiju, jo Covid-19 pandēmijas dēļ tas nebija iespējams,” saka Bostonas primārās aprūpes ārste Devona Kveša. “Covid-19 dēļ nav izdevies pārbaudīt ap 15 000 sieviešu, un mēs joprojām cenšamies viņas atkārtoti pārliecināt par pārbaužu svarīgumu.”

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: jauns.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar